Tcm-cs.com na Facebooku: Jizvy
Dotaz KSL: Dobrý den, zajímalo by mě jak se TCM staví k jizvám? Mám tři císařské řezy....popř. nějaké doporučení?


Jizva

Jizva

Jizva je druh útvaru na kůži a ve tkáni, který vzniká na místě, kde byl organismus poraněn vlivem protržení ochranné vrstvy - kůže. Vzniká při vniknutí cizího tělesa pod kůži, během prasknutí, či jiném druhu poškození jako například popálení.
Jizva vzniká regenerací poškozeného místa, kdy dochází k zacelení rány a vytvořením nové vrstvy kůže. V tomto místě je kůže zpravidla pak světlejší než v okolí, či je červenější, což umožňuje její rozeznání. V některých případech dochází k přerůstání jizvy, která zvětšuje svůj objem a objevuje se útvar zvaný keloid. Nejčastěji se objevuje v oblastech krku a zad. Pokud je poškození organismu velké, často dochází k zašití rány. Jizva má pak tvar čáry v jejíž okolí se nacházejí viditelné známky po šití.

Dělení podle příčiny vzniku jizvy
Jizvy po tržném nebořezném zranění: Vznikají při náhodném roztržení nebo pořezání kůže. Při větším rozsahu zranění vyžaduje jizva zašití, u menších poranění vzniká jizva samovolným hojením.
Jizva po císařském řezu: Tento druh jizev vzniká při porodu. Jizva se nachází ve stydké oblasti a bývá dlouhá zhruba 10-15 cm. Vzhledem k tomu, že řez je poměrně hluboký, vyžaduje dlouhé hojení, zhruba 6 týdnů.
Jizva po oparu: Tyto jizvy vznikají na rtu v důsledku napadení organismu virem herpes simplex. Virus způsobuje hnisavé puchýřky, po jejichž sloupnutí může jizva vzniknout.
Jizva po operaci: Každý chirurgický zákrok má za následek jizvu, různí se pouze její velikost a výraznost. Po laparoskopických operacích zůstávají pouze drobné, zhruba centimetrové jizvičky, zatímco po klasické operaci zůstane na kůži jizva v celé délce operačního řezu.
Jizva po popálení:Výsledný vzhled jizvy záleží na stupni popálení. U popálenin prvního stupně často dojde k úplnému zhojení. U těžších popálenin může docházet až k odumření tkáně a je nutné podrobit dané místo chirurgické rekonstrukci.
Jizvy po neštovicích: Jejich původcem je onemocnění zvané plané neštovice. Při nich je po těle nemocného rozeseto velké množství drobných svědivých puchýřků. Při jejich rozškrábání mohou vznikat drobné jizvičky.
Jizvy po akné: Průběh akné během dospívání je u každého jedince odlišný, v některých případech ale mohou zůstat na obličeji po akné trvalé propadlé jizvy.
Jizva na rohovce: Tento druh jizev má za následek nepravidelný astigmatismus. Tuto vadu oka nelze kompenzovat brýlemi, v některých případech pomohou kontaktní čočky. Nerovnosti rohovky lze odstranit fototerapeutickou keratektomií.[2]
Strie: Tyto drobné rýhy vznikají na pokožce při zvětšení objemu těla. Příčinou může být těhotenství, přibývání na váze, rychlý růst u dětí nebo výrazné nabrání svalové hmoty. V kůži, která se snaží novému objemu přizpůsobit, dochází k popraskání elastických vláken. Strie mají barvu od červené po modrofialovou, časem blednou a získávají šedostříbrný až bílý odstín.
Dotaz doplněn citaci z Wikipedie

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz AM: Jizvy po operaci, strie, jizvy po akné ... co na to?

Odpověď MV: Strie - přeruší se napnuté svazky škáry. Masti s kolagenem většinou nepomohou, protože se kolagen z masti nevstřebá (reklama). Pomůže akupunktura - napíchat jizvu kolem dokola (horizontálně obklíčit).

