Miloš Vymazal: Osm kusů brokátu vstoje - pozice č. 1: Opření se o nebe

Začínáme cvičit obráceni na severozápad v základním postoji
Představujeme si, že máme zvednout středně těžkou činku. Předkloníme se, zvedneme činku do výše pasu a nad hlavu, dlaně přitom směřují vzhůru. Přetáčíme dlaně při míjení obličeje. Vrátíme se do původního postavení. Nadechujeme se při zvedání a vydechujeme při snižování.

Cvičení pomáhá zvýšit fyzickou sílu a prospívá plicím a tlustému střevu. Tato pozice pomáhá při únavě. Zlepšuje polohu břicha a zad při vzpřímeném postoji. Při tomto cvičení můžeme nabrat do plic více čerstvého vzduchu než obvykle. Současně tato pozice posiluje svaly, šlachy, kosti a stimuluje vnitřní orgány trupu.

Zdroj textu Čchi kung - cesta ke zdraví a dlouhověkosti, Rudolf Sosík, Radomír RůžičkaDalší varianta cvičení s úklony do stran
Stůjte přirozeně, s chodidly souběžně a na šířku ramen od sebe, s rukama podél boků. Zavřete oči, uklidněte svoji mysl a dýchejte pravidelně. Otevřete oči a dívejte se vpřed, pokračujte v přirozeném a plynulém dýchání. Kondenzujte svůj Šen v horním tan-tchienu a spusťte svoji Čchi do spodního tan-tchienu. Pak spleťte prsty a zvedněte ruce nad hlavu bez ohnutí paží a současně zvedněte své paty. Toto se nazývá "Dvojité ruce podpírají nebesa" (Šuang šou tchuo tchien). Spusťte své paty a nachylte se tělem doleva a pak doprava a pak se opět postavte zpřím. Spusťte své ruce dolů před tělo, abyste dokončili jedno kolo. Proveďte 24 opakování.

Zdroj: Osm kusů brokátu - Pa-tuan-ťin, dr. Yang Jwing-ming

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Osm kusů brokátu - pozice č 1 Opření se o nebe (Ba Duan Jin)
Osm kusů brokátu - pozice č 1 Opření se o nebe (Ba Duan Jin)