Miloš Vymazal: Jehněčí boršč

Je vhodný při pi-shen yangxu, tj. při zimomřivosti, vyčerpanosti, hubnutí, častém močení, pociťování chladu, pobolívání beder a kolenou. Naopak opatrně při horkých projevech, ne při akutním onemocnění s horečkou.

Potřebujeme: Jehněčí maso s kostí na polévku, 1 cibuli, 2 mrkve, ½ malého celeru, 1 petržel, 3 brambory, 2 hrsti slzovky, ¼ hlávky bílého zelí, 2 malé červené řepy, kousek pórku, kousek zázvoru, 2 lžíce rajského pyré, 3 bobkové listy, černý pepř, nové koření, sůl (příp. ocet). Pro bezmasou variantu: Černé fazole, mořské řasy.

Postup: Nejprve si namočíme slzovku alespoň na 30 minut, poté vaříme 50 minut (odvar vypijeme). Maso omyjeme a vložíme do studené vody, přidáme cibuli, celer, koření a lehce osolíme. Na mírném ohni vaříme do měkka (i několik hodin). Mezitím si uvaříme červenou řepu ve slupce, po vychladnutí oloupeme a nakrájíme na kostky. Z polévky vyjmeme maso s kostí, cibuli, celer i koření. Do
vývaru vložíme mrkev vcelku, petržel, brambory, zázvor a vaříme do poloměkka. Poté nakrájíme na malé kostky a vrátíme zpět, přidáme pórek, zelí na nudličky, rajské pyré, slzovku, obrané maso. Polévku necháme zvolna dovařit. Hustá by měla být množstvím surovin. Je možné ji mírně zahustit – škrobem, rýžovou moukou (vždy rozmíchané ve studené vodě) a povařit, žádnou jíšku.  Dochutíme solí, pepřem, případně octem. Na talíři posypeme zelenou petrželí.

Zdroj: Čínská dietetika na českém i slovenském talíři, Michaela Nekovářová, ženšen 2014/2

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com