MUDr. Petr Hoffmann: Šestero stagnací dle TCM

Pro veškeré lidstvo, rostliny, živočichy a přírodu obzvláště je typický pravidelný a rovnoměrný pohyb a koloběh energií. Když něco někde stagnuje, tak to není nikdy dobře. Stačí se podívat na tlející vodu ve slepém rameni řeky. Umírněný, klidný a pravidelný pohyb všech energií je pak i základem čínského zdraví, neboť jakékoliv narušení této energetické rovnováhy vyústí v různé potíže a nemoci.

Nejčastější příčinou nemocí jsou v dnešní době nadměrné či negativní emoce, hektický způsob života, stresové chování a v neposlední řadě současná strava se vším všudy - nepravidelná, nadměrná či nedostatečná, nekvalitní, jednostranná, hltavá, těžká a tučná, průmyslově zpracovaná, geneticky modifikovaná, chemicky ošetřená, konzervovaná, aromatizovaná, přibarvovaná, emulgovaná, homogenizovaná, pasterizovaná, ozářená

Nejen dle TCM se však také „časy mění, ale lidé zůstávají stejní“, jak říká jedno latinské přísloví.

Na počátku čínské medicíny, cca před 3 000 lety, se ponejvíce léčilo tzv. napadení zevním chladem do 6 vrstev SHAN HAN LUNG (nemoci z nachlazení v době ledové).

Daleko později převládalo hlavně léčení nemocí vzniklých tzv. napadením zevním horkem do 4 vrstev WEN BING (mor, přenosné infekční nemoci apod.).

Dnešní dobu můžeme z hlediska čínské medicíny směle označit, že je to doba blokád YU nebo stagnace ZHI a doba vnitřního či skrytého (latentního) horka RE. Tento specifický druh horka RE vzniká nejčastěji z nadměrného očkování, užívání hormonů (kortikoidů, antikoncepce), chemizací potravin, ale také z předchozí uváděné stagnace. K nemocím, vzniklým z těchto příčin pak patří kupř. rakovina, civilizační nemoci (srdečně cévní nemoci, obezita, vysoký krevní tlak, dna, cukrovka), alergie, ekzémy, astma, chronický únavový syndrom, různá psychická onemocnění, autoimunitní nemoci, roztroušená skleróza apod.

Tyto 3 fáze příčin nemocí lze dnes připodobnit ke světovým válkám:
1. světová válka by odpovídala napadení zevním chladem (válčilo se pomalu, vojenský arzenál se skládal z pušek, bodáků a jednoduchých kanónů, následky po válce byly snáze odstranitelné…).

2. světová válka by se v našem pomyslném žebříčku dala přirovnat k napadení zevním horkem (rychlejší válečné postupy a i zbraně byly razantnější - samopaly, kulomety, děla, tanky, kaťuše, letecké bomby, chemické zbraně, delší regenerace a přetrvávající následky…).

3. světová válka by pak odpovídala dnešním nemocem, neboť ta již v podstatě začala a to různými konflikty po celém světě jako je terorismus po celém světě, dvojčata v New Yorku, regionální konflikty (Sýrie, Irák, Ukrajina, Afghánistán, Afrika atd.), které mohou kdykoliv přerůst v celosvětový konflikt. Kupř. nekonečný boj Izraelců s Palestinci v pásmu Gazy, kdy vinou ostřelování jednoho nepřátelského území jsou pak zabiti i vlastní civilisté či sebevražedné útoky lze přirovnat k dnešním autoimunním nemocem, kdy organismus napadá své vlastní zdravé buňky, stejně tak různé rozmíšky, kdy vše jakoby bují a vře pod pokličkou a jen čeká na vhodnou příležitost vybouchnout, můžeme směle přirovnat k vnitřnímu skrytému horku RE či zase pak třeba terorismus ke skryté blokádě apod.

TCM rozlišuje 6 stagnací na různých energetických úrovních:
Stagnace energie čchi - QI ZHI
Stagnace krve - YU XUE
Stagnace horka - RE
Stagnace vlhka - SHI
Stagnace hlenu - TAN
Stagnace potravy - JI SHI
cz
Šestero stagnací dle TCM
Šestero stagnací dle TCM