Tcm-cs.com na Facebooku: Jazyk k určení - vlhké horko v elementu země

Dotaz MH: Dobrý den. Prosím vás o radu. Sestra 30let po porodu dostala ekzém na ruce. Nemůže mít nádobí, bolí jí to. Pak ekzém na chvíli zmizel po mastičce s antibiotiky a hormony a teď se znovu objevil. Ekzémem trpěla v dětství na tvářích a v ohybech rukou a nohou. Co by jste poradili za stravu a byliny?

Jazyk - vlhké horko v elementu země

Ekzém na prstech

Ekzém na prstech

Přikládám jazyk své sestry, která žije v Anglii. Stravuje se tučným jídlem ve fast foodu,  2x za měsíc,ne pravidelně. Vaří doma jídlo z polotovarů anglických obchodů 1x tydně, vaří také polévky. Ji kuřecí, ryby a vepřové, hovězí moc ne. Ji k jídlům čerstvou zeleninu. Má ráda banány, maliny, jablka. Snídá nepravidelně mufiny, toust. Má ráda sladké. Je mi jasné, že takhle to dál nepůjde. Posílám její jazyk a fotku ekzemu na rukou. Prosím o komentář, kde by mohl být problém. Popřípadě jaké bylinky. Sestra v Anglii jen chodí po doktorech a ruce se nehojí. Je mi jasné, že bude muset změnit stravu, ale byla bych moc ráda, kdyby to napsali jiní. Děkujeme za pomoc.

Odpověď HO: Nebývá jí zle? Mně to přijde jako problémy se zlučníkem... a ta rýha? slinivka? ... exém zrejme atopický ... trávení, tlusté střevo.... Problém je tedy v trávicím ustrojí. Alespoň takto z patra na prvni pohled.

Odpověď IHJ: Souhlasím já bych řeklavlhko a horko v žaludku a slezině, to je můj pohled z fotografie

Odpověď MD: Vlhké horko v elementu země je tam 100% (PI QI XU + SHI + TAN - otisky, velikost povlaku; WEI RE - zesílená rýha v oblasti žaludku, může být i pálení žáhy či ostré bolesti v oblasti epigastria, ale to může i jak naznačuji později být z GAN PI BU HE), pak tam bude nějaké SHI RE v dolním zařiči (ať již ve střevech a pokračujícím zažívacím traktu, což bych se v rámci stravy nedivil, protože je termicky hodně teplé. Podívám-li se červeň po stranách jazyka + rýha uprostřed zasahujíc minimálně až do plic, zamyslel bych se i na GAN YU HUO, tj. nad emocemi, které se z dlouhodobého hlediska mění v horko.

Rozhodně bych jako první začal úpravou stravy a to jest minimálně vynecháním fastfoodových jídel a jídel okořeněných různými zvýrazňovači chutí, to vše přináší do těla poměrně hodně horkosti.

Odpověď PU: Přesnou TCM diagnózu Vám samozřejmě stanovit nemohu, ale s tímto problémem mám zkušenosti. Obecné osvědčené rady zní: všechno dělat v rukavicích - úklid, mytí nádobí, práce s jakýmikoli chemickými prostředky (nepříjemné, ale nutné, aspoň po nějakou dobu), i tak používat raději přírodní prostředky - ale i ty v rukavicích. Vysledovat, jaké potraviny vadí při vaření - rajčata, papriky, brambory také raději zpracovávat v rukavících. Vysledovat, jaké potraviny ekzém zhoršují - vynechat (někdy vadí syrové, vařené ne, někdy vadí kombinace). Z dalších se vyvarovat alkoholu, kořeněným jídlům, zázvoru, pečeným masům, většímu množství masa a uzenin. Většinou prospěje i nasazení probiotik, někdy jaterní čaj nebo ostropestřec.

Ekzém na prostředníku často souvisí s psychikou - dráha perikardu - v Anglii nebude problém sehnat Bachovy květy, individuální užívací lahvičku. Stále promazávat - většinou nevadí čisté bambucké máslo. U nás bývá dobrý excipital U lipolotio, někdy pomáhá konopná mast, ale může i zhoršit.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
cz
Ekzém na prstech
Ekzém na prstech
cz
Ekzém na prstech
Ekzém na prstech
cz
Ekzém na prstech
Ekzém na prstech
cz