Tcm-cs.com na Facebooku: Nespavost
Dotaz AD: Dobrý den, už delší dobu trpím hroznou nespavostí. Za 10 dní jsem teď např. naspal pouhých 16 hodin..sám sobě se divím že vůbec funguji. Co se  s tím dá dělat z hlediska TČM.

Dotaz LH: Doktor mě predepsal na spaní hypnogen.Prospim celou noc, ale celí den jsem pak nanic, tak jsem to rači prestala brat. Lepší nespat než tohle. Má stím někdo zkušenosti?

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Hanka Antošová, Dis.: Nespavost

Spánek je nejdůležitější pro lidský organismus.
Bez jídla a vody vydržíme, ale bez spánku nikoliv.
Člověk by měl spát alespoň 1/3dne tj. 8hodin!!!

8hodin je doba na potřebnou regeneraci, která právě probíhá ve spánku.

Přes den je aktivní jang a jeho moc. Proto se pohybujeme – jang pohyb.
V noci nastupuje na „scénu“ jin a právě jeho moc je ohromě důležitá v regeneraci. 
Na této fázi se také podílí játra.

A proč zrovna játra, řeknete si. 
Vždyť orgánem tvorby krve je přeci slezina. 

No jo, ale játra krev uskladňují, a právě touto krví zajišťují potřebné regenerační pochody.
Jednoduše řečeno, v noci se všechno opravuje a vrací na svá místa. Proto je dostatečně dlouhá doba spánku tak moc důležitá.  Bez ní by tělo nemělo dostatek času na tyto pochody.

Navíc, ti kteří dodržují alespoň 8 hodin spánku se dožijí dlouhého věku. 
Pokud bude dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, bude dobrá i obranyschopnost a rekonvalescence organismu.
Proto když jsme nemocní tak spíme.
Naše babičky i maminky říkaly „spánek léčí“ a měly pravdu.

21.3 byl stanoven dnem spánku 

Z pohledu západní medicíny, je nespavost nemoc.
My znalí tcm ale víme, že je to vždycky nějaká odezva organismu, že se něco děje a že něco není v pořádku.
Otázku je CO?

A co to tedy ta nespavost je?

BU MEI (nespavost)
Může mít spoustu příčin:
-    velká teplota venku
-    rozčílení
-    pokud to trvá krátkou dobu, ještě to není nespavost. Pokud to ale trvá déle jak měsíc, už jde o nespavost a je potřeba to řešit!!!

Fáze BU MEI
1)    nemůže usnout na začátku
2)    spím málo protože už nemůžu déle spát
3)    nedostatečně hluboký spánek
4)    totální nespavost

Je mnohem lepší zvolit zelenou cestu než chemické tablety.

Léky na spaní jsou totiž jen krátkodobé řešení.
Vzniká na nich rychlá závislost.
Neřeší ani z daleka kořen tohoto problému.
A nehledě na to, že jejich dlouhodobé užívání zatěžuje orgány.

Lidé s BU MEI mají i další problémy
-    zapomnětlivost
-    palpitace na srdci (dušnost + tlukot)
-    bolesti hlavy (točení)
-    má to vliv na práci, zdraví i rodinu

Obrovský vliv mají i životní návyky a to:
-    káva (častá konzumace)
-    čaj (zelený před spaním + častá konzumace )
-    stres
-    psychické problémy
-    jiné zdravotní problémy
-    okolní prostředí (vlhko SHI, teplota a podmínky kde žijeme)
-    a v neposlední řadě léky, které užíváme (atropiny)

Musíme mít na paměti, že XIN (srdce) řídí ducha šen, XIN (srdce) je jeho palácem.  Takže XIN (srdce) je na první místě (bušení srdce).

U syndromů horké povahy může:
1) oheň napadat srdce XIN, oheň plápolá, jde do hlavy, špička jazyka bude červená

2) oheň v játrech GAN (například rozčílení) zablokuje QI jater, tento oheň se snadno uchytí na játrech a jde zase nahoru k XIN a do hlavy

3) hlen TAN + horko

4) dysfunkce ve středním ohništi – slezinu PI + žaludek WEI napadne TAN+ horkost.
WEI přestane posílat kalné dolů, PI to dobré nahoru a problém je na světě. Horkost začne stoupat nahoru a až do hlavy – bolí li někoho bříško, těžko usně

5) YIN XU – neboli nedostatek jinu způsobí rozohnění mezi XIN + SHEN (ht+ki). Dojde k tomu tehdy, kdy není v ledvinách dostatek vody (jinu), srdce začne rozdmýchávat oheň, který právě ledviny nedokážou uhasit, a tak stejně jako v přírodě, oheň stoupá nahoru až do hlavy a opět dojde k BU MEI

6) XIN PI LIAG XUsrdce a slezina v nedostatku, slezina rodí a ovládá krev, když je XUE XU (nedostatek krve), tak slezina nemá co ovládat, tím pádem dojde nejen k nedostatku krve, ale i nedostatku QI a srdce nemá být čím vyživeno, (ani krev ani QI nepřijde)

7) XIN+DAN – když dojde k zablokování QI naší psychikou (máme strach nebo vztek) DAN QI (žlučníková qi) se zablokuje a tím nepustí nic nahoru k srdci XIN

Takže když budu před spaním moc přemýšlet a budu mít strach z toho co má přijít, nebo už přišlo, dojde k bloku a QI tím pádem nebude proudit k srdci.

Nedostatek QI v XIN (xin qi xu) a v GAN způsobí bušení srdce a dušnost (právě kvůli tomu hrudníku).

Dá se tedy říct, že BU MEI (nespavost) má sídlo v XIN (srdci), a na XIN má vliv GAN(játra), DAN (žlučník), SHEN (ledviny) a PI (slezina).

No a jak těchto 7 případů rozeznám?
Podle diagnostiky, která musí být vždy.
Editoval hantosova (02.02. 2015 14:06)
Hanka Antošová, Dis.: Diagnostika BU MEI bude vypadat následovně:

Dotazování
-    jak spíte
-    usínání
-    sny
-    hluboký
-    jak dlouho
-    bolí hlava
-    močení
-    zapomnětlivost
-    neklidný
-    hodně snů
-    palpitace

No a podle toho co zjistíme, budeme pokračovat a to buď:
-    SHU TONG JING LUO (zprůchodnit síť drah)
-    TIAO HE YIN JANG (regulovat a harmonizovat jin a jang)
-    FU ZHENG QU XIE (podpořit dobré a vyloučit špatné)

Takže nejdůležitější bude regulovat!

Používat budeme jehličky nebo moxu, podpoříme oběh qi v drahách LUO
A budeme řešit hlavní symptom, neboli to, na co si člověk bude nejvíce stěžovat

Syndromy můžou být:
1)    syndrom z nadbytku – při stagnaci jater nebo ohni, který bude stoupat nahoru budeme vypouštět – píchat disperzně
2)    syndrom z nedostatku – posílit slezinu a prospívat ledvinám, budeme doplňovat – píchat bonifikačně

VŽDY budeme zklidňovat ducha šen, ukotvovat mysl a zbavovat stresu a nervozity !!!
ik: Jsem unavená a čím víc, tím nejde spánek. Co platí na dobré spaní?
MUDr. Petr Hoffmann: Nespavost (Insomnia)
Pod pojmem nespavost se řadí neschopnost usnout, probouzení se během noci, probouzení se brzy nad ránem a povrchní či neklidný spánek. Potřeba spánku závisí i na našem věku: děti obecně potřebují více spánku (půlroční dítě až 16 hodin, 2 leté 13 hodin, 12 leté 10 – 12 hodin), v dospělosti se postupně potřeba snižuje (v 18 letech 9 hodin spánku, mladí lidé kolem 7 – 8 hodin, lidem nad 60 let pak stačí již 5 – 7 hodin spánku). Nespavost ovlivňují mimo vnitřních faktorů (viz dále) také vnější faktory jako jsou náhlé změny počasí, pití kávy či silného čaje (hlavně před spaním), konzumace jídla před spaním či „těžkého“ jídla vůbec, adaptace na jiné prostředí, postel, časové posuny při přeletech, příliš horka či naopak příliš chladu v ložnici, náhlé emoční šoky či rozrušení a obavy, s kterými usínáme. Neschopnost spát při bolestech, kožním svědění či astmatu apod. se nepovažuje za nespavost!

Podle tradiční čínské medicíny (TCM) tou nejlepší pozicí pro zdravý spánek a usínání je tzv. stabilizovaná poloha – jedná se o leh na pravém boku s pravou paží lehce pokrčenou na polštáři a vystrčenou ven, levá paže pak volně odpočívá na levém boku. Tato poloha je optimální proto, že srdce je výše než játra akrev tak může volně cirkulovat a naopak – játra, která jsou níže než srdce, zase „shromažďují“ krev a zklidňují tím ducha, čímž podporují zdravý spánek. Rovněž i žaludek a střeva jsou v této pozici uvolněné a mohou tak vesele trávit potravu a posouvat ji směrem dolů. Pokud nemůžeme usnout v pozici na zádech, jedná se (z pohledu TCM) vždy o stav nadbytku SHI, pokud usínáme pouze v pozici na zádech a s vystrčenými pažemi, pak jde o stav horka RE, pokud usínáme vždy pouze v poloze na břiše, jedná se o stav nedostatku XU (hlavně dráhy žaludku WEI), pokud usínáme vždy a pouze na levé straně, v tom případě se jedná o nedostatečnost energie čchi QI XU a krve XUE XU v dráze srdce XIN a naopak o nadbytek SHI v dráze jater GAN.

