Miloš Vymazal: Štíhlý jin

Osoby tohoto typu jsou velmi křehké konstituce. Jsou to hubení lidé s bledými tvářemi. Jsou věčně ustrašení, moc toho nenamluví a jsou zimomřiví. Charakteristické pro ně bývá i to, že trpí bolestmi kloubů, skoliózou a angínami. U žen se objevuje amenorea, což je vynechání menstruačního krvácení. Sexuální aktivita tyto osoby velmi vyčerpává.

Z potravin je pro tento konstituční typ doporučován česnek, pažitka, hřebíček, koriandr, petržel, mrkev, celer, lilek, zázvor, špenát, tykev a brambory. Z obilnin je vhodná rýže, oves, pšenice a kukuřice. Z luštěnin červené fazole. Z ovoce jablka, hrušky, banány, fíky, meruňky a broskve. Velmi vhodné jsou i sezamová semínka, pistácie, ječmenný slad, horké mléko, sýry, med, ryby a téměř všechny druhy masa. Z koření kopr, fenykl, bazalka a lékořice. Doporučuje se heřmánkový čaj.
Česnek

Česnek

Pažitka

Pažitka

Hřebíček

Hřebíček

Koriandr

Koriandr
Nedoporučuje se hořčice, chilli, větší množství syrové zeleniny jako jsou okurky a rajčata, luštěniny, mléko a silně kyselé ovoce.

Zdroj: Čínská dietetika a její vliv na kvalitu života, Lucie Mrkvicová a Čínská medicína pod pokličkou, Jana Arcimovičová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Štíhlý jin - konstituční typy
Štíhlý jin - konstituční typy