Hana Hamplová: Vyšetření cévek ukazováčku u dětí do 3 let – krevní cévky se nazývají také krevními vráskami, pozorujeme 3 úseky na ukazováčku, které se nazývají 3 propustě a odpovídají 3 kloubům prstu.

Prst třeme od báze ke špičce a objevují se cévky. Existuje souvislost mezi objevením se vlásečnic ve 3 úsecích ukazováčku a průnikem škodlivé čchi. Dole na základně prstu je větrná propusť, uprostřed mezi 2. a 3. článkem je propusť čchi a nahoře mezi 1. a 2. článkem je propusť osudu.

Když je škodlivost teprve v povrchových vrstvách těla dítěte (wei čchi), ukáží se cévky jen na oblasti větrné propusti, většinou nachlazení, chřipka.

Pokud pronikne škodlivost do vrstvy čchi, tedy do meridiánů, pak se objeví cévky na druhé propusti čchi, jsou zasaženy dráhy i orgány.

Pokud pronikne škodlivost až do orgánů, objeví se cévky na propusti osudu, problém je v krvi, čchi, orgánech.
cz
Tři propusti na prstu ruky
Tři propusti na prstu ruky
Miloš Vymazal: Tři propusti na ukazováku
三美 / 三關 San guan, san-kuan

Při dlani, na základně prstu – větrná propusť (feng-kuan)
Uprostřed – mezi 2. a 3.článkem – propusť čchi (čchi-kuan)
Nahoře (mezi 1. a 2. článkem ukazováčku) – propusť osudu (ming-kuan)

Při vyšetřování lékař levou rukou uchopí ukazovák dítěte a pravým palcem několikrát tlačí na hranu ukazováčku dítěte od kořene prstu ke špičce, t.j. od větrné propusti až k propusti osudu.  Většinou se to provádí na levé ruce, ačkoliv existují teze, že u chlapců se má vyšetřit levý u děvčat pravý ukazováček. Při tření se spozorují objevivší luo-maj, sleduje se jejich barva a umístění.

Zdroj textu Klasická čínská medicína IV  - Základy teorie, Vladimír Ando

Další odkazy
Diagnostika*, San*

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Tři propusti - vyšetřování cévek na ukazováčku u dětí (San guan)
Tři propusti - vyšetřování cévek na ukazováčku u dětí (San guan)