Tcm-cs.com na Facebooku: Bledý jazyk, středová rýha

Dotaz JS: Dobrý den, prosím o rozbor jazyka. Objevil se červený pruh ve středu jazyka s častými ospicemi silně citlivými. Růžové ohraničení dřive nebylo. Děkuji.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
cz
Jazyk - bledý jazyk, středová rýha
Jazyk - bledý jazyk, středová rýha
Stanislav Bečka: Dobrý den, dle diagnostiky jazyka v TCM se může jednat o toto.

Diagnostika dle jazyka v TCM si všímá tvaru těla jazyka, barvy těla jazyka, barvy povlaku ( a sílu povlaku či tzv povlak s kořenem či bez) a tzv shen(ducha ) jazyka
tvar jazyka je větší, jazyk je "masitý" - to může ukazovat na prázdnotu čchi sleziny (slezina kontroluje fyziologické procesy přeměny a dopravy esence t tekutin a potravy. Slezina je orgán lehce ovlivnitelný prázdnotou čchi. hlavním příznakem tohoto stavu je letargie, nechuť k jídlu a nadmutí břicha (nadýmání ( jazyk bude lehce nateklý a pravděpodobně bledý a budou na něm otisky zubů.

• spolu s tvarem těla jazyka si všímáme prasklin, rýh atd. - zde je středová rýha - často bývá vrozená a nemusí nutně znamenat výraznou patologii. pokud rýha vznikla v průběhu života, ukazuje to na vyčerpávání jin orgánů ledvin, žaludku, plic a pokud se táhne až ke špičce tak i srdce.

• jazyk se k okraji zužuje - to značí oslabení orgánů sleziny a jater, které nejsou dostatečně vyživovány.

• barva těla - zde není úplně patrná, foto naznačuje spíše bledou barvu, s vyjímkou okolí středové rýhy - to může značit horkost z prázdnoty v oblasti žaludku a zažívání - možná vředová choroba žaludku, dvanácterníku, pálení žáhy či vyšší výskyt Helicobacter pylori. Bledá barva naznačuje spíče stav chladu z práznoty (prázdnota proto, že není tlustý povlak)

barva povlaku opět naznačuje na chlad z prázdnoty
Editoval cinske-masaze-trinec (17.07. 2017 12:35)

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz