MUDr. Petra Uríková: Anatomie: Columna vertebralis = páteř
Páteř je sloupec obratlů a meziobratlových plotének, který prochází středem našich zad a tvoří základ a podpěru pro to, abychom mohli vzpřímeně chodit. Je uzpůsobená právě našemu vzpřímenému držení těla, které je zajištěno přirozenými prohnutími na páteři. Prohnutí dopředu se nazývá lordóza a je přirozené v krční a bederní páteři. Prohnutí dozadu se nazývá kyfóza a je přirozené v hrudní oblasti a v kostrči. Může se objevit i prohnutí do strany – skolióza – to už je ale patologické.


Vertebrae cervicales = krční obratle
Krční páteř se skládá ze 7 krčních obratlů C1-C7. Tyto obratle jsou podkladem zadní části krku a upínají se na ně svaly krku a zad. Pro krční páteř je přirozená lordóza – prohnutí dopředu. Krční obratle svou stavbou dovolují v krční páteři předklonění, zaklonění, uklonění i rotaci, tj. otočení do strany.

Vertebrae thoracicae = hrudní obratle
Hrudní páteř se skládá z 12 hrudních obratlů Th1-Th12. Tyto obratle jsou podkladem zadní střední  části hrudníku, připojují se k nim žebra a upínají se na ně zádové svaly. V hrudní páteři je přirozené mírné prohnutí dozadu – hrudní kyfózaHrudní obratle svou stavbou dovolují předklon, záklon a rotaci. Úklon je minimální kvůli připojení žeber.

Vertebrae lumbales = bederní obratle
Bederní páteř se skládá z 5 bederních obratlů L1-L5. Tyto obratle jsou podkladem zadní části zad mezi hrudníkem a hýžďovou oblastí. Upínají se na ně svaly zad a vnitřní břišní svaly. V bederní páteři je přirozené mírné prohnutí dopředu – bederní lordóza. Bederní obratle svou stavbou dovolují předklon, záklon, úklon, ale rotace je velmi omezená.

Os sacrum = kost křížová
Kost křížová je srostlá z 5 křížových obratlů. Tyto obratle jsou srostlé k sobě, takže jsou nepohyblivé a tvoří plochou kost trojúhelníkovitého tvaru. V kosti křížové jsou foramina sacralia = otvory kosti křížové. Tyto otvory se dají vyhmatat, u žen tvoří obrazec široce otevřeného trojúhelníku, u mužů najdete trojúhelník uzavřenější, v těchto otvorech se nacházejí body BL31-34. Křížová kost je podkladem přechodu páteře  a hýžďové oblasti. Ke křížové kosti se připojuje pánev a dohromady tvoří sakroiliakální (SI) skloubení.

Os coccygis = kostrč
Kostrč je také kost srostlá ze 4-5 kostrčních obratlů. Tvoří nepohyblivý konec páteře. U zvířat jsou kostrční obratle podkladem ocasu, u člověka jsou zakrnělé. Na kostrč se upínají některé svaly pánevního dna.


Mezi každým obratlem od C2 pod kost křížovou se nachází meziobratlová ploténka. Je to disk s pevným vazivovým okrajem a měkkým gelovitým jádrem, který zajišťuje pružné spojení mezi jednotlivými obratli a pomáhá tlumit nárazy. Ploténka je přizpůsobená namáhání v tahu, tlaku a rotaci.

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com
Příspěvek obsahuje odkaz na soubory ke stažení, které jsou přístupné v placené verzi!
cz
Anatomie - páteř
Anatomie - páteř
cz
Anatomie - páteř
Anatomie - páteř
cz
Anatomie - páteř
Anatomie - páteř
Stanislav Bečka: Páteř
Latinský název pro páteř jeColumna vertebrarum či Spina, je součástí osového skeletu celého těla, nosným pilířem.

Tvoří ji 33-34 obratlů (7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 srostlých křížových a 4-5 v kostrči) 23 plotének, okolo 100 drobných kloubů, 400 svalů a cca 200 vazů. Jedná se o naprosto ohromující množství struktur. Křížová kost (os sacrum S1-S5) a kostrč (Co1- Co4,5) se v některých pramenech nezapočítávají do páteře ale do pánve.

Páteř je uspořádána tak, aby byla pevná a zároveň i pružná a ohebná. Dovoluje člověku nejen vzpřímeně stát ale i zároveň uskutečňovat pohyby v prostoru.

Mezi obratli se nalézají meziobratlové destičky, mající funkci tlumiče nárazů. Skládá se z měkkého rosolovitého materiálu obklopeného pevným vazivovým obalem. Ploténky tvoří cca 20% celkové výšky páteře.
Meziobratlové klouby jsou struktury spojující jednotlivé obratle a vymezující směr pohybu ve spolupráci s vazy a svaly.
Páteř má mimo funkci zajištění pohybu a vzpřímeného držení těla také funkci ochranou - chrání míchu a míšní nervy (kořeny).

V současné době má problémy s páteří a bolestí páteře cca 80% lidí. Jedná se o druhý nejčastější důvod pracovní neschopnosti.

Nejvíce postižené úseky páteře jsou krční a a bederní páteř. Nejčastěji se výhřez meziobratlové ploténky nalézá u bederní páteře v segmentech L4,L5 a S1.

Co nejvíce škodí páteři?
Obecně lze říci, že páteři škodí sedavý styl života, neúměrné zatěžování páteře, práce u počítače, či neadekvátní sportovní zatížení...příčina bolesti je u každého trochu jiná v souvislosti s celkovým stavem svalstva a dalších tkání a pohybových aktivit.

Bolesti v oblasti páteře nemusejí nutně znamenat pouze problém s páteří, ale často vznikají i z příčin vnitřních - tedy často zonemocnění vnitřních orgánů - ledvin, slinivky atd.. či může naznačovat onkologický problém (nádory kostí, páteře...)

Jak páteři pomoci?
Důležité pro páteř a konkrétně pro meziobratlové ploténky je vyvážený pitný režim. Lidské tělo se ponejvíce skládá z vody, to platí i pro ploténky které mohou "vysychat" a tím se stávají náchylnější k poškození.
Hlídání správného držení těla - hlavy, krční páteře - často je vidět hlava v předklonu, předsunutá ramena, prohnutá bedra, povolené břicho atd... to vše působí nepříznivě na páteř.

Správné dýchání je také klíčem ke zdravé páteři, málokdo umí správně zapojit bránici a tím posilovat hluboké svaly břišní a zádové.

Střídat práci v sedě a ve stoje, často a správně se protahovat - dbát na prevenci, chodit plavat (zádové styly). Návštěva fyzioterapeuta a individuální diagnostika či pohybová kineziologie také přispěje ke zdravé páteři. Masáže pomáhají uvolnit zatuhlé svaly a zrelaxovat... možností je mnoho....

Volně čerpáno z: 
Wikiskripta
Tajemství zdravé páteře - doc. MUDr. Eva Rychlíková, CSc
prof. MUDr. Martin Krbec - rozhovor pro časopis Téma 28/2017)
Stanislav Bečkasportovní a regenerační masáže, čínské masáže, baňkování...Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Páteř
Páteř