MUDr. Petr Hoffmann: Vnitřní vítr NEI FENG je, jak už to často v čínské medicíně bývá, neuchopitelný pojem, jenž nemá vůbec nic společného s větry či nadýmáním v trávicím systému.
Je výsledkem celé řady dějů spojených s jaterní nerovnováhou. Jeho vzniku předcházejí tři patologické situace:


STOUPAJÍCÍ JANG JATERYANG SHI (GAN)
( YANG SHI GAN) se může dříve či později projevit i jako vnitřní vítr Nei Feng, který přinese např. náhlé stavy bezvědomí, obtížné mluvení, ochrnutí na polovinu těla, závratě, křeče, stočení úst či očí.
Z hlediska moderní medicíny odpovídá kupř. mozkové mrtvici či epilepsii.


NEDOSTATEČNOST KRVE JATERXUE XU
umožňuje vznik vnitřního větru Nei Feng. Tuto situaci si lze představit, jako když proudí málo tekutiny (krve) v trubce a nad ní vzniká vír, tedy v našem případě vnitřní vítr Nei Feng. Je třeba tedy nejen stáhnout vítr, ale hlavně naplnit trubku tekutinou (posílit krev) a nedat tak prostor k tvorbě vnitřního větru, který vznikl na základě nedostatku krve - XUE XU.

Vnitřní vítr se může projevit příznaky, jako je např. mravenčení, necitlivost či brnění ve svalech a v končetinách, třes končetin, třes hlavy, pokyvování či nekontrolovatelné záškuby hlavou, tiky, celkový třes.

Z hlediska moderní medicíny odpovídá kupř. Parkinsonově chorobě.


NADMĚRNÉ HORKORE SHI
umožňuje vznik vnitřního větru Nei Feng. Tuto situaci si lze představit, jako když hoří stoh slámy obrovským žárem, nad kterým dochází ke vzniku víru, tedy v našem případě vnitřního větru Nei Feng. Je třeba tedy nejen utlumit vítr, ale hlavně uhasit oheň. Tak se přirozeně zamezí další tvorbě vnitřního větru, který v tomto případě vznikl na základě nadbytku horkaRE SHI.
Tento vnitřní vítr se může projevit příznaky, jako je vysoká horečka, křeče, ztuhlost šíje, třes končetin, někdy až bezvědomí.

Z hlediska moderní medicíny odpovídá kupř. febrilním křečím u malých dětí. Jazyk je vždy stočený, případně se chvěje.


Bylinné směsi:
Uvolnění napjaté tětivy (kód 112)
Vidina pokojného odpočinku (kód 066)
Vánek hedvábného vějíře (kód 113)
TIAN MA GOU TENG WAN | Uvolnění napjaté tětivy 112

TIAN MA GOU TENG WAN | Uvolnění napjaté tětivy 112

YI GAN WAN | Vidina pokojného odpočinku 066

YI GAN WAN | Vidina pokojného odpočinku 066

CHU SHI WEI LING JIA JIAN WAN | Vánek hedvábného vějíře 113

CHU SHI WEI LING JIA JIAN WAN | Vánek hedvábného vějíře 113


Doporučované potraviny:
Obiloviny a luštěniny: bulgur, cizrna, červené fazole, hrách žlutý, ječmen (kroupy), ječný slad, kuskus, pšenice špalda, pšeničné otruby, rýže loupaná i neloupaná (natural), sójové boby, těstoviny z tvrdé pšenice (semoliny), tofu, všechny druhy čočky, zelený hrách
Zelenina a houby: bílá houba (rosolovka stříbrná), brokolice, černá houba (Jidášovo ucho – Mu-er), červená řepa, hlávkový salát, hlíva ústřičná, hrách cukrový (lusky), chřest, kedluben (brukev), květák, rajčata, špenát, tykev vosková, zelí čínské, zelí hlávkové
Ryby a dary moře: candát, hejk (mořská štika), chobotnice, kapr, krabi, krevety, losos, mušle, pstruh, sardinky (šproty), sépie (kalamary), slávky jedlé (mušle), sleď (slaneček), štika, treska (rybí filé), uzenáč, ústřice
Maso: dušená vepřová šunka, kachna, vařené a dušené hovězí maso, vepř. nožky, vepřová játra, vepřová ledvina, vepřové maso, vývar z kližnatých částí (oháňka)
Ovoce, ořechy a semena: ananas (čerstvý), datle, dýňové semínko, fíky, granátové jablko, hroznové víno, hrušky, jablka, kokosový ořech a mléko, liči (kustovnice), lněné semínko, mango, mák, meloun cukrový a vodní, pomeranč, rozinky, slunečnicové semeno, švestky, vlašské ořechy
Koření a byliny: fenykl, kopřiva, meduňka, pažitka, řeřicha, zázvor sušený (mletý)
Nápoje a ostatní: cukr sladový, cukr hnědý, čerstvé sýry (lučina – tvaroh), jogurt, kávoviny z obilných zrn (caro, melta), máslo přepuštěné, med, melasa, mléko kravské, mléko ovčí, olivový olej, sádlo, sezamový olej, sýry tvrdé, včelí mateří kašička, vejce slepičí (zvláště žloutek)

