MUDr. Petr Hoffmann: Hormonální antikoncepce se řadí v poslední době mezi jednu z nejčastějších příčin vzniku cyst, myomů a endometriózy. Jelikož se používá relativně krátkou dobu (dle TCM), tak teprve budoucnost (d)ocení, co vše „dobrého“ pro lidstvo přinesl tento pohodlný vynález. Ne, že byhormony spolu s různými jinými chemiemi typu emulgátorů, stabilizátorů, aromatizancií, konzervantů apod. kolem nás a v nás nebyly. Ale to vše je jak zásah brokovnice z několika kilometrů oproti vysokorážní 9 mm kulovnici (hormonální antikoncepci), jež zasahuje cíleně a z podstatně kratší vzdálenosti! V životě je vždy holt něco za něco a nikdy není kouře bez ohně. Každý lék má vždy i svá negativa a vždy je třeba dáti na misku vah pro a proti a moudře vše zvážit dle Hippokratovy přísahy Nihil num nocere ! (Především ničemu neškodit!).

Dle TCM totiž každá hormonální antikoncepce vždy oslabuje esenci ledvin (YIN i YANG) a kvalitu krve XUE v játrech a v děloze. Je to vpravdě a doslova vytloukání (ženského) klínu klínem (chemickým)… Však se také s tím ruku v ruce (pod praporem antikoncepce) začala v našich končinách vyskytovat i jakási epidemie nemocí štítné žlázy u „antikoncepčních žen“ (tj. žen, užívajících antikoncepci), neboť vaječníky s dělohou jsou se štítnou žlázou jako spojené nádoby, a to i dle západní medicíny v podobě osy: mozek (hypotalamus a podvěsek mozkový) – štítná žláza – vaječníky. Dle TCM za vším je v pozadí, ostatně jako vždy, (ne)dostatečná esence a energie dráhy ledvin. Zcela logicky pak, když ubude krev dole (v děloze), nemůže býti ani nahoře (ve štítné žláze). Vliv hormonální antikoncepce na organismus si můžeme zjednodušeně představit asi jako permanentní čerpadlo ve studni s vodou. Ledviny v našem případě představují pramen vody zásobující studnu, která čas od času samovolně přeteče (ve formě menstruace). Voda zde pak představuje krev XUE. Při použití permanentního čerpadla, jež trvale odčerpává vodu ze studně, voda sice odtéká pravidelně (přesně nastavitelná, ale „umělá“ menstruace), ale její hladina klesá, zásoby vody se neustále ztenčují a pramen se tak postupně vyčerpává, až se jednoho dne pramen tzv. strhne a studna vyschne… Tato voda čili esence ledvin (YIN a YANG) a krev XUE později chybí i při početí dítěte a její nedostatek či blokáda může v budoucnu zapříčiňovat vznik neplodnosti, myomů, cyst a endometriózy – podobně jako voda v potoce. Když je jí málo, tak nemá již sílu dále téci a stagnuje. A úplně gordickým antikoncepčním uzlem jsou dle TCM dnes různáhormonální antikoncepční tělíska, kdy žena přestává menstruovat i po několik let. Jedno takové tělísko se příznačně jmenuje Miréna (snad není název odvozen od dravé ryby murény, jež je jedovatá a člověku nebezpečná, či dokonce od staroslovanské bohyně smrti Morény…). Stav, kdy žena uměle přestává menstruovat, je naprosto nepřirozený jak pro ženu a pro její organismus (mění se fyzická i psychická rovnováha), tak je i proti přírodě a zdravému rozumu (nejen z hlediska TCM). Funkce ženyje tím degradována na funkci jakéhosi stroje, který si člověk programuje a přeměňuje k obrazu svému doslova ad libidum čili dle libosti. Ale neporučíme vždy větru a dešti a za vše se v životě platí. Důsledky se pak dostavují záhy a odměna není zrovna sladká, neboť po vysazení hormonální antikoncepce se objevují cysty,přístroj Naturcompmyomy, endometrióza, neplodnost,hormonální disbalance, ztráta libida… To vše se pak opět „léčí hormony“ a hormonální kruh se nám tak pěkně uzavírá, hormonální nerovnováha rozrůstá (jen ten přírůstek do rodiny ne a ne…). Ale proti gustu žádný dišputát! Každá žena má vždy možnost svobodné volby, zdali chce užívat hormonální antikoncepci, nebo zvolí kupř. přirozenou metodu (více na www.naturcomp.cz).

A když už nelze jinak, tak alespoň užívat hormonální antikoncepci se zachováním pravidelné menstruace (tedy ne hormonální tělíska) s tím, že je třeba předcházet oslabení krve a doplňovat ji jak stravou (játra, vejce, hovězí a kuřecí maso, nejlépe z domácího chovu, špenát, mrkev, datle apod.), tak i posilovat a rozprouďovat krev pomocí bylinných směsí Náramek osmi perel (191) + Zklidnění zčeřené hladiny (062). Obě směsi se užívají současně a působí i jako jakási prevence pro zmírnění vedlejších účinků hormonální antikoncepceHAK, jak je ostatně i často pod touto zkratkou uváděna nejen v odborných kruzích (nabízí se kouzlo nechtěného – pověsit ji (se) na HÁK…).

NU KE BA ZHEN WAN | Náramek osmi perel 191

NU KE BA ZHEN WAN | Náramek osmi perel 191

JIA WEI XIAO YAO WAN | Zklidnění zčeřené hladiny 062

JIA WEI XIAO YAO WAN | Zklidnění zčeřené hladiny 062

Čestmír Jan Irovský: Pokud se naučíte pulsní diagnostiku Shen Hammer, zjistíte co u ženy dělá HAK, vytváří stagnaci qi v Chong mai. Pokud žena bude mít po ukončení HAK problémy s menses, je potřeba pracovat s Chong mai. Dráha Chong Mai se nikdy za celý život neotvírá ! Pracuje se s sdruženou drahou Yin WEI mai. a použijí se i body z Chong Mai. Vysvětlím, jak na to, napíchnete PC06 a SP04 u ženy kardinální bod vpravo PC06 a v mysli budete mít záměr,  že otvíráte Chong mai a pak KI13 a na kardinální stranu napíchnete LR01. Otevřené to necháte 21 minut a pak klasicky to vytáhnete -opačně než se píchalo a pomocný bod naposled. Opravdu Váš záměr co budete s pacientem dělat a jak, je to co uzdravuje. Myšlenka vede energii, je to jak v bojovém umění-nevedete úder bez myšlenky, tak je to i s acupuncturní jehlou.

Neiguan | PC06 - nej-kuan

Neiguan | PC06 - nej-kuan

Gongsun | SP04 - kung-sun

Gongsun | SP04 - kung-sun

Dadun | LR01 - ta-tun

Dadun | LR01 - ta-tun

Lucie31: Dobrý den, jdu si sem k Vám pro radu. V říjnu jsem po 8 letech užívání vysadila hormonální antikoncepci, nedělala mi dobře. Ne Jen že se mi šíleně zhoršila pleť :-( hlavně v dolní části obličeje a na tváři ale ztratila se mi menstruace. Po vysazeni jsem dva měsíce normálně menstruovala ale od ledna nic. Upravila jsem stravu, jim opravdu jen zdravou stravu žádné maso, vejce a ani mléčné výrobky. Piju pravidelně čaj z kontryhele a ted používám i Macu peruánskou, prý je vhodná na hormonální nerovnováhu. Poradíte mi prosím co na to šílené akné i ztracenou menstruaci? Jakými potravinami to podpořit? Děkuji!