cz
Levandule
Levandule
MUDr. Petra Uríková: Levandule

Krásně oživí a provoní zahradu. Kvete už asi 2 týdny a teď jsem se dostala i k jejímu zpracování. Vloni jsem vyzkoušela poprvé a ani jeden levandulový produkt nemůžu nevynechat;).

Levandule dle herbářů:
- sbírá se zejména květ, ten je voňavější a účinnější, dá se ale použít i nať jako méně kvalitní varianta
- obojí se buď suší nebo nakládá do olejů
- používá se zejména zevně na relaxační koupele pro uklidnění mysli i pleti, ale i ve formě olejů a mastí pro hojení ran, zklidnění zánětlivé pokožky a třeba i revmatické bolesti
- dá se použít i vnitřně - jako čaj tišící křeče trávicího traktu a podporující dobrý spánek
- tradičně se uvádí, že sušenou levandule je dobré použít do skříní proti šatním molům
- ve formě esenciálního oleje údajně upomíná na to podstatné, pomáhá si uvědomit své pravé já a vlastní přání, uklidňuje mysl a posiluje vyhořelé osoby bez energie

Poznámka pod čarou:
- moje oblíbené levandulové produkty:
- levandulový sirup - k čerstvým květům přidám plátky citronu a zaliji horkou vodou tak, aby bylo vše ponořeno, nechám 1 den odstát v teple a pak zahřeji s cukrem a plním do sklenic - poměr jako u ostatních sirupů - cca 1,3kg cukru na 1kg tekutiny - u tohoto sirupu používám třtinový cukr (vloni jsem dávala cukr rovnou, i třtinový i bílý, letos dávám až další den jako u ostatních sirupů a jen třtinový)
- levandulová limonáda - levandulový sirup s plátky citronu a vodou, případně mátou, je u nás jedna z oblíbených letních limonád
- levandulový olej - stonky, které mi zbudou po ostříhání květů, nastříhám na kousky a naložím do olivového oleje, nechám 4-6 týdnů zavřené ve sklenici na slunci a pak scedím - můj nejoblíbenější tělový olej a olej na domácí masáže (voňavější variantu vytvoříte z květů)
- sušené květy přidávám v zimě do čaje v kombinaci s dalšími bylinkami
- a když už budete levanduli zpracovávat, nezapomeňte dát pár větviček do vázy;) - provoní a oživí váš byt

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com
cz
Levandule
Levandule
cz
Levandule
Levandule
cz
Levandule
Levandule
cz
Levandule