Tcm-cs.com na Facebooku: Astma

Dotaz LK: Prosím o radu, chlapec 7 roků, rozjíždí se mu astma, nepředcházel žádný ekzém, kortikoidy nikdy nebrali, před dvěma lety začala alergie na seno, postupně se to převrhlo v astma, stále se zhoršuje, jezdí do lázní, léčba moc nezabírá, kde začít?


Astma (asthma) (celým názvem astma bronchiale) je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí, což postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Ačkoliv je astma řazeno k civilizačním chorobám, bylo popsáno již římským lékařem Galénem.
Samotné slovo asthma je řeckého původu a označuje dechovou nedostatečnost, dušnost neboli „krátkodechost“. Ta může být vyvolána i dalšími příčinami. Proto se v medicíně rozlišují astma bronchiale (vyvolané zúžením dýchacích cest) a astma cardiale (vyvolané neschopností srdce odčerpávat krev z plic). V současnosti je pojem astma používán takřka výhradně pro bronchální astma.
Většina astmatiků je i na něco alergická

Příznaky a jejich symptomy
Astma se u některých jedinců projevuje chronickým zhoršeným dýcháním. U jiných osob se jedná o přerušovanou chorobu s opakujícími se symptomy, které mohou být podmíněny různými spouštěcími mechanismy včetně infekcí horních cest dýchacích, stresu, vzdušných alergenů, znečištění vzduchu (například kouřem či výfukovými zplodinami) a cvičení. Osoby trpící astmatem mohou vykazovat některé z následujících symptomů: dušnost, sípot, chrčení, kašel, svírání a svědění hrudníku nebo neschopnost fyzické aktivity. Někteří astmatici s výrazně omezenou dechovou kapacitou a sevřenými plícemi nikdy nevykazují sípot ani chrčení a jejich symptomy mohou být zaměněny s nemocí typu chronické obstruktivní nemoci plic
Doplněno citací z Wikipedie

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Martin Štursa: Dýchání je rytmický děj. Skládá se ze dvou částí - vdechu a výdechu. Střídá se napětí a uvolnění, dávání a přijímání, kontakt a obrana, svoboda a omezení.
To vše jsou tématické okruhy symbolizující dýchání. Při jejich poruše dochází ke vzniku onemocnění. Člověk prostě „nemůže něco rozdýchat" a organizmus mu říká, aby se na to „vykašlal" Z tohoto hlediska je kašel vlastně očistný proces, kterým se chyba uvolňuje a napravuje.
Podle akupunktury je citem plic zármutek a žal. To je také okruh psychických problémů, které musíme zpracovat.
Oba tyto city jsou negativní povahy a vedou k vyčerpání čchi plic a k následné poruše dýchání.
Párovým orgánem je tlusté střevo, takže chorobné procesy na něm se mohou projevovat i na úrovni plic. Při hledání příčiny onemocnění plic nesmíme zapomenout ani na tuto souvislost.
K léčbě kašle je běžně dostupná široká paleta léků na předpis i volně prodávaných léků, které jsou rozděleny do dvou základních skupin:
1)    expektorantia - Jejich úkolem je vyvolávat a podporovat kašel odstraňující z dýchacích cest hlen a tím je „čistit".
2)    antitusika - Mají za úkol kašel potlačit, utlumit, odstranit. Působí
většinou ovlivněním centra mozku, které ovlivňuje kašlací reflex. Tyto léky mají zároveň sedativní, tedy uklidňující účinky a mohou vyvolat ospalost. Do této skupiny patří i antihistaminika (léky proti alergické složce) a kodein, narkotické analgetikum. Pokud je kašel způsoben bakteriální infekcí, podáváme antibiotika. U astmatického kašle podává lékař bronchodilatancia nebo kortikoidy.
Podpůrně můžeme pomoci podáním protizánětlivých léků. Při déletrvajícím kašli jsou vhodná dechová cvičení a posturální drenáž - leh v poloze dovolující drenáž - odtok hlenů z průdušek (např. na břiše s horní polovinou těla svěšenou přes pelest postele...).
Vhodné je i pití průduškových čajových směsí. Hleny uvolňuje med. Vynikající je jitrocelový sirup.

Volíme body klasické - LU07, LI04, SP03, BL13, GB34, ST40, GV14, TE05
Lieque | LU07 - lie-čchüe

Lieque | LU07 - lie-čchüe

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Taibai | SP03 - tchaj-paj

Taibai | SP03 - tchaj-paj

Feishu | BL13 - fej-šu

Feishu | BL13 - fej-šu

Yanglingquan | GB34 - jang-ling-čchüan

Yanglingquan | GB34 - jang-ling-čchüan

Fenglong | ST40 - feng-lung

Fenglong | ST40 - feng-lung

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Waiguan | TE05 - waj-kuan

Waiguan | TE05 - waj-kuan


Na uchu body: alergie, zero, bod 31 - antiastmatický, bod ACTH, psychické body - zejména omega 1 vpravo, Jeromeho bod vpravo apod.
Zdroj: První pomoc v nekonvenční medicíně - MUDr. Věra Dolejší, MUDr. Jana Wankatová
cz
Kašel - body na uchu
Kašel - body na uchu
MUDr. Petr Hoffmann: Akutní a chronické astma

Doporučené produkty
Ozvěny himálájského hromu 032 (DING CHUAN WAN)
Zpevnění podemletého břehu 041 (XUE FU ZHU YU WAN)

DING CHUAN WAN | Ozvěny himálájského hromu 032

DING CHUAN WAN | Ozvěny himálájského hromu 032

XUE FU ZHU YU WAN | Zpevnění podemletého břehu 041

XUE FU ZHU YU WAN | Zpevnění podemletého břehu 041

Stanislav Bečka: Astma z pohledu čínské medicíny - zjednodušeně

Astma je chronické plicní onemocnění, které vzniká zůžením průdušek. Příznaky jsou ztížené dýchání, dušnost, pískání a tlak na hrudi, hlenovitý kašel ....

Příčiny jsou tzv. plného či prázdného charakteru
Příčína prázdného charakteru je zapříčiněna slabostí plic, sleziny a ledvin, kde plíce a ledviny (esence) převažují v příčině.

Může se ale často jednat o plný typ, kde převažuje nadbytek horka a hlenu, porucha přeměny hlenů slezinou a slinivkou, stagnace plicní čchi a zahrazení se tohoto v hrudi a plicích.

Obecně se při léčbě doporučují vynechat potraviny způsobující hlen, tedy povětšinou chladné a vlhké povahy - mléko a mléčné výrobky, pivo, alkohol (ten je sice horké povahy, ale produkuje oheň a hlen) brambory, rajčata.

Doporučené potraviny a doplňky stavy - vitamíny skupiny B, vitamíny - antioxidanty - A,C, E + zinek, hořčík, rybí tuk.

Z českých bylinek se doporučuje jitrocel, fenykl semeno, tymián, oregano, meduňka, podběl, sladké dřevo - lékořice.. (Růžička)

Z čínských terapií funguje dobře akupunktura - dle charakteru potíží a diagnostiky, nadále baňkování - i krvavé při plném charakteru nemoci, čínské bylinky, manupresura a ušní akupunktura, moxování dle potíží...
Nadále je nutné naučit se pracovat s dechem, Čchi kung, atd

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz