Miloš Vymazal: BL27 小腸兪 xiaochangshu, siao-čchang-šu
 Bod přepravní SHU

Další názvy: Shu tenkého střeva

Lokalizace: Bod se nachází 1,5 cunu bočně od střední linie procházející křížovou kostí, ve výši prvního otvoru (foramen) kosti křížové.

Použití: Je přídatným šu bodem pro podbřišek a proto léčí plynatost, průjem, noční pomočování dětí (zde je příčinou spíše prázdnota jangu ledvin a proto budeme doplňovat, nejlépe moxou), dále léčí močení krvehematurii (zde jde spíše o stav nezvládnutého napadení těla horkým toxinem, kdy se krev z přílišného ohně vylévá mimo cévy, při terapii budeme tedy spíše  vypouštět a moxa není vhodná!), doplňování je ale vhodné při častém mimovolním nechtěném odchodu semene (poluci). Bod léčí (ve všech zmíněných indikacích tak zde také míněno OBOUSTRANNÉ UŽITÍ) též nepravidelnou menstruaci, ovlivňuje dělohu (zvláště dobře se dá z dělohy odstranit chlad – jedna z příčin neplodnosti – prohříváním bodu moxou denně po dobu nejméně dvou měsíců, odpovídá – li stav ženy prázdnotě a chladu). Bod léčí i bílý výtok (bílý = chladný a proto užijeme moxu). Bodu i jeho okolí skvěle užíváme při „bolestech v kříži“ v sestavách nejlépe několika místních bodů s body šu a mu ledvin, močového měchýře a vzdálenými body na dolních končetinách, zvláště  BL dráhy močového měchýře, po níž většina bolestí zad probíhá. Jsou-li bolesti zad úporné a zvláště jsou li provázeny ochrnováním dolních končetin, pak nezapomeneme přidat body mimořádné dráhy řídící (např. GV03, GV04).
Yaoyangguan | GV03 - jao-jang-kuan

Yaoyangguan | GV03 - jao-jang-kuan

Mingmen | GV04 - ming-men

Mingmen | GV04 - ming-men


Zdroj textu:  Přednášky a prezentace, MUDr. Doris Danielová


BL27, VU27, V27 - xiao-chan-gshu
Příspěvek obsahuje odkazy na videa, která jsou dostupná v placené verzi!


Německé názvy: Übertragungspunkt des Dünndarms, Zustimmungspunkt des Dünndarms, Inductorium dorsale desorbis intestini tenuis, Shu-Punkt des Dünndarms

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
BL27 - siao-čchang-šu (Xiaochangshu)
BL27 - siao-čchang-šu (Xiaochangshu)