Miloš Vymazal: Masáž meridiánu plic
Autor: Donald Hwong

 Dráha plic je zodpovědná za kvalitu dýchacího ústrojí. Proto je důležité ji udržovat v dobrém stavu a masáží odstranit blokády, zejména v době nákazy koronavirem.

Průběh dráhy plic
Shoutaiyin feijing | LU - tchajjinová dráha plic šou-tchaj-jin fej-ting

Shoutaiyin feijing | LU - tchajjinová dráha plic šou-tchaj-jin fej-ting


1. poklepávání oblasti lokte (video 1:30)
Oblast, která je nejnáchylnější ke tvorbě blokád je část, kde se loket ohýbá a stlačení může vytvořit blokády. Proto nejdříve poklepáváme otevřenou dlaní oblast kolem bodu LU05. Poklepáváme frekvencí dle videa tak, abychom, cítili mírnou bolest a kůže zčervenala. Provádíme cca 15 minut na každé ruce.
Chize | LU05 - čch-ce

Chize | LU05 - čch-ce


2. poklepávání podpaždí  (video 2.05)
Meridián plic vede nahoru k hrudníku viz LU - tchajjinová dráha plic. Poklepáváme dlaní podpaždí z přední strany. Masáž provádíme 15  minut, každou stranu.

3.  poklepávání hrudníku  (video 2:30)
Zavřenou pěstí poklepáváme oblast hrudníku. V případě, že se rozkašlete, což je v pořádku, snažte se vykašlat vše, co je třeba. Poklepávání provádíme 15 minut na každé straně.

Při poklepávání by měla kůže zčervenat. Pokud se objeví černá nebo zelená barva je to známkou blokády, toxinů na dráze plic. Dýchací systém je oslabený. Pokud se objeví černé nebo zelené skvrny pokračujme v klepání po dráze. Mohou se i posunovat. Poklepáváním je sledujeme a snažíme se aby celý meridián byl jen červený.

Cvičení posiluje dýchací ústrojí a imunitu, aby tělo bylo schopné poradit si s viry. Výhodou je, že umožňuje vykašlávat infekci.

Díky tomuto cvičení tak starší lidé i lidé se slabší imunitou a především ti, co trpí vysokým tlakem nebo cukrovkou a ti právě mohou mít problém s dušností, protože mají velmi slabou imunitu, jsou schopni se buď viru ubránit nebo v případě infekce vykašlávat a rychleji se uzdravit. Cvičení je podpůrné při léčbě bylinkami, akupunkturou nebo západní medicínou.

Cvičení musíte udělat jen jednou, ale pořádně. Není potřeba ho dělat každý den, můžete jej rozložit i do více dnů např. jeden den jedna ruka, druhý den druhá, abyste nebyli unaveni.


4. posilování bránice (video 7:10)
Toto cvičení je vhodné zařadit proto, že silná bránice dává více síly vykašlávat hleny s infekcí. Nadechujeme se do břicha a vydechujeme postupnými krátkými výdechy. Je možné u toho i zpívat. Cvičení prospívá bránici i břišním orgánům.Další odkazy
 LU dráha plic, Plíce
Koronavirus, Coronavirus

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Masáž meridiánu plic - Donald Hwong
Masáž meridiánu plic - Donald Hwong