Miloš Vymazal: Dvanáct pozemských větví 地支 dizhi

Důležitým aspektem čínského kalendáře je šedesátkový cyklus. Je to kombinace deseti „nebeských kmenů“, tian gan (天干) a dvanácti pozemských větví, dizhi (地支).

Systém 12 zvířetníkových znamení se postupně vyvíjel. Původně byla pouze čtyři zvířata - drak, tygr, želva a fénix, která označovala hlavní světové strany - východ, západ, sever a jih. Později jich bylo nejprve 6, pak 8 a nakonec 12. Pořadí symbolů nebylo zvoleno náhodou. Představují řadu analogií, aby si ji bylo možné snadno zapamatovat. Nejedná se ani tak o zvířata (velikosti, sílu, rychlost...) jako spíše o kódy pěti elementů a jejich jinové a jangové projevy (popis dvanácti energií času pozemských větví).


Dvanáct pozemských větví
ZnameníČínský názevElement
Krysa (+)ZiVoda (+)
Buvol (-)ChouZemě (-)
Tygr (+)YinDřevo (+)
Zajíc (-)MaoDřevo (-)
Drak (+)ChenZemě (+)
Had (-)SiOheň (-)
Kůň (+)WuOheň (+)
Koza (-)WeiZemě (-)
Opice (+)ShenKov (+)
Kohout (-)YouKov (-)
Pes (+)XuZemě (+)
Prase (-)HaiVoda (-)
Jinové a jangové vlastnosti jsou vyjádřeny v tabulce znak +/-

Další odkazy
12 zvířat
Znamení roku
Deset nebeských kmenů

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Dvanáct pozemských větví (Dizhi)
Dvanáct pozemských větví (Dizhi)
Jaroslav Vydržel: Věděli jste, že zvířecí symbolika není v tradičním čínském horoskopu od počátku? Objevila se snad až kolem 6st našeho letopočtu, možná i o něco dříve. Znaky ale které se používají pro označení jednotlivých Pozemských větví, jak se ony zvířata správně označují jsou ale původní.

Např. Kanec (Prase) pak tedy není označením zvířete, Je pouze symbolem tohoto znamení a ve svém původu se vztahuje ke starší podobě znaku vepře a ve své obraznosti představuje muže a ženu milujícího se pod otevřeným nebem. To znamená početí dítěte pod ochranou nebes. Označuje slibný počátek nového cyklu i konce všeho druhu. Jeho podstatou je přijetí věcích takové jaké jsou, akceptace i rezignace stavu.