Miloš Vymazal: Stagnace jaterní čchi - GAN QI YU JIE

Projevy: Bolesti pod podžebřími (buď oběma anebo jen na jedné straně) v průběhu dráhy jater a žlučníku, premenstruální syndrom, emoční labilita, špatné trávení potravy.

Princip léčby: Zharmonizovat játra a rozptýlit, vypustit stagnující škodlivou čchi.

Body: LI04 hegu (bod pramene, vyhání škodlivosti z horní půle těla), LR03 taichong (bod pramene, rozhýbává jaterní čchi), SP06 sanyinjiao (bod setkání tří jinových drah nohy mocně harmonizující tok čchi i krve).
Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao


Léčiva: Odvar z magnolie a pinelie (rod Pinellia obsahuje asi 17 druhů, které rostou ve vlhkých lesích Asie, dají se pěstovat i u nás ve skleníku. Používá seodvar z kořene, 3- 6 g.) Zajímavé může být, že u nás oblíbená okrasný strom Magnólie má jako léčivka výrazně protidepresivní účinky. Inulín se užívá zvláště pro zlepšení zažívání. Je to polysacharid (ve formě rozpustné vlákniny) vylučovaný řadou rostlin a jeho léčivé účinky uznává i vědecká západní medicína. Další léčivkou zde užívanou je list hlohu a poněkud kuriózní může být užití vývaru z kuřecích žaludků. Užívá se také pecka z broskve, děhel čínský, kořen z červené šalvěje a světlice neboli saflor.

Zdroj: přednášky a prezentace MUDr. Doris Danielová

Další odkazy
Játra GAN - stagnace čchi jater
Stagnující čchi jater utiskuje slezinu a žaludek  GAN QI ZHI + RE

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Stagnace jaterní čchi - bolest pod žebry (GAN QI YU JIE)
Stagnace jaterní čchi - bolest pod žebry (GAN QI YU JIE)