Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz PŠ: Mám pacientku s epilepsii, která se u ní vyskytuje cca 1-2 za rok, vždy tomu předchází nevolnost a únava. Chěl jsem vás požádat jen o nakopnutí jakým směrem se mám vypadat a kde hledat odpovědi. Děkuju

Epilepsie (padoucnice, padoucí nemoc, latinsky eufemicky také morbus sacer nebo morbus divinus - svatá nebo božská nemoc) je záchvatovité onemocnění mozku, tedy onemocnění neurologické. V populaci se udává její výskyt 1%, ale bude pravděpodobně vyšší.[ Věda, která epilepsii zkoumá, se nazývá epileptologie.
Epilepsie může být primární – vrozená – za její příčinu se pak považují nejrůznější nepříznivé vlivy prostředí během nitroděložního vývoje. Existují i dědičné syndromy, kde součástí klinického obrazu jsou epileptické záchvaty. Příčinami sekundární – získané epilepsie jsou nejčastěji úrazy, dále blokády páteře - krčních obratlů (uskřinutí plotének), nádory a cévní malformace a také infekce (např. larvální toxokaróza, neurocysticerkóza).
Epilepsie a epileptické syndromy se dají dělit z několika hledisek. Nejčastěji se uvádí dělení dle klinického obrazu záchvatů, v lékařské veřejnosti se uvádí klasifikace dle oblastí mozku, kde záchvaty vznikají, jak se šíří a jak velkou část mozku zabírají.
Pseudoepileptické záchvaty mohou vzniknout např. nedostatkem hořčíku nebo poruchou jeho asimilace.
Dotaz byl doplněn citací z Wikipedie

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Odpověď JM: Nezminuješ se o jakou epilepsii se jedná. Pokud je to sekundární záležitost moje zkušenost je taková, že musíš najít ložisko. Kde se ukládá than. Většinou to hledej v místech pod lebkou ze zadu na krku...na meridianu BL a GB. To ti napoví,co máš dělat dál. Určitě použij akupunkturu a celkově posiluj ledviny (dodat jin)a usměrňuj játra) Vítr a oheň) .Mužeš použít Baldachýnovou komnatu a Uvolnění napjaté tětivy.. .Měla jsem už dva případy se sekundární epilipsii,ale každého jsem léčila jinak. Dost se mi osvědčil Cordyceps.

Odpověď AB: Na epilepsiimam napsaný body: CV20, CV24, CV26, PC06, LR02, LR03, ST40, LI04, HT02, HT07.
Huagai | CV20 - chua-kaj

Huagai | CV20 - chua-kaj

Chengjiang | CV24 - čcheng-ťiang

Chengjiang | CV24 - čcheng-ťiang

Neiguan | PC06 - nej-kuan

Neiguan | PC06 - nej-kuan

Xingjian | LR02 - sing-ťien

Xingjian | LR02 - sing-ťien

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Fenglong | ST40 - feng-lung

Fenglong | ST40 - feng-lung

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Qingling | HT02 - čching-ling

Qingling | HT02 - čching-ling

Shenmen | HT07 - šen-men, brána ducha

Shenmen | HT07 - šen-men, brána ducha

Jako sestavu z přednášek mám: PC06 + HT02 + ST40 vypouštět + BL20 doplňovat
a: léčba mimo záchvat / může pacient sám zabránit záchvatu / - HT02 + PC06 + HT07

Jinak epilepsie má být "ucpání otvorů hlenem", tak bych podporovala slezinu, hlavně jídlem.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Miloš Vymazal: Epilepsie

Podle TČM je epilepsie způsobena mentálním poškozením (duševním traumatem), vrozenou nedostatečností, nesprávnou stravou nebo úrazem hlavy. Poškozeny jsou v prvé řadě játra, slezina a ledviny. Stagnující čchi, hromadící se hleny a vnitřní oheň jsou primárními patogenickými faktory. Akupunktura je velice účinná při zmírnění epileptického záchvatu a v některých případech může vést dokonce k úplnému vyléčení. Spolu s akupunkturou by měly být při léčbě epilepsie použity moderní postupy.

Zdroj: Tajemství akupunkturních bodů, Bohumír Balner & Rostislav Balner

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Epilepsie
Epilepsie