MUDr. Petr Hoffmann: Nedostatek krve - XUE XU
Krev XUE si lze představit jako palivo v motoru (benzín). Nedostatek krve XUE XU odpovídá nedostatku benzínu, kdy buď kapacita nádrže je malá a tudíž je i brzy spotřebován (vrozená nedostatečnost krve XUE) nebo kapacita nádrže je sice dostačující, ale díky rychlé a nekoordinující jízdě brzda - plyn (nesprávná životospráva) je rychle vyčerpána. Třetí příčinou nedostatku krve XUE je unikání benzínu z děravé přívodní hadičky (kupř. hormonální antikoncepce).

Z hlediska čínské medicíny představuje oslabení krve XUE XU jako motor, který nemá dostatek kvalitního benzinu a motor pak zákonitě nedosahuje patřičného výkonu a nejede a nejede...

Toto oslabení se může projevit následujícími příznaky: bledost, bledé rty a obličej, závratě, motolice, brnění a mravenčení v končetinách, rozostřené vidění, zhoršující se paměť, neschopnost se soustředit, nízký krevní tlak, nespavost, u žen pakgynekologické potíže (slabá menses, opožděná menses až vynechávání) a psychické potíže (deprese, ztráta chuti do života, ztráta iniciativy, pocity strachu), v těžších případech suchá kůže, suché, lámavé vlasy, třepivé nehty, v nejtěžších případech dlouhodobá nedostatečnost krve vyúsťuje ve vznik vnitřního větru NEI FENG, jenž se v tomto případě projevuje suchou a svědivou kůží.

Postihuje nejčastěji játra GAN, srdce XIN a slezinu PI.

V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. anémie, nízký krevní tlak, nespavost, závratě, bolesti hlavy, menstruační potíže, sterilita či ekzémy.


Bylinné směsi
DANG GUI SHAO YAO WAN | Růst hory Tchaj 056

DANG GUI SHAO YAO WAN | Růst hory Tchaj 056

Růst hory Tchaj 056 vyživuje nedostatečnou krev (jater GAN) XUE XU, posiluje nedostatečnou energii čchi QI XU, vysušuje vlhkost SHI a rozptyluje stagnaci energie čchi QI ZHI. Její užití je vhodné téměř pro každou ženu, neb menstruace (a ztráta krve) je obvykle každý měsíc…tedy i při chudokrevnosti a obzvláště v těhotenství, kdy vyživuje jak dělohu a plod, tak posiluje i krev matky.

TAO HONG SI WU WAN | Jemnost nebeské víly 052

TAO HONG SI WU WAN | Jemnost nebeské víly 052

Jemnost nebeské víly 052 vyživuje nedostatečnou krev XUE XU a rozprouďuje její sekundární stagnaci z nedostatku YU XUE XU. Užívá se k úpravě menstruace při menstruačních potížích (bolestivé křeče před či na začátku menses, předčasné menstruace, event. i při špinění po menses), ale i při prostém nedostatku krve XUE XU, nejčastěji se Zklidněním zčeřené hladiny (062).

NU KE BA ZHEN WAN | Náramek osmi perel 191

NU KE BA ZHEN WAN | Náramek osmi perel 191

Náramek osmi perel 191 vyživuje nedostatečnou krev (jater GAN) XUE XU, posiluje energii čchi (sleziny PI) QI XU a tím i nepřímo posilují esenci ledvin SHEN JING. Používá se k nastartování a regeneraci po operacích, dlouhodobých nemocech, po anestéziích, k podpoře tvorby mateřského mléka, při anémiích, opakovaných potratech, celkové únavě apod.

GUI PI WAN | Harmonie z broskvového háje 192

GUI PI WAN | Harmonie z broskvového háje 192

Harmonie z broskvového háje 192 vyživuje nedostatečnou krev srdce XIN XUE, posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU a zklidňuje ducha SHEN. Používá se obzvláště u duševně pracujících lidí (manažéři, vědci, studenti před zkouškou apod.), kdy jakákoliv nadměrná intelektuální práce „spaluje krev v srdci“, což se pak i projeví duševní únavou, zapomnětlivostí, sníženou koncentrací, neschopností se učit novým věcem, chudokrevností, bušení srdce, nespavost, duševní neklid, úzkosti, obavy, deprese, melancholie, neurocirkulační astenie, spontánní modřiny (tronmbocytopenická purpura), chronické krvácení (z nosu, z konečníku…), zkrácený či naopak prodloužený menstruační cyklus apod.

YI GAN WAN | Vidina pokojného odpočinku 066

YI GAN WAN | Vidina pokojného odpočinku 066

Vidina pokojného odpočinku 066 vyživuje nedostatečnou krev jater GAN XUE XU, posiluje a harmonizuje energii čchi sleziny PI QI XU a utišuje vítr jater GAN NEI FENG. Projevuje se, obzvláště pak u dětí, nervovými tiky, třesy, neklidem, hysterií, afektivními nezvladatelnými záchvaty, křečemi při horečce (febrilní křeče), nočními děsy, neklidným spánkem, úzkostí, skřípáním zubů, dokonce až epileptickými záchvaty
cz
Nedostatečnost krve (XUE XU)
Nedostatečnost krve (XUE XU)
Miloš Vymazal: Nedostatečnost krve
může být nechuť, bledost, únava,suchá kůže, lámavé nehty, mžitky před očima

Body: SI01, BL17, SP04, SP06, SP21, LR03, LR08, CV04, CV17, ST18, ST36
Shaoze | SI01 - šao-ce

Shaoze | SI01 - šao-ce

Geshu | BL17 - ke-šu

Geshu | BL17 - ke-šu

Gongsun | SP04 - kung-sun

Gongsun | SP04 - kung-sun

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Taichong | LR03 - tchaj-čchungByliny / wany: Dang Gui, BA ZHEN WAN, GUI PI WAN

Zdroj: Petr Novák

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com