Tcm-cs.com na Facebooku: Nadměrné pocení
Dotaz DR: Prosím, nemá někdo zkušenosti z pocením pod paží? Vnučka se potí strašně moc, byla na odstranění potních žláz, ale nepomohlo to i v zimě má svetr propocený i když nic nedělá. Je z toho nešťasná.

Dotaz AN: Mám ten samý problém, k tomu se mi ještě hodně potí ruce i nohy  Byla bych vděčná za nějakou radu...


Pot (odborně sudor, hidros) je vodnatý výměšek apokrinních a ekrinních potních žláz. Oba dva typy žláz vytvářejí odlišný typ potu s odlišnou funkcí. Hlavní složkou potu je vždy voda.

Pocení se odborně označuje jako hidróza (hidrosis), diaforéza, sudatio, perspiratio nebo transpiratio.

Ekrinní žlázy fungují už od útlého věku a jejich sekret pomáhá v případě nutnosti ochlazovat povrch kůže a tím i celý organismus. Pot, který tvoří, obsahuje kromě vody také různé množství iontů (sodík, hořčík, draslík, chlór), přesné složení je přísně individuální. Ztráty solutů potem znamenají nutnost doplňování nejen vody, ale i minerálů, zvláště při silném pocení při těžké práci, sportovních výkonech nebo při horečce.

Apokrinní žlázy se u člověka nacházejí převážně  v podpaží, v tříslech a kolem bradavek. Aktivní se stanou až během puberty. Pot z těchto žláz obsahuje bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie žijící přirozeně na povrchu kůže. Rozkladem těchto složek vznikají aromatické látky, které jsou příčinou tělesného pachu, jenž může být vnímán jako nepříjemný (tedy jako zápach).
Dotaz byl doplněn citací z Wikipedie

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
cz
Nadměrné pocení
Nadměrné pocení
Tcm-cs.com na Facebooku: Odpověď IP: S léčbou nadměrného pocení mám takovou zkušenost, že se celkem daří odstranit pocení v noci, když je (většinou) způsobeno prázdnotou jinu, hůře už se odstraňuje celkové větší pocení přes den, zvlaště když pacient uvádí, že se takto víc potí i jeho tatínek atd.. Nejhorší zkušenost mám právě s pocením při rozrušení a nervozitě, kdy se potí podpaží, plosky nohou a dlaně. Jinak se ten člověk potí málo, ale tato místa "jedou" (u někoho třeba jen nohy ,jen ruce nebo podpaží). Zkoušela jsem léčbu dle TCM, podle MUDr. Jonáše, jógu, nepomohlo nic. Tomu člověku sice zmizí všechny případně potíže, které má kromě toho  , ale to hlavní, s čím přišel - pocení nohou nebo rukou - zůstává. Jediné, co funguje ihned a spolehlivě, zatím u všech s tímto problémem, je iontoforéza. Dá se zakoupit přístroj pro domácí použití, je to nutné, protože se iontoforéza musí dělat opakovaně. Pokud má někdo pozitivní zkušenost s léčbou potivých rukou nebo nohou pomocí TCM, budu ráda, ale píšu i radu mimo oblast TCM, protože si dovedu představit, jak to ztrpčuje život.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
cz
Nadměrné pocení
Nadměrné pocení
MUDr. Doris Danielová: S názorem IP zcela souhlasím. Zvýšené pocení totiž podle tčm nemusí znamenat někdy vůbec NIC - je to prostě konstituční odchylka, často u lidí emotivních, citlivých - nepřiznají to, ale ve stresové situaci se potí více. Samozřejmě se musí vyloučit u denního pocení prázdnota jangu nebo čchi v okruhu 5 prvků. Tazatelčina pacientka je ale zjevně v dobrém stavu a této diagnose neodpovídá. Vypadá to tedy na - jak lékařská medicína obvykle označuje nemoci, se kterými si neví rady - tzv.idiopatické pocení, tedy bez zřejmého důvodu. Kromě iontoforezy bych určitě doporučila jogu a to celoživotně !!! její účinky se totiž na některé potíže projeví až třeba po 5 letech intenzivního praktikování. Pozor také na stravu-pot je jinová tekutina produkovaná slezinou - tudíž slezina musí mít zaručen přísun vhodných živin-např. recepty MUDr. Uríkové nebo moje stručná slezinná dieta v dotazu na protrombin - F8. Pot je také tekutinou srdce a tím i ducha. To vysvětluje psychické důvody pocení - i když si to pacient neuvědomuje. Tčm doporučuje empiricky body známé jako protipotivé: bod san yan - mimodráhový, v oblasti těsně pod hlavičkou záprstní kosti prsteníku, a to na straně blíže k palci. čili zjednodušeně řečeno - v oblasti mírně pod prostřední rýhou prsteníku na straně palcové. Tam lze při návalu potu rýpat nehtem, přikládat semínka, provést akupunkturu nebo kvašu. Krev se nevypouští, ani moxa se nedoporučuje.

Z léčivek doporučuji např. směsi obsahující FU XIAO MAI, což je v podstatě pšeničné zrno resp. jeho malá odrůda - TRITICI FRUCTUS LEVIS. Pšeničné nevymílané zrno je možno přidávat i do stravy. Pozor ovšem na osoby alergické na lepek, gluten - ten je v pšenici obsažen a proto se pro tyto pacienty nehodí. Dobře se kombinuje s lékořicí a jujubou: tato směs je např. zvaná GAN MAI DA ZAO TANG - čili léčivo je ve formě tradičního nápoje-odvaru. Léčí event. nedostatek krve v srdci (psychika) a uklidňuje celkově ducha shen.

Další protipotivá léčivka je prášek vzniklý po rozdrcení skořápky ústřice  MU LI SAN. posiluje povrch - a zabrání tak úniku potu. Ve směsi je nejznámější právě pod názvem MU LI SAN, ale kromě prášku z ulity ústřice 15-30g, ob sahuje i HUANG QI 9-15 g, MA HUAN DENG 3-9 g, FU XIAO MAI 15 - 30 g tj výše zmíněné pšeničné zrno. Huang qi je  ASTRAGALI RADIX čili kořen  KOZINCE ČÍNSKÉHO, MA HUAN DENG znamená KOŘEN ROSTLINY  EPHEDRA - chvojník. TYTO LÉČIVKY MUSÍ BÝT JASNÉHO PŮVODU A SESTAVENY ZKUŠENÝM TERAPEUTEM - LAICI AŤ TO ANI NEZKOUŠEJÍ !!!

Z PRÁCE NA MERIDIÁNECH MOHU Z PRAXE POTVRDIT ÚČINNOST EMPIRICKY (ZKUŠENOSTÍ PROVĚŘENÉ) ZNÁMÉ KOMBINACE KI07  +  LI04 OBOUSTRANNĚ A PŘEDEVŠÍM PROZKOUMÁNÍ UŠNÍHO BOLTCE, KDE SE MEZI PSYCHICKÝMI BODY NAJDOU MNOHÉ CITLIVÉ, zvláště nezapomeňte na Bourdiolův psychosomatický bod- nachází se těsně před horním úponem ušního boltce ke tváři. Vhodné je jeho ošetření podle reakce na černobílé kladívko. Z akupunkturních bodů se doporučují ještě LU06, ST33, SP02, SP06, BL13, BL15, BL17, BL43 - zde vidíme, že sestavy ošetřují již preventivně slezinu a orgány kovu , PC03 - psychosomatika, SI03 známý hou xi, k němu BL62 - tato kombinace imituje otvírání mimořádné dráhy, ale ve skutečnosti se zde provádí zákrok oboustranně a  mimořádné dráhy neotevíráme - ty přijdou na pořad až když selže popsaná léčba.
Kongzui | LU06 - kchung-cuej

Kongzui | LU06 - kchung-cuej

Dadu | SP02 - ta-tu

Dadu | SP02 - ta-tu

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Feishu | BL13 - fej-šu

Feishu | BL13 - fej-šu

Xinshu | BL15 - sin-šu

Xinshu | BL15 - sin-šu

Geshu | BL17 - ke-šu

Geshu | BL17 - ke-šu

Gaohuang | BL43 - kao-chuang

Gaohuang | BL43 - kao-chuang

Quze | PC03 - čchü-ce

Quze | PC03 - čchü-ce

Houxi | SI03 - chou-si

Houxi | SI03 - chou-si

Shenmai | BL62 - šen-maj

Shenmai | BL62 - šen-maj


V KAŽDÉM PŘÍPADĚ DBEJTE, ABYSTE NEZANEDBALI VÁŽNÉ ONEMOCNĚNÍ SKRÝVAJÍCÍ SE POD DIAGNOSOU "POCENÍ" - STÁLE PACIENTA SLEDUJTE A V PŘÍPADĚ PODEZŘENÍ JEJ IHNED ODEŠLETE K LÉKAŘI. JAKO DIAGNOSTICKÉ ZNAMENÍ VÁM POMŮŽE, KDYŽ ZJISTÍTE NORMÁLNÍ NÁLEZ NA PULSU I JAZYKU. TO ZNAČÍ, ŽE OPRAVDU NEJDE O ŽÁDNOU VÁŽNOU NEMOC ČCHI, KRVE, TEKUTIN ANI CANGŮ A FU. JE-LI NAOPAK NÁLEZ NA JAZYKU I PULSU, PŮJDE O SLOŽITĚJŠÍ PROBLÉM A BUDEME LÉČIT KOŘEN NEMOCI.

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com