Stanislav Bečka: Čínský název: 菖蒲 Chang pu
Botanický název: Acorus calamus
Český název: Puškvorec obecný
Latinský název užívané části: Rhizoma calami aromatici
Český název užívané části: oddenek puškvorce obecného
Anglický název: Sweet Flag

Vytrvalá bylina až 150 cm vysoká s hustě kroužkovaným plazivým oddenkem až 3 cm tlustým a 50 cm dlouhým. Z oddenku vyrážejí trojhranné , listům podobné a na bázi červené stvoly a mečovité listy. Stvoly zakončuje květní palice zprvu zelená, později světle hnědá. Plod je podlouhlá bobule naspodu s vytrvalým kalichem. Plody u nás nedozrávají. Puškvorec se množí vegetativně – kvete v červnu a červenci

Výskyt: U nás roste hlavně v rybnících a tůních, na březích řek a vlhkých příkopech

Užívaná část: Oddenek, (Radix calmi, Radix acori) loupaný oddenek (R.c. Mundata)

Sběr a úprava: Vybírá se z bahna na podzim od září do listopadu ve druhém až třetím roce růstu. Po důkladném očištění se rozřeže na kusy a suší se ve stínu nebo uměle při teplotě nejvýš 40°C. Silnější oddenky je dobře před sušením rozpůlit. Někdy se loupou. Sušený kořen má snadno lámat, lom má být krátký a zrnitý a jemně porézní.
Droga má pach pronikavě aromatický, chutná kořenitě a hořce.

Účinné látky a působení: obsahuje až 3,5 % silice, hořčinu akorin a akoretin, látky slizové, tříslovinu, cholin, fytoncidy aj. Silice obsahuje hlavně asaron (7-8%), terpeny a seskviterpeny.

Velmi podporuje trávení v žaludku a ve střevě tím, že povzbuzuje vylučování trávicích štáv a všeobecně podporuje látkovou výměnu. Má mírný diuretický účinek. Ovlivňuje křečovité stahy při nadýmání a průjmech. Užívá se také jako prostředek diaforetický. Pro obsah silice a hořčiny je zařazován do skupiny aromaticko – hořčiných látek.

Užití: Vnitřně jako stomachikum a amarum v nálevu (1 lžíce řezaného oddenku – asi 5g – se přeleje čtvrt litrem vroucí vody a ponechá 15 minut stát) při žaludečních a střevních obtížích, nechutenství, zánět žaludeční sliznice, meteorismu atd...

Zevně jako hyperemizující prostředek k překrvení kůže a jako přísada do koupelí posilující nervovou soustavu (200-250 g na lázeň)
Puškvorec se užívá také v prášku (3x za den na špičku nože před jídlem)

Zdroj – Naše rostliny v lékařstvíKorbelář, Endris

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Puškvorec obecný (Chang pu)
Puškvorec obecný (Chang pu)
cz
Puškvorec obecný (Chang pu)
Puškvorec obecný (Chang pu)