Petr Novák: Lidé ohnivého typu

Lidé ohnivého typu náleží k tónu ohně shangzhi 上徵 a jsou jako lidé jižních oblastí pod správou červeného/rudého císaře Chidi 赤帝. Mají kůži zabarvenou do červena, široká záda, hubenou tvář, malou hlavu, dobře vyvinutá ramena, záda, stehna i břicho, malé ruce a nohy.

Jejich chůze je stabilní, myšlení bystré. Při chůzi kývají rameny/ se kývají v ramenou. Svalstvo zad je plné. Chovají se se smělostí a velikostí, nelpí na majetku, chybí jim sebedůvěra, mají hodně zármutku/starostí/ trápení/ nepokoje, rádi věci analyzují a pozorují. Mají rádi krásno/ krásné věci. Jsou popudlivé povahy, vznětliví, neužijí si vysokého věku, často umírají z náhlé příčiny.

Tito lidé snášejí teplo jara a léta, nesnášejí chlad podzimu a zimy, tehdy při napadení vnější škodlivinou snadno onemocní. Patří k meridiánu  shou shaoyin xinjing (srdce). Jsou upřímní/ pravdiví/ autentičtí.

Ti, kdo inklinují k nadání ohňovou čchi, se ještě rozdělují do čtyř typů [podle nuance polohy tónu] - nahoře, dole, vlevo, vpravo:

K lidem tónu zhizhi 质徵 patří horní levá dráha shou taiyang jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou „příliš mělký vhled“ (识见肤浅).

K lidem tónu shaozhi 少徵 patří dolní pravá dráha shou taiyang jing, jejich charakteristickými vlastnostmi je podezíravost/ nedůvěřivost (多疑).

K lidem tónu youzhi 右徵 patří horní pravá dráha shou taiyang jing, jejich charakteristickou vlastností je odvaha, směle postupují před a neradi zůstávají v zadu.

K lidem tónu zhipan 质判 (zhizhi质徵) patří dolní levá dráha shou taiyang jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou optimismus, radost a spokojenost se sebou sama bez zbytečných starostí.

Zdroj: Huangdi neijing, Lingshu: 64. kapitola, Dvacet pět jinjangových [typů]; lidí překlad Mgr. Štěpán Vyhlídka

Další odkazy
Oheň - vlastnosti ohně
 HT dráha srdce
Orgán cang, srdce a dodatek osrdečník
Editoval Petr Novák (21.02. 2019 10:59)

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Lidé ohnivého typu
Lidé ohnivého typu