Miloš Vymazal: Byliny zastavující krvácení

Do této skupiny patří velká skupina bylin, které se ještě dále rozdělují na několik kategorií podle toho, jakým způsobem zastavují krvácení, některé byliny mají samozřejmě i účinky jiné skupiny (není to vždy jednoznačně rozděleno).

A. Byliny ochlazující krev pro zastavení krváceníDi Yu, Bai Mao Gen, Huai Hua, Ce Bai Ye
B. Byliny rozhýbávající stagnaci krve na zastavení krvácení - Qian Cao Gen, San Qi, Pu Huang
C. Byliny stahující krev pro zastavení krváceníXian He Cao.
D. Byliny zahřívající dráhy pro zastavení krváceníAi Ye, Fu Long Gan

Krvácení není pouze na kůži, ale může to být krvácení z nosu (epistaxe), plivání/vykašlávání krve, zvracení krve, krev ve stolici, krvácení z dělohy,nadměrné menstruační a nebo krvácení mimo cyklus, krvácení po menopauze, krev v moči, purpura na kůži apod.
Byliny zastavující krvácení léčí především důsledek nemoci. Je potřeba najít i kořen a ten léčit (podle toho se byliny kombinují s dalšími skupinami).
Zdroj: Byliny - TCM, Roman Dohnal

Patří sem: Ai Ye, Bai Ji, Bai Mao Gen, Ce Bai Ye, Da Ji, Di Yu, Fu Long Gan, Hua Rui Shi, Huai Hua Mi, Jiang Xiang, Lian Fang, Ou Jie, Pu Huang, Qian Cao Gen, San Qi, Xian He Cao, Xue Yu Tan, Zi Zhu, Zong Lu Pi

Ai ye | Čínské byliny

Ai ye | Čínské byliny

Bai ji li | Čínské byliny

Bai ji li | Čínské byliny

Huai hua mi | Čínské byliny

Huai hua mi | Čínské byliny

Pu huang | Čínské byliny

Pu huang | Čínské byliny

San qi | Čínské byliny

San qi | Čínské byliny

Anglický název: Herbs that Stop Bleeding

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com