Miloš Vymazal: Apendix (též červovitý výběžek slepého střeva či appendix vermiformis) je rudimentální dlouhý tenký výběžek s volným koncem, obvykle 6–10 cm dlouhý a asi 7 mm široký, který vychází ze slepého střeva. Jeho stěna obsahuje lymfatickou tkáň, která zřejmě slouží jako lokální mízní uzlina. Na rozdíl od tlustého střeva je apendix pokryt souvislou svalovinou.

Jelikož konec apendixu je volný, může tento výběžek nabývat různých poloh. Pokud dojde k zánětu apendixu a ten zaujímá neobvyklou polohu, může to ztížit správnou diagnózu, neboť pacient reaguje na palpační vyšetření jinak a bolest je jinak lokalizována.

Slepé střevo a jeho apendix se nacházejí na pravé straně těla (při pohledu z očí pacienta), pouze u přibližně 1 z 10 000 lidí se stranově převrácenými vnitřními orgány (situs inversus) mohou být na levé straně. Zhruba 1 ze 100 000 lidí žádný apendix nemá (tzv. vrozená absence).
Citace z Wikipedie

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Apendix - červovitý výběžek slepého střeva
Apendix - červovitý výběžek slepého střeva
Tcm-cs.com na Facebooku: Doplnění KH Existujú akúťne body - konkrétne Lan Wei Xue s ktorým sa dá zastaviť apendicitíta, ale musí sa to zachytiť hned kým nieje infekt rozsíreny a nehrozi prasknutie

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
MUDr. Doris Danielová: Doplnění - Lán Wěi Xué je mimořádný bod M-LE-13 (M znamená mimořádný, LE je zkratka pro "leg" - dolní končetina - a 13 je číslo bodu). NACHÁZÍ SE DVA CCHUNY POD ZU SAN LI ST36 A MÁ NEJEN LÉČEBNOU, ALE I DIAGNOSTICKOU HODNOTU: je-li totiž podezření na skutečný zánět appendixu (apendicitida, zánět červovitého výběžku slepého střeva), pak je TENTO BOD MIMOŘÁDNĚ CITLIVÝ. Toto nám může velmi pomoci a škoda, že se bod nevyučuje přímo na lékařských fakultách. Kolik zbytečně rozřezaných břich s odřezanými apendixy by se takto dalo zachránit ! "Nejasné bolesti břicha", zvláště jsou-li pacientem udávané vpravo pod pupkem a níže až k tříslům, skutečně budí -správně- u každého zodpovědného lékaře dojem možnosti postižení apendixu. Podle mých zkušeností však na chirurgii končí i mnoho lidí,kteří apendicitidu vůbec nemají, nemají vysokou sedlivost krve, zvýšené bílé krvinky a jiné známky akutního zánětu, tak se u nich z diagnostických rozpaků stanoví diagnosa "chronická apendicitida" a apendix se uřeže. Jenže SKORO 90% TAKOVÝCH PŘÍPADŮ VŮBEC NENÍ ŽÁDNÁ APENDICITIDA, ALE PROSTÉ BLOKÁDY ČCHI, NEJČASTĚJI V DRÁZE JATER A ŽLUČNÍKU, A TO NEJČASTĚJI  V DŮSLEDKU ZRANĚNÍ EMOCEMI. Léčbou je tedy bloky čchi rozpustit lokálním vypouštěním, harmonizovat játra, aby správně konala svou funkci rozvádění čchi po těle plynule a bez bloků. Blokády toku čchi nebo dokonce krevní stáze v oblasti podbřišku mohou být i v jiné dráze - prakticky každé, která tudy probíhá nebo vydává větve. Postižené dráhy tedy zprůchodníme, u emočních bloků doporučíme stravu, cvičení event. wany harmonizující játra, u krevní stázy pátráme, proč vznikla. POKUD JE VŠAK VÝRAZNĚ CITLIVÝ NA POHMAT PRÁVĚ BOD LAN WEI XUE, TAK SERIOZNĚ UVAŽUJEME O MOŽNÉ APENDICIITIDĚ A PACIENTA MUSÍME NECHAT VYŠETŘIT LÉKAŘEM. Naopak není-li tento bod na pohmat a tlak nijak zvláště citlivý, je podezření na postižení apendixu dost malé a např. malé děti, které v jednom kuse "bolí bříško" (nejčastěji proto, aby nemusely do školy) by měly mít určitě udělánu zkoušku citlivosti tohoto bodu, než se jim, dost často zbytečně, apendix uřízne....Samozřejmě je nutno tento bod brát jen jako součást čínské diagnostiky "pohmatem bodů", protože skutečná apendicitida je vážná nemoc a hrozí smrtícím zánětem pobřišnice při prasknutí střeva. Takže je nutno pacienta vyšetřit pořádně "čínsky", ale i "západně".

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
Mimořádný bod pro apendix (Lan wei xue)
Mimořádný bod pro apendix (Lan wei xue)