Petr Novák: Lidé vodního typu

Lidé, kteří náleží k prvku vody se řadí k vodnímu tónu shangyu 上羽, podobají se Černému císaři Heidi 黑帝 na severní straně. Mají kůži černého zbarvení, jejich tvář není rovná/ hladká, mají velkou hlavu, poměrně široké / vystouplé/ zvrásněné líce, hubená a malá kostrče (weilu) je poměrně dlouhá, páteř a záda také. Nerespektují a nebojí se jiných lidí, jsou dobří v podvádění, scházejí násilnou smrtí.

Uvyknou podzimu, zimě, špatně snášejí teplo a horko jara a léta, kdy jsou snadno napadeni vnější škodlivinou a onemocní. Patří k meridiánu  zu shaoyin shen jing (ledvin). Pro jejich povahu je charakteristické, že při jednání/ řešení problémů se nedrží podstaty -řeší nepodstatné/ bezvýznamné/nezávažné věci (处事不着边际).

Lidé mající ne zcela ryzí charakter vody se dále řadí do čtyř následujících kategorií:

K lidem tónu dayu 大羽patří pravá horní dráha zu taiyang jing, mezi jejich charakteristické vlastnostmi patří samolibost, spokojenost se sebou sama (神情洋洋自得).

K lidem tónu shaoyu 少羽patří dolní levá dráha zu taiyang jing, mezi jejich charakteristické vlastnostmi patří křivolaká a komplikovaná/ nepřímá /neupřímná /neotevřená povaha (屈曲而不直爽).

K lidem tónu zhongyu 众羽 patří dolní pravá dráha zu taiyang jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou čistota a nevinnost (很文静,如水之清澈).

K lidem tónu zhiyu 桎羽 patří horní levá dráhazu taiyang jing, klidné srdce, klidný a pokojný stav mysli (心静安定,有高尚的品德).

Zdroj: Huangdi neijing, Lingshu: 64. kapitola, Dvacet pět jinjangových [typů]; lidí překlad Mgr. Štěpán Vyhlídka

Další odkazy
Voda - vlastnosti vody
 KI dráha ledvin
Orgán cang, ledviny a dodatek ming-men

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Lidé vodního typu
Lidé vodního typu