Miloš Vymazal: BL43 膏肓 gaohuang, kao-chuang

Další názvy: Shu vitální oblasti, gaohuangshu

Lokalizace: Na zádech, na úrovni spodního okraje čtvrtého hrudního obratle (Th4), 3 cuny
od mediální linie. Ve stejné úrovni leží shu bod perikardu BL14

Použití: Leží poblíž bodu BL13, což je šu bod plic, takže logicky z toho vyplývá, že bod BL43 bude též léčit plíce, ale psychickou stránku nemoci (kdy je pacient vystresován například možností astmatického záchvatu a už jen tento stres může spustit záchvat dušnosti). Užívá se i u léčby kašle a zánětů plic a průdušek. Velmi důležitý bod pro plicní nemoci!

Zdroj textu: Prezentace a přednášky MUDr. Doris Danielová


BL43, V43 - gao-huang

Příspěvek obsahuje odkazy na videa, která jsou dostupná v placené verzi!Doplnění Oksana Staňková: Chronické, obtížně léčitelné nemoci, nemoci z nedostatku, zejména YIN. Prospívá XIN, FEI, SHEN, PI, WEI. Spirituální aspekt-teplo, vitalita a bohatství na všech úrovních, vřelost (léčí deprese), doplňuje YUAN QI.

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
BL43 - kao-chuang (Gaohuang)
BL43 - kao-chuang (Gaohuang)
Stanislav Bečka: BL43 膏肓 gaohuang, kao-chuang
akupunkturní bod "Gao Huang" (43. bod na dráze močového měchýře)

lokalizace 3 cuny laterálně od spodní hrany trnového výběžku Th4

hloubka vpichu 0,5-1,5 cunu šikmo subkutánně, ve směru Shu bodu perikardu "Jue Yin" (14. bod na téže dráze)

indikace: onemocnění respiračního traktu, spánkové potíže, srdeční palpitace, poruchy koncentrace, impotence, gastrointestinální potíže, bolesti v zádech aj...(má široké indikační pole, používá se i při jinak terapeuticky refrakterních onemocnění.

indikace dle TCM: tonizuje čchi, živí esenci (Jing), živí plicní Jin,ledviny a srdce, oživuje ducha Shen

• při hlubokém napíchnutí proniká špička jehly relativně mnoha svaly - m trapezius pars ascendens, m. rhomboideus major, m. iliocostalis thoracis - které jsou inervovány spinálními nervy nejrůznějších segmentů (C4, C5, Th1-Th4). Pars ascendes m. trapezii se měl vyvinout embryologicky ze součástí hlavového mezenchymu a je inervován z n. accessorius (XI. hlavový nerv). Tak se vysvětluje z hlediska školní medicíny široký záběr tohoto bodu přesahující segmenty.

Pro maséry: tento bod odpovídá lokalizací jednomu z velmi častých spouštěcích bodů m. rhomboideus major nebo m. iliocostalis thoracis. Při baňkování se zde ovlivňuje zóna jater a žlučníku.

Zdroj: Kapesní učebnice akupunktury, Grada Publishing, Kolektiv autorů

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
BL43 - kao-chuang (Gaohuang)
BL43 - kao-chuang (Gaohuang)