Tcm-cs.com na Facebooku: Nosní mandle
Dotaz LV: Chtěla bych se zeptat, jestli by někdo nevěděl, čím můžu mé 3 leté dceři pomoci od problémů s nosníma mandlema? Samozřejmě to zlobí od té doby, co chodí do školky. Já bych to řešila po svým, že bych z jídelníčku vyházela všechny potravinu typu pšenice a mléko, zařadila více enzymatické živé stravy. Ale to ve státní školce nesvedu. Tak hledám jinou cestu, co by ještě mohlo pomoci? Věděl by někdo něco prosím?


Odpověď MD:  Dobrý den, ono nemusí být problém úplně strava ve školce, i když to také hraje svoji roli, ale jde mnohokrát i o to, že v tom množstvím dětí s ekaždý z nich stává přenašečem nějaké Xie Qi (škodlivé Qi), na kterou nebyla vaše dcera úplně zvyklá. Nosní mandle, tak jako krční jsou vlastně uzliny lymfatického systému a jejich zvětšení je ukázka boje našeho imunitního systému s nějakou Xie Qi. Mandle se zvětší a snaží se pročišťovat, ale nestíhají to během chvilkové pauze mezi školkou a školkou. Nateklé nosní mandle se pak chovají jako blokáda krve Xue Yu (lokální zvětšení a neprostupnost nosního kanálku). Jak tomu pomoci? Malé děti dobře reagují na akupunkturu a je to okamžitý zásah do jeho energetického těla a okamžitá úleva. Dále je potřeba posílit imunitní systém - dle TČM hybnou sílu vody a kovu potažmo země jako orgán, který Qi hlavně vytváří. Na to jsou pro děti super bylinné granulky nebo pilulky. V rámci stravy je potřeba mimo školku dbát na pravidelnost příjmu stravy a zvýšením obilovin a mírně ostré stravy.. Dobrý je tea tree olejíček lokálně nebo balzám nefritové rosy.

Dotaz LV:  Jak vyprat schopného akupunkturistu? Na co se ptát a jakou akupunkturu volit?

Doplnění MD: Jsem vždy pro akupunkturistu v rámci Tradiční čínské medicíny, protože zná základy TČM z čeho akupunktura vzešla a nejen soubor akupunkturních bodu, které použít při problematice a ono to nějak dopadne. Schopný akupunkturista se nepozná lehce, protože i délka praxe je zavádějící. Důležité je, aby znal dobře anatomii lidského těla a věděl, kam bodá. Ani dlouhodobá praxe však mnohé terapeuty nenaučí pracovat s Qi člověka a cítit ji. Léčba v TČM oblasti je hodně individuální a to nejen směrem k pacientovi, ale i směrem k terapeutovi a jeho práci na sobě. Nejužitečnější je vždy v této oblasti asi doporučení blízké osoby, která má už s nějakým terapeutem zkušenosti nebo i praktici se znají mnoho mezi sebou a dokáží někoho v oblasti doporučit.

Odpověď DMM: Homeopatie: LYMPHOMYOSOT ..resim stejny problem s dcerou 3.5roku a uz 3tydny nema rymu..to je uspech..tu jsme mely rok v kuse rymu a kasel

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
MUDr. Petr Hoffmann: Nosní mandle (Adenoidní vegetace)

Zvětšené (či také zbytnělé) nosní mandli se ne nadarmo říká latinsky adenoidní vegetace. Doslova si „vegetuje“ (hoví a roste) v prostředí vlhka a horka. Zde se jí také daří podobně jako divokým prasatům v bažině či kališti, neboť ve vysokohorských polohách s kamenitým terénem a studeným klimatem jim kukuřice zrovna nekvete. Stahují se proto do úrodných údolí s klimatem vlhkým a teplým, tedy jakési rovníkové džungle. Toto prostředí je pak ideálním podhoubím pro růst jakékoliv vegetace, včetně nosní mandle. Můžeme si ji představit jako „lymfatický“ květák se stopkou. Jedná se totiž o lymfatickou tkáň (podobně jako krční mandle či krční uzliny), jež tvoří mechanickou překážku v nosohltanu.

Jak se zvětšená nosní mandle projeví?
Tato překážka se projevuje mezi 2. – 6. rokem života, výjimečně i později a to nejčastěji těmito příznaky:

Huhňavým, nosovým či zastřeným hlasem
Zhoršeným sluchem či nedoslýchavostí, neboť mechanicky blokuje Eustachovu trubici (často se děcko ptá: Co?)
Zhoršeným dýcháním (dýchání otevřenými ústy, chrápání)
Typický je vzhled obličeje tzv. facies adenoidea (odulá, těstovitá, bledá tvář s pootevřenými ústy), což není zrovna mandlová tvářička Adiny Mandlové…
Opakovaná respirační onemocnění a infekce (záněty nosohltanu, záněty středouší, záněty dutin, opakované rýmy)
Někdy i změny na hrudníku (tzv. Harrisonova rýha, kdy jedna polovina hrudníku je menší)
Někdy i psychické potíže - opožděný duševní vývoj, pomočování, noční děsy a strachy

Proč a jak se nosní mandle zvětší?
Nosní mandle potřebuje ke svému růstu (ostatně jako každá vegetace) určité adekvátní prostředí, v našem případě spíše podhoubí, a to vlhka a horka. Dle čínské medicíny se tento stav organismu navodí „nejlépe“ stravou, tedy konzumací jídel, jež přinášejí do organismu tzv. vlhko a horko SHI/RE a vytvářejí horký hlen TAN RE vhorním ohništi (zvětšené a zduřelé lymfatické tkáně jako nosní a krční mandle, krční uzliny, nosní polypy apod.).

Nedoporučované potraviny: Cukr a výrobky z něho (veškeré sladkosti, bonbóny, ale i sladké nápoje jako limonády, koly, sladké šťávy a džusy…). Cukr lze nahradit Sladovitem (ječmenný slad) z prodejen zdravé výživy, sušeným ovocem, nesířenými rozinkami, kokosovými lupínky apod.
Pasterizované či homogenizované kravské mléko a výrobky z něho (kupř. jogurty, krémy, tavené sýry…). Lze je nahradit buď mlékem kozím či ovčím nebo v malém množství nepasterizovaným kravským mlékem (buď přímo od samovýrobce či tzv. z kontejneru), stejně tak i výrobky z něho (jogurty, tvaroh, přírodní čerstvé sýry).
Smažené, dlouze pečené a grilované potraviny (hranolky, řízky, bramborové lupínky, smažený sýr…).

Doporučované potraviny: které jsou dle čínské medicíny naopak rozpouštějí horký hlen TAN RE v horním ohništi. Patří k nim hlavně tofu (sójový sýr), kedlubny, ředkvičky, ředkve, chřest, houby šitake, mořské řasy, hrušky, grepy, mandarinky, citróny, limetky, pomelo, králík, kohout, slepice, pstruh, candát, celerová nať, nať z jarní cibulky, pažitka, petrželová nať, koriandrová nať, mateřídouška, tymián, oregano, křen, hořčičné semínko, hořčice wasabi, citrónová a mandarinková kůra, zelený čaj, Nápoj pěti hvězd (kód 850) a Nápoj čínských MUDRců (kód 900).

JIAO GU LAN CHA | Nápoj pěti hvězd z Gynostemmy pětilisté 850

JIAO GU LAN CHA | Nápoj pěti hvězd z Gynostemmy pětilisté 850

YI YI REN CHA | Nápoj čínských MUDrců 900

YI YI REN CHA | Nápoj čínských MUDrců 900

Editoval patentnimedicina (28.08. 2017 13:00)
MUDr. Petr Hoffmann: Odstranit či ponechat nosní mandli?
Zvětšená nosní mandle má svá 3 stádia velikosti, které lékař z ORL obvykle při vyšetření zjistí - v 1. a 2. stádiu lze celkem úspěšně mandli zmenšit či úplně samo nechat ji „odejít“. Podmínkou je však dodržování výše zmíněných dietních opatření a užívání bylinných směsí Hebkost labutí šíje (kód 037) spolu s další bylinnou směsí Zrození Fénixe (kód 009) nebo Stín brokátového závoje (kód 012), a to po dobu nejméně 3 měsíců v dávce 3x2 tablety od každého. Vhodný je i popíjení Nápoj čínských MUDRců (kód 900) k snídani.
NEI XIAO LUO LI WAN mod. | Hebkost labutí šíje 037

NEI XIAO LUO LI WAN mod. | Hebkost labutí šíje 037

HUANG QIN WAN | Zrození Fénixe 009

HUANG QIN WAN | Zrození Fénixe 009

HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012

HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012

YI YI REN CHA | Nápoj čínských MUDrců 900

YI YI REN CHA | Nápoj čínských MUDrců 900


V případě 3. stádia, tedy již značně velké nosní mandle, která působí značné potíže, tak se ani čínská medicína nebrání co nejrychlejšímu chirurgickému odstranění, aby se tak mechanicky uvolnil nosohltanový okruh a nedocházelo k dalšímu městnání hlenu a tím i jakémusi začarovanému okruhu škodliviny. Avšak vždy je vhodné ihned nasadit výše zmíněnou dietu a stejně tak i bylinné směsi, jinak tak do půl roku na tomto podhoubí opět vyroste další nosní mandle a potíže se budou opakovat! Většinou však nosní mandle sama nejpozději do 6. roku věku atrofuje, čili vymizí tak, jak se i „vysuší terén vlhka a horka“ a to díky změně či úpravě jídelníčku. Tato doporučení a bylinné směsi se týkají i zvětšených krčních uzlin, nosních polypů či opakovaných zánětů a infekcí v této oblasti.

V případě zvětšených krčních mandlí zaujímá čínská medicína zdrženlivější postoj a je podstatně opatrnější – po jejich odnětí se dosti často „škodlivina přesune“ o etáž níže, do hlubších vrstev organismu (viz Napadení horkem – 4 vrstvy) a objevují se chronické potíže jako astma, alergie, celiakie, autoimunní choroby, revmatická onemocnění, ulcerosní kolitídy apod. V tomto případě se u zvětšených krčních mandlí doporučuje kombinace bylinných směsí Zkrocení teplokrevníka (kód 018) + Zrození Fénixe (kód 009) nebo Stín brokátového závoje (kód 012).
RE XUE WAN | Zkrocení teplokrevníka 018

RE XUE WAN | Zkrocení teplokrevníka 018

HUANG QIN WAN | Zrození Fénixe 009

HUANG QIN WAN | Zrození Fénixe 009

HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012

HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012


Není mandle jako mandle
Při představě slova mandle se nám většinou vybaví chutné pokrmy, ať již mandlové dorty, mandlové rohlíčky, mandle v čokoládě, pstruh na mandlích a další laskominy. Nosní mandle je spíše minou než oblíbenou láskou/minou a je třeba ji ze svého okolí šetrně odstranit, jinak se může státi minovým polem, ve kterém bude naše zdraví s různým úspěchem kličkovat. Tedy je zapotřebí odminovat pole, čili udělat z bažiny (terénu vlhka a horka SHI/RE) zase zdravé a úrodné pole. Tak ať vám mandle nezhořkne v ústech a vaše zdraví ať je vždy skvělé jako (čerstvě vyloupnutá) mandle!