Miloš Vymazal: Byliny zprůchodňující otvory

Hlavní funkcí těchto bylin je zprůchodnění smyslových otvorů a probuzení ducha/duše. Srdce řídí ducha a jestliže patogen zahalí/uzavře/ucpe otvory, duše je uvězněna a u pacienta může propuknout delirium nebo dokonce kóma (Bi Zheng). Ještě se tomu jinak říká closed disorder – nevím jak to pojmenovat česky, ale mohlo by to být něco ve smyslu uvězněná nemoc nebo nemoc z uzavření – této nemoci existují dva druhy:

A. Tepládelirium, podrážděnost, křeče, červená tvář, namáhavé dýchání, žlutý povlak, vysoká horečka. Jedná se o stav, kdy se patogen dostane do vrstvy výživy např. při meningitidě, pneumonii, encefalitidě nebo toxickém šoku.

B. Chladnábledý jako stěna nebo namodralý, studené tělo, bílý povlak a pomalý puls, někdy to doprovází pěna u úst a náhlá ztráta vědomí – jedná se o mrtvici, nebootravu z jídla.

Tyto byliny by se měly užívat pouze krátkodobě, protože spotřebovávají čchi. Neměly by se používat pro léčbu Tuo Zheng (což je stav, kdy je delirium nebo kóma následováno pocením, zvracením nebo krvácením, ani by se neměly používat, jestliže je pacient příliš slabý v šoku s pocením, studenými končetinami, pomočený, i pokakaný. V tomto případě je třeba zahřát nitro a zachránit jang. Nedávat v těhotenství, při prázdnotě čchi, jinu nebo krve.

Patří sem: Shi Chang Pu, Bing Pian.
Shi chang pu | Čínské byliny

Shi chang pu | Čínské byliny


Zdroj: Byliny - TCM, Roman Dohnal

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Byliny zprůchodňující otvory
Byliny zprůchodňující otvory