LucieF: Ostrá chuť je chutí jangovou, rozpínavou a rozptylující. Tato chuť zahřívá, stimuluje cirkulaci energie a krve a má tendenci směrovat energii nahoru a ven do periferních částí těla. Patří k ní i štiplavá, pikantní, pálivá a aromatická chuť. Ostrá chuť patří k podzimu.

Ostrá chuť povzbuzuje zažívání, rozpouští hleny, které se tvoří po konzumaci hlenotvorných potravin (maso, mléčné výrobky), rozptylujíc stagnující krev a posilují energii čchi. Některé aromatické potraviny, jako například kajenský pepř, bezový květ, česnek apod., se používají k vyvolání pocení při nachlazení. Extrémně ostré potraviny pak vypuzují parazity.

Vliv ostré chuti na orgány:
* ostrá chuť vstupuje do plic a pročišťuje zde hleny
* zlepšuje zažívání, které je řízenou slezinou, a vypuzuje plyny ze střev
* zvlhčuje ledviny a ovlivňuje tak tekutiny v celém těle
* stimuluje krevní oběh a je kardiotonická
* pomáhá odstranit překážky a zlepšovat zpomalenou činnost jater

Ostrá chuť je tedy vhodná především pro osoby zpomalené, utlumené, latergické a osoby s nadváhou. Jako prevence i léčba se užívá u lidí, kteří jsou náchylní k větrným problémům spojeným s nervozitou a neklidem (mezi potraviny uvolňující nervový systém a zlepšující zažívání patří například fenykl, kopr, anýz, koriandr, kmín). Ostré kořenové potraviny, jako je zázvor, vařená cibule, křen či černý pepř, fungují jako stimulanty a podporují celkovou stabilitu a bezproblémovou cirkulaci energie.
Některé ostré chutě ale mohou zhoršit stav suchých, větrných, nervózních a hubených osob. Patří mezi ně šalvěj, syrová cibule a všechny pálivé papričky, zvláště chilli. Nadměrné konzumace ostré chuti by se měly vyvarovat také osoby s oslabenou energií čchi včetně slabosti a stagnující energie čchi související s překážkami a konstrikcemi. Také v případě horkých příznaků je třeba se vyvarovat nadměrné konzumaci ostrých jídel. Obézní lidé by pak měli volit ochlazující ostré potraviny.

Mezi zahřívající ostré potraviny patří například: máta klasnatá, rozmarýn, jarní cibulka, česnek, všechny druhy cibulovin, skořice, hřebíček, čerstvý i sušený kořen zázvoru, černý pepř, všechny pálivé papričky, kajenský pepř, fenykl, anýz, kopr, brukev, křen, bazalka, muškátový oříšek.
Mezi ochlazující ostré potraviny patří například: máta peprná, majoránka, květ bezu, bílý pepř, ředkev.
Mezi neutrální ostré potraviny patří například: taro, tuřín, kedlubna.

Ostrost některých potravin se zmírní vařením, lze ji do určité míry zachovat vařením v páře. Pro maximální účinek by měly být ostré potraviny citlivé na tepelnou úpravu konzumovány syrové nebo nakládané. Ostré listové byliny, jako například máta, je dobré namáčet, kůru, oddenky a kořeny (např. zázvor a skořice) je vhodné lehce povařit.

Zdroj: Paul Pitchford: Přírodní stravou ke zdraví

Další odkazy
5 chutí potravin
cz
Ostrá chuť
Ostrá chuť
cz
Ostrá chuť
Ostrá chuť
cz
Ostrá chuť
Ostrá chuť