Miloš Vymazal: Podzimkov, sucho, plíce, tlusté střevo, deprese

Je to období, které převládá v průběhu čtyř dob čínského kalendáře, nazývaných  Qiufen [rozdělení podzimu, od 23. září], Hanlu [studené rosy, od 8. nebo 9. října],  Shuangjiang [padání jinovatky, od 23. října] a Lidong [nástup zimy, od 7. listopadu].

Podzim je obdobím, kdy se klima stává drsnějším [shoulian], ovzduší se ozdraví [qing su], podnebí je suché [gan zao], vlhkost a voda se vyčerpává [shuifen kui fa]

Začátkem podzimu je ještě teplo, proto se sucho kombinuje s teplem a objevují se nemoci vlažné (teplé) a suché. Koncem podzimu je drsný chladný západní vítr, proto se nejčastěji objevují choroby z kombinace sucha a chladu.

BAI HE GU JIN WAN | Hvizd stříbrné píšťalky 131

BAI HE GU JIN WAN | Hvizd stříbrné píšťalky 131

Nadbytek škodlivého sucha způsobuje  vysušení a může snadno poškodit plíce. Když končí období vlhka, nastává období sucha a nemoci z vlhka se odvodňují a vysušují. Nadměrné sucho může velmi snadno zranit jinové tekutiny a způsobit nemoci z nedostatku jinu, které se projevují známkami dehydratace, jako suchá a rozpraskaná kůže, suchost v nose a hrdle, suchá a rozpraskaná ústa a rty, suché vlasy bez lesku, málo moči, suchá stolice, hubnutí. Dětské nemoci je lepší prodělat v dětství a čím dramatičtější a vyšší teploty, tím lépe, po prodělání planých neštovic, spalniček a zarděnek je pak doživotní imunita. Raději podepsat revers než očkovat, očkování je jen na 10 let. Při nemoci je důležité dítě zavodňovat – dávat polévky, kompoty, podávat tekutiny, na virózy Hvizd stříbrné píšťalky.

Zdroje textu: přednášky a prezentace MUDr. Doris Danielová a vypracované otázky Hana Hamplová

Doporučené odkazy:
Kov - vlastnosti kovu
Orgán cang, plíce
Šestero vnějších rozvracečů - Sucho – zao, cao

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Podzim
Podzim
Stanislav Bečka: Podzim z pohledu TCM
Podzim je v TCM obdobím dozrávání, uklidňování a stahováním se do sebe.
Člověk by měl následovat dění v přírodě, sklízet plody své práce, schraňovat, pomalu se uklidňovat a připravovat se na zimní období.
Podzim dle TCM náleží energii kovu a z orgánu mu přináleží plíce a tlusté střevo.  Člověk by tedy měl více dbát na pohodu těchto orgánů, neboť mu zajištují podzimní výživu a ochranu, vyživovat jinovou čchi a uschovávat ji.

Fáze proměny kovu je „mladý jin“ - tedy v této fázi proměny ustupuje jangová energie a vládu pomalu přebírá jin. (v těle na podzim jangová energie pomalu klesá a jinová naopak stoupá). V tomto období je vhodné se vyvarovat nachlazení a naopak se udržovat v teple. Pročištujeme plíce dechem SI, dbáme na vyvážený poměr odpočinku a aktivity, pomalu snižujeme tělesnou a duševní aktivitu (snažíme se vyvarovat stresu, začínání nových pojektů, přehnané tělesné aktivity atd...)

Fei | Plíce

Fei | Plíce

jaro unavuje, podzim vyčerpává“ - říká staré čínské rčení...

Vhodné je pití čaje z chryzantémy pro pročištění a odstranění jaterní stísněnosti.
Také přidat do jídelníčku hrušky, neboť zvlhčují plíce, tiší žízeň a odstraňují podzimní horkou vlhkost (pozůstatek léta), pomáhají při astmatu a kašli.

Na podzim by se neměli příliš jíst kyselé potraviny, aby nezesilovaly funkci jater (játra potlačují plicní čchi). Nesmíme zapomínat, že věci mají svůj řád. Nespěcháme, necháváme přirozeně plynout, projevit se.

Plíce dle TCM řídí v těle schopnost uspořádat a udržovat rytmus a řád (např. Srdeční tep).

Plíce jsou místem, odkud pochází čchi“ (Vnitřní kánon Žlutého císaře, kap. 9)
Plicní jin můžeme udržovat a vyživovat při odpočinku, např. pomocí klidného cvičení čchi-kung, relaxačních cvičení či procházky v lese. To nám prospěje více, než jangová cvičení v posilovně, fitku či na hřišti.

Pro správnou funkci plic je veledůležitý pravidelný spánek, který zaručí obnovu a regeneraci plic.

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Párovým orgánem plic je tlusté střevo, na podzim tedy dbáme na zvýšenou péči i o něj.
Nejvíce mu prospějeme pravidelnou a lehkou stravou, dostatkem tekutin a vlákniny, lehkým pohybem či masáží břišní krajiny ve směru peristaltiky. Velmi prospěšná je i masáž akupunkturního bodu LI04 hegu, mezi palcem a ukazovákem....
Editoval cinske-masaze-trinec (04.10. 2017 10:28)

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Podzim
Podzim
Miloš Vymazal: Tři měsíce podzimu

Tři měsícepodzimu" jsou nazývány obdobím klidu v individuálním chování. Atmosféra Nebes je rychlá [?] a atmosféra Vesmíru je čistá [?].

Lidé by měli brzy večer odcházet k odpočinku a vstávat brzy ráno za kuropění. Měli by držet své mysli v míru s řádem okolních věcí, aby tak snížili negativní vlivy období podzimu", aby udrželi své plíce v čistotě, neměli by dávat volný průchod svým přáním.

Všechno toto je v souladu s atmosférou „podzimu" a toto vše jsou metody k ochraně naší sklizně [asi jen přeneseně]. Ti, kteří neuposlechnou zákonů chování v tomto období ochoří onemocněním plic [resp. umožní patogenním vlivům napadnout „plíce"].

Zima" jim pak přinese špatné zažívání a průjmy, budou mít málo sil k obraně před patogeny „zimy".

Zdroj: KLASICKÁ KNIHA O VNITŘNÍ MEDICÍNĚ OD ŽLUTÉHO CÍSAŘE HUANG TI NEI CHING SU WEN; časopis Československá akupunktura 6/1991, překlad: MUDr. Miroslav Procházka

Další odkazy
Tři měsíce jara
Tři měsíce léta
Tři měsíce zimy

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Podzim
Podzim