Miloš Vymazal: Oční cvik
Oči jsou branou k játrům. Lidé s očními chorobami mají často také nemocná játra a naopak. Podle taoistického učení je hněv příznakem dysfunkce jater a lidé, kteří namáhají zrak, bývají choleričtí, zlostní.

Oční cvik posiluje zároveň oči i játra a je dobrou prevencí proti takovým chorobám, jako zákal, astigmatismus, krátkozrakost, glaukom a choroby jater. Pomáhá napravovat špatný krevní oběh, který se prozrazuje výraznými tmavými kruhy pod očima. Špatný krevní oběh je následkem dlouho trvající nečinnosti, jakou jsou například hodiny strávené u televize. Oční cvik je skvělý prostředek proti tvorbě krevní sedliny, zejména díváte-li se často na televizi. Cvik přispívá k tomu, aby nám zpod očí zmizely kruhy či váčky, jež jsou známkou zadržování vody nebo celkově nedostatečné funkce metabolismu

Oční cvik

Oční cvik

Položte si palce do vnitřního koutku oční jamky, a to spíš nahoru. Tam ucítíte pod palci mírnou proláklinu v kosti. Tyto body jsou vyznačeny bodem „A“ Důkladně zatlačte. Ucítíte-li bolest, znamená to blokádu. Namasírujte si palci ta místa a počítejte při tom do deseti. Pak přestaňte a celou proceduru opakujte třikrát.

Pak položte ukazováčky do malých proláklin uprostřed spodní oční jamky „B“ Přitiskněte prsty na kůži oční jamky, netlačte na lícní kost. Počítejte do deseti a masírujte si stisknuté místo. Pak přestaňte a masáž opakujte třikrát.

Pak položte ukazováčky do místa vyznačeného „C“, jež se nachází v dolní části oční jamky poblíž vnějších očních koutků. Stiskněte a začněte masírovat. Přestaňte až napočítáte do deseti. Cvik opakujte třikrát.

Položte si prostředníky do místa označeného „D“, tj. do horní části oční jamky poblíž vnějších očních koutků. Stiskněte a masírujte. Přestaňte, až napočítáte do deseti. Opakujte cvik třikrát.

Mněte si energicky ruce tak dlouho, dokud se nezahřejí. Zakryjte si oči rukama. Konce prstů dolehnou na sebe. Přitom prsty pravé ruky leží na prstech levé ruky. Netlačte na oči. Ponechte ruce na očích, dokud nenapočítáte do deseti. Opakujte cvik třikrát tak, abyste pocítili na očích teplo svých rukou.

Pak si lehce masírujte zavřené oči ukazováčky, prostředníky a prsteníky. Masírujte si kruhovými pohyby kosti kolem očí. Začínejte vždy ve vnitřním koutku, hned u kořene nosu. Masírujte si hřeben nosu směrem zdola nahoru, pak oční jamky podél obočí až ke spánkům a vracejte se prsty pod očima opět až k nosu. To opakujte desetkrát a s přestávkami celý cyklus třikrát.

Poznámky: Masírováním v opačném směru bychom oslabovali oční svaly a vyvolali bychom tvorbu vrásek. Pro masírování používejte vždy nějakého přírodního krému. Proti zelenému a šedému zákalu provádějte sedm očních cviků až dvacet minut denně. Máte-li oči unaveny, tyto cviky oživí během několika minut celý váš organismus. A jejich účinnost se dá zvýšit tím, že je zkombinujete se cviky posilující játra. Zjistíte-li bolestivost v některých místech, netlačte příliš silně, neboť i lehký tlak postačí k vyvolání potřebného efektu a k odstranění problémů vašeho zraku. Podle toho, co jsme řekli si můžete stanovit diagnózu. Sebemenší bolest, kterou ucítíte při silném tlaku prstů, je známkou nějakého neduhu zraku i organismu. Je-li místo označené písmenem B oteklé či tmavé, trpíte zadržováním vody a potřebujete odpočinek.

Zdroj: Vnitřní cviky pro zdraví, Dr. Stephen T. Chang a Tradiční čínská medicína v denním životě, Radomír Růžička, Rudolf Sosík, Yingwu Wang

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Oční cvik
Oční cvik