Stanislav Bečka: Paracelsus (1493-1541) popisuje baňkování takto - „Kde příroda tvořila bolest, tam se nahromadily škodlivé látky. Pokud není příroda sama schopná je vyprázdit, tam nastupuje lékař a musí na tomto místě udělat otvor , aby jí šel na pomoc(přírodě)“ tedy pokud je někde bolestivé a zduřelé místo, oteklé a zanícené – to místo nařízneme a baňkou vysajeme škodlivinu a tím ulevíme tělu a imunitnímu systému. (popis krvavého či mokrého baňkování)

„Kde je v zádech bolest, tam se baňkuje“ (Kuning von Odenwald)

Účinky baňkování

vliv na krevbaňkování reguluje tok krve, její městnání v tkáních.
Ovlivňuje oběhový systém, tok lymfy. Následkem podtlaku se zlepšuje krevní oběh v tepnách a žilách, dochází přitom ke vzniku drobných hematomůmodřin. Můžeme tak zmírnit kongesci – překrvení či městnání, usnadnit tok krve a zabránit zánětlivé extravazaci (úniku krve mimo přirozené cesty) v hlouběji uložených tkáních.

vliv na nervový systémBaňkování stimuluje senzitivní kožní nervy – při ošetřování zad dochází k přímému ovliňování spinálních a parasympatických nervů (při ošetřování střední linie zad) apůsobí i na sympatickou inervaci orgánů . Tedy baňkování působí na úrovni autonomního nervového systému a na orgány a tkáně jím přímo řízené.

• Baňkování prostřednictvím místních a celkových účinků posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a povzbuzuje jeho vlastní regenerační schopnosti.

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz