Miloš Vymazal: BL17 膈兪 geshu, ke-šu
 Bod přepravní SHU,  Shromažďovací bod BAHUI, Šu bod bránice

Další názvy: Shu bod bránice

Lokalizace: 1,5 cchunu laterálně od středu páteře, pod sedmým hrudním obratlem Th7

Použití: Systémový bod pro ovlivnění krve a bránice. Posiluje slezinu a žaludek, reguluje a doplňuje krev, rozhýbává čchi v hrudníku a proto je důležitý při léčbě plnosti v hrudi, říhání nebo škytavky. (u škytavky doporučuji kombinaci s PC06, u říhání kombinaci se ST25, u léčby pocitů plnosti či bolesti v hrudi doporučuji přidat některý bod z dráhy ledvin na hrudi + některý bod z dráhy žaludku na hrudi - oboustranně.) Potřebujeme-li doplnit krev (chudokrevnost), přidáváme body SP10, SP20 a GB39.

Zdroj textu: Prezentace a přednášky MUDr. Doris Danielová


Lokalizace bodů BL11-BL26
Příspěvek obsahuje odkazy na videa, která jsou dostupná v placené verzi!

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
BL17 - ke-šu (Geshu)
BL17 - ke-šu (Geshu)
Miloš Vymazal: BL17 膈兪 geshu, ke-šu

Jedná se o shromažďovací bod krve. Leží na zádech, 1,5 cchunu stranou od dolního konce trnového výběžku sedmého hrudního obratle, mezi bodem šu srdce Sin-šu (xinshu. BL15), a bodem šu jater, Kan-šu (ganshu, BL18).

Podle tradiční čínské medicíny je skladování nebo uchovávání krve funkcí jater a ovládání krve funkcí srdce. Tento bod leží mezi těmito dvěma orgány a jeho úkolem je podporovat tvorbu krve. Je používán převážně při léčbě onemocnění souvisejících s krví, jako jsou chudokrevnost (anémie), krevní stáze, zvracení krve, krev ve stolici. Dále pak např. při potížích během polykání, při zvracení a nočním pocení. Je vhodný také při bolestech v horní části zad.

Zdroj textu: Tajemství akupunkturních bodů, Bohumír Balner & Rostislav Balner

Další odkazy
Osm shromažďovacích bodů - bahuixue
Orgán cang, játra
Orgán cang, srdce a dodatek osrdečník
Krev A-Z

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
BL17 - ke-šu (Geshu)
BL17 - ke-šu (Geshu)