MUDr. Petr Hoffmann: Ulcerózní kolitis a Crohnova choroba
Jedná se o chronický zánět střev, který nejčastěji postihuje koncovou část tlustého střeva a vždy i konečník, proto se někdy označuje též jako proktokolitis. Crohnova choroba je podobný stav, jen zánět postihuje více tenké střevo než tlusté a může se vyskytovat průběhu celého trávicího traktu od jícnu až po konečník, typické je střídání zánětu tzv. na přeskáčku. Z pohledu čínské medicíny se však obě choroby léčí stejně. Hlavními příznaky jsou bolesti břicha a průjmové (neinfekční) stolice s hlenem a/nebo krví, někdy se může přidat i únava, ubývání váhy, nechutenství, křeče v břiše, anémie či horečka s odvodněním organismu (úbytek tekutin a minerálů). Tyto potíže se rády periodicky opakují a nemoc se řadí mezi tzv. autoimunní choroby (doprovází kupř. erythema nodosum, uveitis, revmatoidní artritis apod.). Vyvolávací faktor těchto nemocí není přesně znám, ale některé rizikové faktory ano: kouření, hormonální antikoncepce,odstranění krčních mandlí, stres a neadekvátní strava. Léčba dle západní medicíny spočívá v podávání protizánětlivých léků typu aminosalicylátů (kupř. Sulfasalazine), kortikoidů (kupř. Prednison či Medrol) a imunosupresiv (kupř. Azathiaprine či Cyclosporin), v těžších případech až chirurgické odstranění zánětlivé části střev s vývodem (ileostomií).


Pohled čínské medicíny
Čínská medicína řadí výše popsané nemoci mezi chronické průjmy s krví s neustálými změnami ve střevech. Příčin vzniku těchto potíží je dle TCM několik:

Napadení zevní škodlivinou - buď vlhko/horko SHI/RE nebo horký toxin RE DU, jež atakují slezinu PI, žaludek WEI a střeva CHANG.

Nepravidelná strava, nadměrná konzumace smažených, tučných či kořeněných jídel, alkohol, kouření - to vše zraňuje slezinu PI, žaludek WEI a střeva CHANG a může vytvářet vnitřní vlhko/horko SHI/RE či horký toxin RE DU.

Emoční faktory - obavy, úzkosti, strachy, starosti, zloba atd. - všechny tyto emoce atakují proudění jaterní energie čchi a způsobují její stagnaci GAN QI ZHI, jež pak utiskuje slezinu PI, žaludek WEI a střeva CHANG. Stagnace energie čchi QI ZHI vede po čase ke vzniku horka RE a spolu s utiskovanou energií čchi ve slezině a žaludku PI/WEI QI ZHI vede i ke vzniku vlhka a horka SHI/RE.

Konstituční oslabení energie sleziny PI QI XU, žaludku WEI QI XU a ledvin SHEN QI XU.

Vlhko/horko SHI RE + horký toxin RE DU
Stagnující čchi jater GAN QI ZHI se slabou energií čchi sleziny PI QI XU s vlhkem a horkem SHI/RE
Nedostatečnost energie čchi sleziny s vlhkem a horkem PI QI XU + SHI/RE
Nedostatečnost energie čchi sleziny a ledvin PI/SHEN QI XU
cz
Ulcerózní kolitis
Ulcerózní kolitis