Miloš Vymazal: Rostliny pro aromaterapii
Podtitul:     90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využit
Autor: Gudrum Germann, Peter Germann
Vydavatel: Grada Publishing, a.s.


Jde o praktickou a velmi užitečnou příručku, díky níž slovem a obrazem poznáte mnoho rostlin, jejichž obsahové složky lze využít jako podpůrný prostředek pro zmírnění zdravotních obtíží, jako je např. senná rýma, hemoroidy, celulitida, kožní vyrážka, nachlazení, křečové žíly, artróza, břišní a žaludeční křeče atd., ale také pro navození celkové pohody a odstranění strachu a obav či nespavosti. K tomu poslouží 300 receptů, jak získávat a doma vhodně používat rostlinné éterické oleje, představeny jsou hlavní znaky rostlin, jejich účinky a jaké směsi si lze z nich vyrobit. Autoři též radí při nákupu a skladování éterických olejů již hotových, třeba z rostlin, které u nás nerostou.


Ukázka textu z knihy
Voňavý svět nauky zvané aromatologie
Aromaterapie se zabývá především používáním éterických olejů v léčbě nebo terapii a hraje také stále důležitější roli v oblasti wellness a masáží. Slovo éterický, jež lze
nejpřesněji přeložit jako těkavý, se vztahuje na látky obsažené v rostlinách, které rychle
vyprchají a které vnímáme nosem. Pach většiny éterických olejů je charakterizován jako pozitivní, avšak existují i vonné nuance, které jsou pro nás méně atraktivní.

Obliba i averze vůči určité vůni je vždy individuální a má souvislost i s osobním vývojem  dětem v předpubertálním věku jsou například nepříjemné oleje, které mají (mimo jiné) sexuálně stimulující účinky. Ve vyšším věku se schopnost vnímat pachy stále zhoršuje, stejně jako je tomu u jiných smyslů, tedy zraku a sluchu. Starší lidé proto například někdy používají větší množství vonných látek, což může jejich okolí vnímat jako „přílišnou navoněnost". Odmítavý postoj vůči určitému pachu může být zakotven v osobní zkušenosti.
Dobrým příkladem je levandule, která se tradičně zpracovává a přidává jako standardní olej do parfémů pro starší dámy, a je proto pro mnoho lidí spojena s obrazem „čiperných babiček a starých tet".


Obsah knihy
Rostliny pro aromaterapii
Voňavý svět nauky zvané aromatologie
Tradice stará 9000 let
Osobnosti moderní aromatologie
Výroba éterických olejů
Seznamte se s oleji - vůně a chuť
Cesty olejů v těle
Jak používat oleje
Opatrné zacházení
Tipy pro výběr a míchání olejů
Objevte květinové vody
Rady pro nákup a skladování olejů
Účinné látky a jejich léčebná síla
Exkurz do botaniky - rostlinné čeledi
Portréty rostlin - struktura textu
Portréty rostlin
Glosář - důležité pojmy ze světa nauky o vůních
Který aromatický olej nám může pomoci
Rejstřík
O autorech

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Rostliny pro aromaterapii
Rostliny pro aromaterapii