Miloš Vymazal: Historie čchi-kungu 1949-1964 – první fáze rozvoje v historii moderního qigongu, období kdy se zrodil a získal institucionální formu, která se znovu ustavila na konci 70. let a stala se základem pro qigongový boom v 80. a 90. let. 20 století.

Moderní qigong byl spuštěn 3. 3. 1949 v osvobozené zóně jižní Hebei. V období 1949-1954 byla institucionalizována i tradiční čínská medicína. Velký skok od 1959-1961 podporoval ve velkém měřítku rozšíření qigongu, 1962-1964 byla léta zpomalení aktivity a těsně před Kulturní revolucí byl qigong nakonec zakázán.

Metoda, kterou vypracoval Liu Guizhen se stala modelem qigongových organizací a praxe a byla napodobována i v lékařských institucích v celé Číně. Užitečné terapeutické techniky byly sekularizovány a extrahovány ze svého (tradičního) sociálního a symbolického prostředí. Tajné předávání bylo nahrazeno formálními tréninkovými kurzy. Maova láska k aktivním sportům může být jedním z důvodů dominance gymnastických (pohybových) cvičení nad klidovou meditací v qigongu 50. let. Na rozdíl od 80. let v qigongu chyběla masovost (cvičení v parcích, hromadné qigongové akce, léčení externí qi, používání mystických a nábopženských symbolů apod.). Před kulturní revolucí se striktně v rámci oficiálních státních institucí qigong těšil velké podpoře komunistických elitních kádrů.

Komunisté nejdříve v roce 1929 diskutovali o zrušení staré (tradiční) medicíny jako nemoderní, ale během Dlouhého pochodu ve 30. letech se jejich názor začal měnit, protože daleko od měst zjistili, že musí spoléhat na tradiční léčitele a lékařskou péči. Proto v osvobozených oblastech ve 40. letech používali lokální léčebné zdroje s „vědeckou orientací“. Tradiční lékaři přestali být nahlíženi jako nepřátelé pokroku.

Zdroj: Historie qigongu (Qigong Fever: Body, Science, and Utopia in China, 2007)

Další odkazy
Liu Guizhen

Klíčová slova: qigong, čchi-kung

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com