Petr Novák: Lidé zemského typu

Lidé elementu země náleží tónu země shanggong 上宫 a podobají se lidem ze středních oblastí, které spravuje Žlutý císař Huangdi 黄帝. Jejich kůže je žlutavá, mají kulatou tvář, velkou hlavu, plece/ plná, silná a krásná ramena a záda, velké břicho; dolní končetiny od stehen k holením jsou silné, ruce a nohy malé, svalstvo plné, celé tělo nahoře a dole - všechny části jsou symetrické; jejich chůze je stabilní, při chůzi nezvedají nohy vysoko. Jsou klidného srdce, rádi pomáhají druhým. Nesoupeří o moc a vliv, rádi spojují lidi dohromady.

Tenhle typ lidí, co se týká jejich adaptability na roční období, mohou snášet chlad podzimu a zimy, nesnášejí teplo a horko jara a léta, na jaře a v létě při napadení vnější škodlivinou snadno onemocnění. Je jim přiřazen meridián  zu taiyin pijing (sleziny) . Jejich povahovou charakteristikou je srdečnost a čestnost.

Inklinující charakteristice prvku země se dají rozdělit na čtyři kategorie – vlevo, vpravo, nahoře, dole:

K lidem tónu dagong 大宫 patří horní levá dráha zu yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou mírumilovnost, jemnost a poddajnost (和平而柔顺).

K lidem tónu jiagong 加宫 3patří dolní levá dráha zu yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou důstojnost, rozvážnost, radostný výraz (时常神情喜悦).

K lidem tónu shaogong 少宫 patří horní pravá dráha zu yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou, že jejich řeč a jednání jsou vždy plné taktu a nevystavují na odiv své schopnosti (比较圆转).

K lidem tónu zuogong 左宫4patří dolní pravá dráha zu yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou soustředěná cílevědomost, nebojí se těžkostí/ obtíží/ problémů (专心致志,不怕困难的精神).

Zdroj: Huangdi neijing, Lingshu: 64. kapitola, Dvacet pět jinjangových [typů]; lidí překlad Mgr. Štěpán Vyhlídka

Další odkazy
Země - vlastnosti země
 SP dráha sleziny
Orgán cang, slezina

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Lidé zemského typu
Lidé zemského typu