Nedoporučují se potraviny jež přinášejí horko do těla, jako je ostré koření, smažená, grilovaná a pečená jídla.
MUDr. Petr Hoffmann: Vnitřní vítr NEI FENG a hypertenze

Vnitřní vítr je vždy spojen s játry. Je také nejčastější příčinou vzniku hypertenze v naší západní společnosti. Vzniká nerovnováhou jinu a jangu, jež je především způsobena potlačenými emocemi, nebo naopak silně vyjádřenými emocemi, jako je hněv a zloba.

Vnitřní vítr má (jak jsme si již v čínské medicíně zvykli) dvě formy:

Vnitřní vítr z nedostatku, ať již krve XUE XU, jinu, obzvláště ledvin a jater YIN XU, případně i jangu YANG XU. Objevují se příznaky, jako jsou závratě, bolesti hlavy, nespavost, bušení srdce, šeroslepost, růžové zabarvení tváří, třes, tiky, svalové záškuby, pískání v uších, bolesti v bedrech, mravenčení či brnění končetin, u žen nepravidelná menstruace. Vítr z nedostatku se projevuje v organizmu jako vánek v přírodě, který se tu a tam zdvihne a lehce zavane, aniž by napáchal nějaké větší škody. Objeví se kupř. tiky, svalové záškuby či mírné, občasné pískání v uších. Oproti tomu vítr z nadbytku se chová jako vichřice, která se náhle vzedme, někdy dokonce může nabýt síly ničivého orkánu či tornáda, jež smetou vše, co jim přijde do cesty, a způsobují tak trvalé poškození organizmu, kupř. nevratné ochrnutí těla či mozku po mozkové mrtvici.

Vnitřní vítr z nadbytku je způsoben nadměrným jangem jater GAN YANG SHI či nadměrným horkem RE, případně ohněm HUO.

Toto horko vzniká díky stagnaci jaterní čchi, která se přeměňuje ve vnitřní horko, jež umožňuje vznik vnitřního větru NEI FENG. Každá stagnace či blokáda, ať již je to stagnace či blokáda jinu, jangu, energie čchi nebo krve XUE, se může přeměnit na horko RE nebo oheň HUO. Vítr rozdmychává oheň a oheň plodí vítr – jak říkají staří Číňané „oheň za sebou vleče vítr a naopak“. Vítr má vždy vzestupný směr a ani v tomto případě se nechová jinak. Objevují se bolesti hlavy, silné závratěmotolice, poruchy vidění, pískání v uších, červený obličej, někdy také jen začervenalé tváře (obzvláště vlevo, což odpovídá jaternímu jangu) apod.

Terapie hypertenze způsobené vnitřním větrem NEI FENG (ať již nedostatečným či nadměrným) z hlediska čínské medicíny spočívá ve vyloučení vnitřního větru, ochlazení horka a ohně jater, vyživení krve a jinu jater a posílení ledvin. Takovýmto bylinným prostředkem, v tomto případě by se dalo říci až „univerzálním“, je bylinná směs Uvolnění napjaté tětivy (kód 112), která splňuje všechny tyto požadavky. Při jejím testování (historicky první v České republice) v otevřené studii na 22 pacientech v interní a kardiologické ambulanci bylo zaznamenáno subjektivní zlepšení u 67 % hypertoniků – viz níže:

Testování bylinné směsi Uvolnění napjaté tětivy (kód 112) v kardiologické a interní ambulanci 2004–2005 (primář MUDr. Pavel Havránek, České Budějovice). Hypertenzní choroba je v současné době onemocněním s prevalencí 35 % v dospělé populaci ve věku 25–64 let. Hypertoniků je v České republice kolem dvou milionů. V kardiologické ordinaci ošetřujeme polymorbidní nemocné, složitější případy hypertenze. Tito pacienti byli již většinou léčeni několika preparáty, měli nějaké vedlejší účinky terapie, anebo představují stále medicínský problém i při moderní kombinační léčbě. Při konstrukci studie šlo tedy o pomoc symptomaticky nemocným, u kterých byla standardní léčba pro danou indikaci vyčerpána, kteří měli přetrvávající potíže.

