Miloš Vymazal: Xiao xue 小雪 - Malý sníh
Období*: 22. listopadu - 7. prosince
Zvíře: prase
Prvek: voda

Tradiční východoasijské kalendáře rozdělují rok na 24 slunečních období Jieqi, trvajících přibližně 15 dní. Xiao xue je 24. obdobím, tedy poslední v roce. Začíná, když Slunce dosáhne 240° nebeské zeměpisné délky a končí na 255 °.

* Poznámka: začátek a konec se se může o jeden den během let měnit


Spadá pod vládu znamení Prasete a aktivuje se  akupunkturní dráha trojitého zářiče. Čchi se shromažďuje a pomalu se začne nořit do země (půdy) a začne se ukrývat. spolu s tím se začne do těla hlouběji schovávat i naše čchi. Tělo je potřeba zahřívat a pomalu přecházet k volnějšímu režimu.
Zdroj: Jaroslav Jarosurabbu Vydržel


Pojmenování tohoto období souvisí s tím, že během něj začíná sněžit, většinou v oblastech na severu Číny, a teplota stále klesá.

Zde je sedm věcí, které byste měli vědět o Malém sněhu.
Mírné sněžení
Jedna stará čínská kniha o rostlinách vysvětluje, že „v období Malého sněhu je počasí chladné a může sněžit. Protože zem ještě není zmrzlá, je sníh lehký." Teplota ve většině oblastí na severu Číny klesá v této době na nulu nebo pod nulu. V oblastech na středním a dolním toku Žluté řeky je sníh v období Malého sněhu lehký a během dne rychle mizí.

Obléknout čepice a šály
V období Malého sněhu začíná v Číně foukat vítr ze severovýchodu. Protože vítr není tak silný, mnoho lidí zatím nenosí čepice ani šály. Podle starého čínského rčení je ale hlava místo, kde se hromadí všechny informace z těla. Je rozumné dobře se o ni starat!

Pít polévku
Během Malého sněhu se začíná topit, proto je vzduch v místnostech velmi suchý a většina lidí má pocit suchých úst a nosu. Lidé v tomto období víc trpí na ústní afty a na tváři se mohou objevit pupínky. Způsob, jak vyřešit tento problém, je pít víc horké polévky.

Jíst lepkavé rýžové zákusky
V některých oblastech na jihu Číny jedí lidé na počátku desátého měsíce podle lunárního kalendáře, tedy v období Malého sněhu, lepkavé rýžové zákusky. V dávných dobách se lepkavé rýžové zákusky obětovaly během tradičního svátku býčímu božstvu.

Vařit naložené vepřové
V Malém sněhu teplota prudce klesá a vzduch je suchý. To je nejlepší čas pro vaření naloženého vepřového. V minulosti byly skladovací podmínky špatné, proto lidé hledali různé způsoby, jak uchovat potraviny. Naložené vepřové maso je jedním z nich. I v mrazivé zimě si může celá rodina pochutnat na domácím masu. Někteří lidé dokonce říkají, že naložené vepřové je chutnější než čerstvé maso.

Vařit nakládanou zeleninu
Po tisíce let vítají lidé z Nanjingu v čínské provincii Jiangsu Malý sníh nakládanou zeleninou vařenou na různé způsoby. Nanjing je známý svou nakládanou zeleninou. Kvůli obtížné přepravě se v Nanjingu v minulosti prodávalo málo zeleniny, která byla navíc drahá. Proto si lidé zeleninu na zimu nakládali.

Vyhýbat se pikantním jídlům
V chladných dnech lidé rádi jedí horká a pálivá jídla, aby se zahřáli. Nicméně odborníci říkají, že pikantní jídla mohou vést ke zvýšení vnitřního ohně, což je nežádoucí.
Zdroj: China Radio International.CRI

Další odkazy
Solární kalendář - dvojtýdny
Solárně lunární kalendář
Xiao*, Zim*

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Xiao xue - Malý sníh (Xiao xue)
Xiao xue - Malý sníh (Xiao xue)