MUDr. Petr Hoffmann: Infekce močových cest

Každý rok navštíví lékaře v Evropě s infekcí močových cest (dále jen IMC) kolem 10 miliónů lidí. Daleko více jsou postiženy ženy, kdy cca 50% žen někdy v životě prodělalo jednou za život infekci močových cest a u zhruba 20 - 30% žen se tyto infekce po 3 - 4 měsících opět vrátily. Dle západní medicíny jsou na vině baktérie, obzvláště pak Escherichia coli (cca 80%), dále pak Staphylococcus aureus, Klebsiella a Pseudomonadas, Candida albicans, Enterococus, Chlamydia trachomatis a Mycoplasma genitalium. Baktérie obvykle vstupují do močového traktu skrze močovou trubici a pak se mohou usadit i v močovém měchýři. Výsledkem je zarudnutí, otok a bolestivost močových cest, tedy zánět močových cest a močového měchýře, tzv. cystitis. Pokud není tento stav promptně zaléčen, může infekce postoupit dále do ledvin a způsobit zde zánět ledvin - pyelonefritis.

Rizikové faktory pro vznik IMC
- ženy, neboť mají mnohem kratší močovou trubici než muži
- oslabený imunitní systém (kupř. chemoterapie, diabetes, apod.)
-  každý stav, který brání úplnému vyprázdnění močového měchýře (kupř. zvětšená prostata,ledvinové kameny apod.)
- sex s novým partnerem, používání spermicidního kondomu, hormonální a mechanická antikoncepce
- cévka (katetr) v močové trubici

Příznaky a známky IMC
- nutkavé a časté močení, avšak jen s pár kapkami moče
- pálení při močení a/nebo bolesti v podbřišku
- bělavá nebo lehce krvavá moč- silně zapáchající moč
- celkové příznaky jako jsou únava, zmatenost, bolesti hlavy, horečka apod.
- nález baktérie v moči
- v případě postupu infekce do ledvin jsou příznaky velice silně vyjádřeny a navíc se přidává bolest v bedrech, horečka, zimnice, zvracení
- v případě objevení se krve v moči je vždy nutno vyloučit rakovinu ledvin či močového měchýře!

Jak to vidí TCM
Dle tradiční čínské medicíny (TCM) se veškeré tyto potíže, týkající močových cest, nazývají LIN nemoci. Zahrnují v sobě různé příznaky - od bolesti počínaje až po záněty - vždy je však v organismu přítomno horko RE. Jak již v roce 1481 jeden čínský lékař Zhu Dan Xi 1481 řekl: Je 5 nemocí LIN, ale všechny mají vždy horko RE.

TCM rozlišuje u každé nemoci mezi stavem nadbytku SHI a stavem nedostatku XU. V našem případě jsou akutní stavy obvykle ve stavu nadbytku SHI a ve stavu horka RE, chronické stavy pak zase ve stavu nedostatku XU (ledvin SHEN, sleziny PI a srdce XIN), které je navíc komplikované vlhkem SHI. V případě stavu nadbytku SHI se jedná buď o celkové vlhko a horko SHI/RE, horko v srdci XIN RE a horko v játrech GAN RE. Pokud je horko RE intenzivní, může „spálit“ cévky v močovém traktu, což pak způsobuje objevení se krve v moči.

Klasifikace LIN nemocí
1. Horké RE LIN nemoci
2. Krvavé XUE LIN nemoci
3. Energie čchi QI LIN nemoci
4. Kamenné LIN nemoci
5. Kalné LIN nemoci
6. Únavové LIN nemoci
cz
Infekce močových cest
Infekce močových cest
Stanislav Bečka: Infekce močových cest
Patří sem zánět močového měchýřecystitis a zánět močové trubice – následkem bakteriální infekce. Častěji postihuje ženy – pravděpodobným viníkem je kratší močová trubice.

Projevy: častější nutkání močit, řezání a bolesti při močení, malé množství moči, moč je zkalená, tmavá a silně zapáchá.

Důležité pravidlo při počátečních potížích je zvýšený příjem tekutin – tím se sníží kyselost moče a naředí se případnábakteriální infekce. (toto se však nesmí praktikovat moc dlouho, nadměrný příjem tekutin může zatížit ledviny).
Zhoršení může nastat po pití kávy, šumivé a dochucované nápoje, ostrá jídla a koření.
Jako prevence se udává pití brusinkové štávy – má zabránit nadměrnému množení bakterií Escherichia a jejich uchycení na stěnách močové trubice. Dále zvýšený příjem vit. C (přírodní) a echinacea.

Bylinná terapie: list mědvědice, list borůvky, vřes, list břízy, přeslička, kořen jehlice trnité, kořen a nať petržele zahradní, lněné semínko, divizna, pýr, lichořeřišnice větší, zlatobýl..

Homeopatika: Cantharis, Mercurius corrosivus, Arsenicum album, Formica rufa, při bolestech Sarparilla, je-li krev v moči – Phosporus.
Při opakovaných infekcích močových cest a gynekologických potížích Medorrhinum.
Tato doporučení jsou míněna jako doplňující a podpůrná při klasické léčbě. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Při úporných potížích je nutné nasazení atb (jinak hrozí zánětlivé onemocnění ledvin)
Zdroj: volně z R. Růžička - Tradiční Čínská medicína v denním životě

Podle tradiční čínské medicíny:
Všeobecně se jedná o akumulaci horka a vlhka v močovém měchýři – vhodný terén pro bakteriální infekci. Současně se jedná i o patologie slabosti čchi ledvin, sestup horka srdce při krvácení do moči, akumulace horka v dolním ohništi, porucha a stagnace na úrovni jater či tenkého střeva…atd

Akupunktura, akupresura a masáž
Body první pomoci – san jin tiaoSP06, přední střední 3 (CV03) zhongji – poplašný bod dráhy močového měchýře, Shu bod ledvin BL23
Dále se dají použít body SP09 – bod pro orgány malé pánve
KI06, LR02, BL39, LR08, BL40
Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Zhongji | CV03 - čung-ťi

Zhongji | CV03 - čung-ťi

Shenshu | BL23 - šen-šu

Shenshu | BL23 - šen-šu

Yinlingquan | SP09 - jin-ling-čchüan

Yinlingquan | SP09 - jin-ling-čchüan


Při počínajícím nachlazení a prochladnutí od noh si nahříváme dolní končetiny v co nejteplejší vodě až ke kolenům + francovka do horké vody, nosíme teplé ponožky a dbáme na ochranu dolní části zad a beder proti prochladnutí..

Čínské patentí přípravky:
Při zánětu • pilulka hořce (hořcový elixír) Long Dan Xie Gan wan kód 014
Ba zheng wan  [ kód 102
A další….
LONG DAN XIE GAN WAN | Pilulka hořce 014

LONG DAN XIE GAN WAN | Pilulka hořce 014

BA ZHENG WAN | Projasnění temné tůňky 102

BA ZHENG WAN | Projasnění temné tůňky 102


Doporučené potraviny a štávy: štáva z celeru, kukuřičné vlasy (takové ty „vlasy“ na vrcholu kukuřičného klasu, štáva z okurky hadovky (ochlazuje horko). Omezit potraviny sladké a dochucované.

Su jok – systém shody na dlaňové straně mezi 3-4 prstem (moxa, lepení semínek, masáž či působení tlakem)

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Infekce močových cest
Infekce močových cest