Petr Novák: Lidé typu kovu

Lidé kovového typu náleží tónu kovu shangshang 上商. Podobají se Bílému císaři Baidi 白帝 na západní straně. Charakteristikou vzhledu lidí této kategorie je, že mají kůži zabarvenou do bíla, mají„hranatou“ tvář (mianfang 面方), malou hlavu, hubená a malá ramena a záda, malé břicho, malé ruce a nohy; mají pevné a silné paty, jejichž kosti jako kdyby vyrůstali na jejich vnější straně. Jejich pohyby jsou hbité. Povaha je čistá a poctivá, nálada impulzivní a vznětlivá, mohu být klidní i v pohybu. Dají-li se do akce, jsou neobyčejně stateční a nebojácní, hodí se pro veřejné záležitosti/ do veřejné správy.

Tento typ lidí, co se týká jich adaptability na roční období, mohou snášet chlad podzimu a zimy, nesnáší teplo a horko jara a léta, na jaře a v létě jsou snadno napadeni vnější škodlivinou a snadno onemocní. Tento typ lidí patří k meridiánů  shou taiyin fei jing (plic). K jejich charakteristice v rámci chování patří rozvážnost, stabilita, spolehlivost v jednání.

Lidé, kteří nemají zcela plnou charakteristiku kovu, se dají rozdělit do čtyř kategorií podle hořejšku, spodku, leva a prava:

K lidem tónu dashang 釱商 patří horní levá dráha shou yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi je, že vedou vlastní a čistý život, aniž by se starali o věci kolem (廉洁自守).

K lidem tónu youshang 右商 patří dolní levá dráha zu yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou nespoutaná volnost a krása (潇洒而美好).

K lidem tónu dashang 大商 patří horní pravá dráha shou yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi je, že tím, že rádi přesně rozlišují, co je správné a co je špatné (善于明察是非).

K lidem tónu shaoshang 少商 patří dolní pravá dráha shou yangming jing, jejich charakteristickými jsou vážnost a serióznost (威严而庄重).

Zdroj: Huangdi neijing, Lingshu: 64. kapitola, Dvacet pět jinjangových [typů]; lidí překlad Mgr. Štěpán Vyhlídka

Další odkazy
Kov - vlastnosti kovu
 LU dráha plic
Orgán cang, plíce

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Lidé typu kovu
Lidé typu kovu