LucieF: Mateřídouška úzkolistá
Čínský název: 百里香 bai li xiang
Latinský název: Thymus serpyllum

Wu Wei (chuť): hořká
Si Qi (povaha): teplá, vysušující

Mateřídouška patří do čeledi hluchavkovitých a během svého květu, tedy v době od června do září, nás láká svou typickou, příjemnou vůní. Vyhovují jí především slunné, sušší stráně, louky, meze a okraje lesů, bohužel z volné přírody ale velmi rychle ubývá. V době květu se za slunných dní sbírá kvetoucí nať, která má velmi široké uplatnění.

Působení: silné antiseptické a dezinfekční, zmírňuje kašel, působí antimikrobiálně, hojí rány, jedná se o antispazmotikum, adstringens, diuretikum a přírodní antibiotikum.
Mateřídouška nabízí siličnou drogu s obsahem cymolu, thymolu, karvakrolu, linalolu, borneolu, terpineolu, alfa a beta pinénu. Dále obsahuje třísloviny, saponiny, hořčinu serpyllin, flavony a minerální látky.

Použití: Při vnitřním i zevním podávání působí proti nejrůznějším zánětům, přidává se do kloktadel a výplachových prostředků. Používat se může i na obklady. Využití najde i při dyspeptických potížích, vzniklých při nedostatečné sekreci žaludečních šťáv, ši při desinfekci dýchacích cest, při bronchitidě a podobných nemocech, doprovázených kašlem. Svými tříslovinami a dezinfekčním působením účinně přispívá k léčbě průjmů nejrůznějšího původu, včetně průjmů infekčních. Dezinfikuje i močové cesty.

Nálev z mateřídoušky se používá při prsních nachlazeních, prochladnutí žaludku nebo dráždivém tlustém střevu.

Tinktura je vhodná při průjmu spojeném s nachlazením žaludku nebo jako expektorans při infekcích hrudníku. Ve formě lihového nálevu má pak mateřídouška také široce působící antimikrobiální spektrum, jak na bakterie grampozitivní, například streptokoky a stafylokoky, tak na bakterie gramnegativní, například salmonelly.
Z nálevu i rozředěné tinktury je pak možné připravit kloktadlo, které se používá při bolestech hrdla.

Sirup z mateřídoušky je vhodný při kašli a při infekcích plic. Při infekcích hrudníku je vhodné také používat éterický olej z mateřídoušky (10 kapek éterického oleje se rozpustí ve 20 ml mandlového nebo slunečnicového oleje a vtírá se do hrudníku).  Smícháním mateřídouškového a levandulového esenciálního oleje s mandlovým či slunečnicovým olejem získáme masážní olej ideální na revmatické bolesti a namožené svaly.

KontraindikaceMateřídouška, včetně mateřídouškového oleje, se nedoporučuje používat v těhotenství, protože je uterostimulantní. Předávkování může přivolat otravu doprovázenou omámením a podrážděním ledvin. Příliš dlouhé podávání značně otupí vnímavost organismu a další použití je potom mnohdy neúčinné.

Zdroj: Penelope Odyová: Velký atlas léčivých rostlin; Jiří Janča, Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
cz
Mateřídouška úzkolistá
Mateřídouška úzkolistá