Jaroslav Vydržel: Rozmohl se nám tu mezi laickou, ale i odbornou veřejností takový nešvar. Říká se mu pozdní léto, někdy babí léto či indiánské a jsou tendence připisovat tuto dobu elementu Zemi a v návaznosti na to k tomu období dávat tedy doporučení jak se chovat, jak se stravovat a podobně.

Není tomu tak a je potřeba si v této věci udělat jasno. Máme 4 roční období, definované vztahem Země a Slunce. Vrcholy těchto období jsou dny rovnodennosti a dny slunovratu. Jaro je spojeno s elementem Dřeva, Léto s elementem Ohně, Podzim s Kovem a Zima s elementem Vodou. Země pak vládne poslední třetině každého z ročních období. Ano, poslední třetině, ano je ji v ročním cyklu nejvíc a ano není to nic neobvyklého. Člověk se řídí podle Země, Země se řídí podle Nebe a Nebe se řídí podle Tao.... píše se v Tao Te Ting a my bychom to měli respektovat a řídit se tím.

Tedy o slezinu a žaludek je potřeba starat se v průběhu celého roku, na konci zimy (leden) a na konci léta (červenec) více o slezinu (měsíc Buvola a Kozy) na konci jara (Duben) a podzimu (Říjen) pak o žaludek.

Jieqi | Čínský solární kalendář 2018

Jieqi | Čínský solární kalendář 2018


Pokud tedy dávají terapeuti doporučení v rozporu s přirozeným cyklem světa, dávají nám ty správné rady? Rozumí opravdu tomu co nám radí?
cz
Pozdní léto - září není období sleziny
Pozdní léto - září není období sleziny