Proč spíš(e) nespíš?
1. Emoční stres je v dnešní době alfou a omegou u většiny poruch spánku. Nadměrné starosti, obavy, úzkosti, strachy, nadměrné či neustálé (obsedantní) přemýšlení, sklon k smutku či plačtivosti, nostalgické prodlévání v minulosti, vnitřní neklid, hněv, podrážděnost, frustrace, pocit viny či ukřivděnosti, ale i závist, potlačovaný hněv, nenávist, nevraživost, zatrpklost či plané klevetění – to vše vede buď k vyčerpání jin YIN XU nebo krve XUE XU, která pak dostatečně nesvlažuje ducha SHEN a nebo ke stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI, která se později mění v jaterní oheň GAN HUO, či umožňuje stoupání jaterního jang GAN YANG SHI, jež „spaluje a dráždí“ ducha HUN v játrech GAN, čímž je uzavřený okruh dokonán. Je zapotřebí, abychom život žili a ne abychom o něm neustále přemýšleli!


2. Přepracování si dnes drží zaslouženě druhou příčku v našem pomyslném žebříčku. Dlouhotrvající práce bez odpovídajícího odpočinku, stresová práce (hlavně práce s lidmi), práce bez pravidelné a kvalitní stravy – to vše vede opět k šáhnutí si do „rezerv“ organismu, jež jsou uložené v ledvinách SHEN, a následně tak dojde k vyčerpání jin ledvin SHEN YIN XU. Díky tomu se rozhoří „oheň z prázdnotyHUO XU v srdci XIN. Tento druh nespavosti, kdy dráha ledvin SHEN nekomunikuje s dráhou srdce XIN, je nejčastější hlavně u starších lidí. Biorytmus spánku a jeho seřízení.

3. Strava a stravování, které je nepravidelné, opulentní (přejídání se obecně a to hlavně na noc), nadměrná konzumace tučných jídel a potravin, přinášejících do organismu tzv. horko RE (červená masa, ostrá a kořeněná jídla, smažené, grilované či pečené pokrmy, ale i černá káva a alkohol) – to vše má za následek poruchy zažívání a to buď vznikem žaludečního hlenu WEI TAN, který pak zneklidňuje ducha SHEN v srdci XIN nebo vznikem vnitřního horka NEI RE (hlavně v játrech GAN). Nebo vede ke stagnaci potravy v žaludku WEI JI SHI, která je častou příčinou nespavosti v dětském věku. Jak se vhodně stravovat naleznete na našem webu ve 12 stříbrných pravidel správného stravování.

4. Konstituční dispozice, která ukazuje na slabou dráhu žlučníku DAN a srdce XIN, se v praxi projevuje bázlivostí, ustrašeností, nerozhodností, nízkým sebevědomím, obtížným prosazováním se, nedostatkem odvahy – tito lidé jsou od narození předurčeni k poruchám spánku a to se hlavně projevuje probouzením se nad ránem (kolem 4. hod.) s nemožností již dále usnout.

5. Další faktory jako je kupř. přetrvávající horký toxin RE DU po prodělaném horečnatém onemocnění, jež zneklidňuje ducha SHEN (kupř. nespavost u chronického únavového syndromu) nebo nadměrná ztráta krve v dětství (po úrazech či operacích) může vést v dospělosti také k nespavosti. Podobně působí i dlouhodobě užívané léky jako hormony včetně hormonální antikoncepce, analgetika či antibiotika, které z pohledu TCM oslabují krev XUE XU či blokují krev YU XUE, jež pak nedostatečně zklidňuje a vyživuje ducha SHEN.
cz
Nespavost
Nespavost
Stanislav Bečka: Sestava na lepší spánek

Velmi zajímavá metoda "akupunktury ucha" či aurikuloterapie. Metoda spočívá v stimulaci určitých zón či bodů na ušním boltci pomocí jehel či tlakem, pomocí nalepování speciálních "trvalek" - semínek vaccarie či magnetků.

Tato sestava obecně uklidňuje, tlumí přetížený nervový systém, uvolňuje emocionální napětí, navozuje lepší spánek...

Na videu jsou uvedené jiné body, v tom je i krása a variabilita ušní akupunktury, lze použít "sestavu" dle klinických zkušeností a potřeb "pacienta".

Video - akupunktura ucha při nespavosti: TF4 Shenmen, AH 6a Jiaogan, CO15 Xin, AT3 Zhen)
Editoval cinske-masaze-trinec (16.08. 2018 13:39)

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Nespavost - sestava na lepší spánek
Nespavost - sestava na lepší spánek