Výsledky: Subjektivní zlepšení udávalo 16 nemocných (67 %), 6 pacientů neudalo výraznou změnu stavu. V popisech zlepšení dominovalo zmenšení bolestí hlavy, ve třech případech došlo ke zlepšení tinitu či hučení v uších, 8 nemocných udávalo zmenšení nervozity a lepší spánek. Při zachované standardní medikaci došlo ve třetím měsíci k poklesu tlaku o více než 10/5 u 11 pacientů, tedy u 46 % léčených hypertoniků. U dvou z nich jsme mohli dokonce vysadit jeden lék ze čtyřkombinace.

Diskuse: Ne všechny symptomy se u nemocných v kardiologické a interní ordinaci daří beze zbytku ovlivnit moderní medikamentózní terapií, změnou pohybové aktivity a dietou. U řady pacientů i přes komplexní přístup a využití všech léčebných metod některé symptomy přetrvávají. Zajímavou možností pro tyto pacienty potom je kombinace klasických léčebných prostředků s využitím alternativních možností, jakou je třeba fytoterapie. Herbální medicína se rozšiřuje po celém světě, využívají se různé zdroje. Máme tedy k dispozici i pomocnou terapii rostlinnými přípravky dováženými z Číny, které jsou považovány za dietní doplňky. Ve své původní vlasti je využití léčebného účinku bylin součástí tradičního systému terapie, která se zdokonalovala během staletí, je úzce svázána se specifickým diagnostickým přístupem a filozofií léčby. Účinek bylin je klasifikován podle jejich vlivu na energetické funkce a kvality, je popisován jako „ohřátí, ochlazení, vyčištění, tonizace“. Analytické metody v USA i v Evropě dokázaly v těchto bylinách objevit oleje, minerály, vitamíny a řadu jednotlivých léčiv, mnohdy velmi komplexních. Čínská medicína byliny často kombinuje, využívá jejich synergického účinku, rozpoznaného během staletí. Takové směsi představují i bylinné tablety, které se snadno užívají, jsou odolné vůči plísním, jejich složky jsou dobře definovány. Sjednotit diagnostické postřehy kardiologa a čínský léčebný návod je obtížné. Přesto jsme se snažili vytipovat skupiny nemocných, u kterých jsme téměř vyčerpali možnosti klasické západní medicíny a kteří zůstávali symptomatičtí, měli navíc právě ty symptomy, které čínský lékař využívá při indikaci příslušné bylinné směsi. Předkládaná malá studie je otevřená, se všemi nectnostmi takového přístupu. Jsme přesvědčeni, že placebový efekt je u nemocných nastavených na kombinační klasickou farmakoterapii již omezen, vyčerpali jsme před nasazením této pokusné terapie i naše možnosti psychoterapie. Subjektivní zlepšení 67 % u hypertoniků pokládáme za velmi pravděpodobný doklad pozitivního účinku na subjektivní symptomy, u 46 % hypertoniků byl zaznamenán i signifikantní pokles krevního tlaku. Za hlavní smysl studie považujeme průkaz minimálního výskytu vedlejších účinků. Přídavek uvedené bylinné směsi se jevil jako bezpečný i u nemocných hypertoniků s vícečetnou kombinací klasických léků.

TIAN MA GOU TENG WAN | Uvolnění napjaté tětivy 112

TIAN MA GOU TENG WAN | Uvolnění napjaté tětivy 112


Závěr: Otevřená studie na 46 nemocných s těžší formou hypertenze prokázala možnost použití bylinné směsi Uvolnění napjaté tětivy (kód 112) k symptomatickému zlepšení obtíží nemocných. Signifikantně se zlepšily i některé objektivní ukazatele, hodnoty krevního tlaku a spotřeba tablet. Nezastihli jsme žádné závažné vedlejší účinky, nezjistili jsme žádná rizika lékových interakcí.

Další odkazy
Hypertenze - vysoký krevní tlak
Uvolnění napjaté tětivy 112
Miloš Vymazal: Vnitřní vítr [nei feng] vzniká v důsledku špatné funkce orgánů a útrob uvnitř organismu: jedná se o Srdce, Játra, Slezinu a Ledviny.

Nejvýznamnější jsou v tomto ohledu Játra. „Veškerý vítr způsobující závratě pochází od Jater“ (Suwen, Zhizhen yao dalun).

Gan | Játra

Gan | Játra


Hlavními  klinickými projevy vnitřního větru jsou závratě [xuanyun], parestézie končetin [zhi ma], třes [zhenchan], křeče [chouchu]. Do kategorie „vnitřního větru“ patří vítr vzniklý z nadměrného horka [reji sheng feng], vítr vzniklý přeměnou jangu Jater [gan yang hua feng],vítr vzniklý nedostatečností jinu [yin xu sheng feng] atd.

Zdroj: Prezentace a přednášky MUDr. Doris Danielová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com