Miloš Vymazal: Představení pěti zvířat - 五禽戲 wu qin xi
Starší verze podle tangského lékaře a alchymisty Sun Simiao

Lékař Hua Tuo z okresu Qiao byl velmi dobrý v pěstování života. Měl dva hlavní žáky Wu Pua z Guanlingu a Fan Aa z Penchengu, kteří s ním studovali tato umění. Jednou řekl Hua Puovi: „Lidské tělo potřebuje určité množství pohybu, ale nesmí se to přehánět do extrémů. Když má tělo pravidelný pohyb, obilná (potravinová) qi (gu qi, grain qi) je správně asimilována (vstřebána) do krve, tok v dráze je volný (neomezený) a choroba se nedostaví. Dá se to přirovnat k pantu u dveří, který nikdy nekoroduje (protože je v pohybu).

Dávní nesmrtelní a někteří taoisté a praktikující za dynastie Han praktikovali umění tělesných cvičení (daoyin). Prováděli medvědí protahování a soví otáčení, protahujíc pánev a kroužíc (otáčejíc) klouby – čímž oddalovali stáří. Já sám jsem vyvinul systém nazvaný Představení pěti zvířat.

Jsou jimi:
1. tygr,
2. jelen,
3. medvěd,
4. opice, a
5. pták.

Abyste eleminovali choroby a prospěli končetinám (údům), cvičte pravidelně tato cvičení. Jestliže je v těle nějaké problematické (bolestivé) místo, provádějte jedno z Představení zvířat. Cvičte až do zpocení, poté přestaňte. Pokryjte tělo práškem a brzy uvidíte (si všimnete), jak se stává lehčím a jak se vaše chuť k jídlu zlepšuje.


Wu Pu prováděl (následoval) tuto praxi a dokonce ve svých devadesáti letech se těšil dobrému sluchu, jasnému zraku a měl všechny zuby pevné, a byl schopen jíst jako mladík.

Zdroj: Sun Simiao / Yangxing yanming lu / Nourishing Inner Nature and Extending Life / Vyživování vnitřní přirozenosti a prodloužení života
Livia Kohn - A Source Book in Chinese Longevity, 2012

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com