Jaroslav Čermák: Lupénka neboli psoriáza byla i pro starověké Číňany známou nemocí. Popsali ji už v roce 610 našeho letopočtu. V čínské medicíně se pro ni užívá i název song pi xuan, neboli onemocnění borovicové kůry. Poškození kůže, k němuž při lupénce dochází, totiž vzhledem připomíná kůru borovice.
lupénka

lupénka

lupénka

lupénka


Podle TČM je příčinou onemocnění lupénkou nejčastěji vyčerpanost výživy krve (xue), hromadění horkosti v krvi a uvnitř těla a přeměnou na suchost, která generuje vítr. K těmto poruchám často dochází v důsledku emočního vypětí, které bývá způsobeno hněvem, strachem, úzkostmi, smutkem, hysterií, splínem, děsem a také stresem. Dalším spouštěcím faktorem onemocnění lupénkou může být nevhodná strava, hlavně zvýšená konzumace potravin dle TČM tzv. horkého typu: tučná, smažená a dlouho vařená či pečená strava převážně z masa, uzeniny, nadměrný příjem alkoholu atd.

Diagnostika
Pokud má jazyk nafialovělý nádech s fialovými tečkami (znamená stagnaci krve), na kůži lze nalézt červenavé tečky rozšířených cév a pacienti trpí ztuhlými klouby, tak to jsou všechno příznaky naznačující teorii stagnace krve jako příčiny onemocnění lupénkou. Pokud to zjednodušíme, tak se příčiny v tomto případě týkají především nesprávné funkce jater.

Pokud se při vyšetření zjistí jazyk se žlutým a tučným povlakem a onemocnění je doprovázeno příznaky slabé horečky, suchou stolicí až zácpou, tmavě žlutou močí, a rychlým pulsem pak se jedná o nedostatek energie jin ochlazujících a vyživujících organismus. Tento typ je častý u mladých lidí.“

Léčení dle TČM
Každý typ tohoto onemocnění vyžaduje individuální přístup v léčbě. Významná je také prevence, která spočívá především ve správné životosprávě. To znamená vyvarovat se alkoholu, kouření, pálivých a dráždivých jídel, tučných mas a uzenin a mořských produktů. Rovněž se doporučuje pravidelný životní rytmus, nesprchovat se příliš teplou vodou a nepoužívat silně parfémované kosmetické prostředky.

Samotná léčba lupénky je velmi obtížná a je třeba obrnit se velkou dávkou trpělivosti. Platí také, že lupénka, jejímž základem je dědičnost, čili rodová anamnéza, má prognózy úspěchu podstatně horší.

Léčba TČM je zpravidla komplexní a užívají se při ní nejen speciální čínské bylinné recepty, ale i různé akupunkturní postupy s přesně vymezenými indikacemi. Používají se i masti, bylinné koupele a cvičení. Nedílnou součástí léčby je však i dietetická terapie. Léčbu přípravky TČM je možné krátkodobě kombinovat i s léčbou kortikoidy, ale tento způsob se, z důvodu silných vedlejších účinků, nedoporučuje příliš dlouho.“

V dnešní době se udává úspěšnost léčby lupénky a zlepšení stavu pacienta s pomocí prostředků TČM mezi 70-80%, vždy však záleží na zkušenostech a dovednostech lékaře.

Léčba metodami TČM. Dračí žluč a Odvar Laochzhan
Jak nám tedy může při léčbě lupénky pomoci tradiční čínská medicína? A může vůbec pomoci? Zcela zodpovědně můžeme říci, že ano. A potvrdit naše slova může i pětatřicetiletá paní Dagmar N., která prožila celých deset let v invalidním důchodu s těžkou formou lupénky. Po této době byla doslova v pozici tonoucího, co se chytá stébla a rozhodla se vyzkoušet přípravky tradiční čínské medicíny. A hned po první léčebné kúře se její stav výrazně zlepšil. Jak je to možné?

Základ léčby je v samotném přístupu tradiční čínské medicíny k nemocem. Není totiž zaměřena na léčení jejich příznaků, nýbrž na jejich původ. A ten v případě lupénky často spočívá v játrech a ve špatně vyvážené imunitě. Paní Dáše byly proto doporučeny Pilule Dračí žluč, které jsou určeny především k harmonizaci výměnných procesů jater a velmi účinný Krém Ančar. Ten má silné protizánětlivé, protialergické, protiplísňové a hojící účinky. Kombinace těchto dvou preparátů způsobila viditelné zlepšení hned po desetidenním užívání.

Protože příčinou lupénky bývá také špatně vyvážená imunita, byla tato léčba doplněna o Odvar Laochzhan, který celý léčebný proces stabilizoval. Laochzhan má totiž schopnost působit na imunitu tak, aby ji, lidově řečeno, srovnal do latě, a ona pak pracovala tak, jak má.

V současné době byl paní Dáše po deseti letech ukončen invalidní důchod a poprvé po hodně dlouhé době si na maturitní ples své neteře mohla obléci šaty s úzkými ramínky a odhalit tak nejen celé paže, ale i ramena, dekolt a záda.

Příklad dávkování přípravků TČM při onemocnění lupénkou
1. Základní kurz léčby:
a) Pilule Dračí žluč - Po dobu 10 dnů 3x denně 1/6 - 1/3 pilule 30-40 min. po jídle – 1 balení

nebo
Pilule Hu Gan - Po dobu 15 dnů 1x denně ve 23:00 1 pilule – 1 balení

Pilule Dračí žluč a Hu Gan se zapijí sklenicí teplé vody.

b) Krém Ančar (krém na lupénku)
Nanášet na postižená místa 1x denně během celého kurzu léčby – 1 balení

2. Při středně těžké lupénce:
a)     Pilule Dračí žluč nebo Hu Gan a krém Ančar – vše po 1 balení
+

b)     Při výrazném svědění: Pilule Stříbrné pero ½ pilule 2x denně po dobu 10 dnů – 1 balení

c)      Při bolestech kloubů: Elixír Rong Shuan 1/3 lahvičky 2-3x denně - 10-15 dnů – 1 balení

3. Při těžké lupénce
a)     Pilule Dračí žluč nebo Hu Gan a krém Ančar – vše po 1 balení
+

b)     Při výrazném svědění: Pilule Stříbrné pero ½ pilule 2x denně po dobu 10 dnů – 1 balení

c)     Při bolestech kloubů: Elixír Rong Shuan 1/3 lahvičky 3x denně - 10 dnů – 1 balení

d)     Prášek Perla Huanhe 1 amfora na noc po dobu 20 dnů – 1 balení

e)     Elixír Král Vi Ta Min 1 lahvička 2x denně - 20 dnů – 4 balení

Odvar Laochzhan
Po dobrání celého kurzu – týká se všech variant léčby:
Po dobu 24 dnů každý den ráno 1/2 lahvičky Laochzhanu – 1 balení celkem.

Léčbu je doporučeno opakovat každého půl roku po dobu dvou let.

Další odkazy
Lupenka*
Xue
Játra GAN - stagnace krve jater

Jaroslav Čermák, centrum Čínský lékař www.cinsky-lekar.cz
cz
Lupenka psoriáza
Lupenka psoriáza