DANG GUI SHAO YAO WAN | Růst hory Tchaj 056

DANG GUI SHAO YAO WAN | Růst hory Tchaj 056

V těhotentství jako prevence proti striím se doporučeje Růst hory Tchaj.


Odpověď MD: Na jizvy po operaci, strie funguje dobře akupunktura nebotřezalkový, šípkový, ale i olivový olej. Ne nadarmo má TČM zkrášlovací akupunkturu na vrásky, jizvy apod. Na podporu výživy se dá použíti krásná maska s Ganodermou (houbou, která dané místo krásně vyživí). Jinak asi na léto budme s kolegou připravovat seminář o výrobu domácích masek..  Jako broušení a pod. bych moc nezkoušel, na tu pokožku semi to zdá velmi drastické a zvláště v obličeji.
Editoval fb-tcm-cs (05.10. 2017 21:34)

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
cz
Jizvy
Jizvy
Karolína Hauerová: Na jazvy sa mi osvedčilo aj pravidelné bankovanie ako aj na hlboké akné na chrbáte, inak áno, kozmetická akupunktúra zmäkčuje zjazvené tkanivo a aktivuje kolagén. Aj silné štípanie a masáže jaziev podporujú odstránenie blokád, čo je vlastne jazva. Určite by aj bylinné náplaste pomohli, treba proste v danom mieste rozprúdiť krv a dráždiť to tuhé tkanivo aby sa tam dostala nová výživa.
Editoval Kayia (11.01. 2014 23:51)
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz IK: Dobrý den, jsem po autonehodě s širokou jizvou na koleni, kde vše bylo hodně poškozené, přesto zašité, jen je to stále už 13 let velmi bolestivé, jako když vám přejedou přes kůži nějakou strunou, řezavá bolest i na dotek třeba kalhot, zřejmě při šití napíchané i nabrané nervy, nechá se to nějak odstranit nebo zmírnit bolestivost?

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Hanka Antošová, Dis.: Určitě souhlasím s Kaiyou.

I já použivám jak baňky tak jehličky.

Co se týká toho kolene, asi by to chtělo vidět, ale přece jen ucítíte jak daleko můžete zajít. Pokud se přisaje baňka, tak baňkujte, i přímo tu jizvu, i tkáň okolo, pokud děláte s jehličkami tak opichávejte jizvu okolo.

Pokud neděláte ani s jedním, tak alespoň masírujte olejíčkama (klidně i tím třezalkovým) nebo když nic, tak alespoň krémujte. Tak aby se to všechno rozproudilo. Klidně i štípat jizvu, ale na prahu bolesti.

Co se týče naplástí, tak to nevím, to jsem ještě nezkoušela, ale taky to dává logiku smile

Je fakt, že 13 let už je dost dlouho. Většinou by se měla jizva podchytit hned od začátku. Ale uvidíte, co to udělá a jak Vám bude.
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz MB: Dobrý večer, prosím, co byste doporučili na podporu hojení? Muž má po autonehodě rozdrcené koleno, přetrhané cevy, nervy. Je po náročných operacích, tak ať se vše dobře hojí.


Odpověď ŠM: Výborná bylinka na hojení traumat je San Qi

Odpověď PN:
1. San Qi - čínští vojáci jej nazývali Jin Bu Huan
2. Houževnatost bambusového výhonku 205 Jin Gu Die Shang Wan

Odpověď KKH:  Skvelé skusenosti mám už s hore spomenutými San Qi i wanom číslo 205 a najnovšie aj serapeptaza je na hojenie jaziev.

San qi | Čínské byliny

San qi | Čínské byliny

JIN GU DIE SHANG WAN | Houževnatost bambusového výhonku 205

JIN GU DIE SHANG WAN | Houževnatost bambusového výhonku 205


Další odkazy:
San qi - Panax notoginseng, Radix
Houževnatost bambusového výhonku 205

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com