Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz IK: Dobrý den, neví prosím někdo, co dělat s vysokou hotnotou protrombinu F8, Jsem jako by mě někdo zbil, jsem samá modřina, ale i pokud vysadím anopirin, stále se mi ucpávají žíly, poměrně je to dost bolestivé a i boule a pak se rozlejí modřiny, jsem vedena na hematologii. Čím to vlastně vzniká, kde je původ špatné krvetvorby. Mám abnormálně vysoké občas hodnoty, nic víc, mimo většího pitného režimu a anopirinu, nemám nic, dá se něco vůbec s tímto udělat, nějak pomoci, poraďte, třeba i strava dá se upravit? Děkuji.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
MUDr. Doris Danielová: Zvýšená hladina krevního srážlivého faktoru VIII , neseného genem F8, je opakem hemofilie. Při í hemofilii je tohoto faktoru nedostatek a to se projevuje velkým krvácením, které se obtížně zastavuje, vznikají modřiny,deformity kloubů aj. Naopak zvýšená hladina faktoru VIII nese s sebou riziko trombosy hlubokých žil, plicní embolie a podobných příhod, známých v tčm jako KREVNÍ STÁZA.

Příznaky, které paní popisuje, jsou dosti promíchané a ne zrovna typické pro zvýšenou hladinu faktoru 8. Je potřeba vzít v úvahu, že proces srážení krve z hlediska vědecké medicíny je velmi složitý kaskádovitě probíhající děj, do nějž vstupují i jiné faktory než dědičnost. Např. faktor VIII se aktivuje až po určité "informaci" z jater a sleziny a setkání se s jiným faktorem, tzv. von Willebrandovým krev srážející faktor. Zde vidíme, že i z lékařského vědeckého hlediska zůstává prostor pro více možností, jak se nadbytek F VIII bude projevovat. /spoluúčast jater, sleziny, ostatních faktorů srážení krve, a v neposlední řadě psychiky). Jinými slovy, paní se nemusí obávat, že s touto diagnosou URČITĚ dostane "hluboký zánět žil" a jiné vážné nemoci ze zvýšené krevní srážlivosti. Naopak - otvírá se zde široké pole možností, jak si pomoci.

tčm pojmy jako protrombin, faktor VIII atd. nezná, takže tuto poruchu bude považovat za PORUCHU KRVE, A TO MŮŽE BÝT JEDNA NEBO VÍCE ODCHYLEK NA SPRÁVNÉ TVORBĚ A OBĚHU KRVE.

ZDE JE STRUČNÝ PŘEHLED:
1.  ŠPATNÁ TVORBA KRVE PŘI OSLABENÉ SLEZINĚ - PRÁZDNOTA ČCHI SLEZINY. Tento stav či nemoc je v naší populaci téměř standardem (má ji skoro každý). Čím déle trvá a čím větší prázdnota čchi sleziny je přítomna, tím hůře se ve slezině vyrábí krev, tím pomaleji obíhá a má sklony ke stáze, na druhé straně ovšem může být též i krvácení a to ne ani tak kvůli předávkování Anopyrinem, jako z chybění podržovací schopnosti čchi - zde držení krve v cévách. V léčbě je NEZBYTNÉ A OKAMŽITÉ OPATŘENÍ DIETA NEUTRÁLNÍ NA SLEZINU - vyloučit vše, co slezinu nejvíc zabíjí /cukr a jakékoli sladkosti, bílé moučné pečivo, chleba a rohlíky, mléčné výrobky, vše grilované,pečené,smažené a kromě občasné sklenky piva všechen alkohol, zákaz kouření. Veškeré jídlo musí být teplé !!!! nic studeného nebo syrového (ovoce,zelenina) nejezte !!!! postačí mírné ohřátí v páře, už tím získá ovoce jangovější charakter , zachová si vitaminy a nebude zatěžovat slezinu. Snídejte /jde-li to,tak celozrnné/ kaše z pšenice, ovsa, žita, ječmene, pohanky,jáhel-prosa, peruánského prosa quinoa, nebo použijte vločky - ty stačí zalít horkou vodou, posypat semínky, promíchat s pár "křížalami" = sušená jablka, švestky či jiné naše plodiny / Kaši uděláte i z kuskusu, naslano či nasladko se semínky,vařenou či dušenou zeleninou nebo ovocem- hlavní podíl by ale měla tvořit pícnina - obilovina !!!! - a při vaření kaše nepoužívejte mléko, cukr ani do ní nedávejte jogurt, Müsli NENÍ PRO SLEZINU VHODNÉ,STEJNĚ JAKO INSTANTNÍ KAŠE - OBSAHUJÍ TOTIŽ MNOHO CUKRU !!! Zkrátka na typickou českou snídani chleba s máslem + sýr,salám nebo jogurt - zapomeňte. V poledne opět teplé jídlo s polévkou s kořenovou zeleninou, může být zeleninová nebo masový vývar, masu se nevyhýbejte, ovšem musí být kvalitní, tj. NE salámy,párky,šunka a konzervy či paštiky. Opět zdůrazňuji, jezte pestře - maso střídat, příloha celozrnná rýže , brambory či cokoli z obilnin, do toho dušená zelenina. Celý oběd by měl být připraven vařením nebo dušením, takže smažený řízek NE a rovněž tak smažený sýr (zabiják sleziny je sýr,zvl. plísňový jakožto mléčný výrobek-u nás je stále nadspotřeba- a vadí hlavně smažení, další "slezinový zabiják") Jezte luštěniny - naše klasické i novější např. mungo, červená či žlutá čočka atd. Z nich se dají připravit i skvělé pomazánky. Na přesnídávky si do práce nenoste chleba či rohlík, ale UZAVÍRATELNOU MISKU s uvařeným pokrmem připraveným doma. Místo pečiva preferujte třeba kuskus nebo rýži - i s nimi chutná pomazánka dobře ! Večer si dejte zase teplou polévku a případně něco v popsaném stylu. ZÁMĚRNĚ JSEM VELMI STRUČNĚ ZMÍNILA RAZANTNÍ DIETU NA ZÁCHRANU SLEZINY, JE TO NUTNÉ, ABY SE VÁŠ STAV CO NEJRYCHLEJI SPRAVIL. DOPORUČUJI RECEPTY I ŠKOLENÍ MUDR. PETRY URÍKOVÉ - TAM NAJDETE INSPIRACI.

LÉČBA:  směs Ušlechtilost lotosového květu  DAN SHEN YIN WAN - ROZPROUDÍ KREV A ZABRÁNÍ JEJÍ STÁZE KDEKOLIV. Císařskou bylinou je v této směsi dan shen,čili šalvěj červenokořenná, po ní se směs jmenuje a pod tímto názvem ji i seženete. Budete-li dobře jíst = neutrální strava na slezinu, možná žádné další bylinné léky ani potřebovat nebudete a nevylučuji, že se i zbavíte Anopyrinu. Níže doporučenou směs DANG GUI WAN nedoporučuji, je příliš slabá, je to spíše na mírné rozhojnění čchi a krve v těhotenství a po porodu pro ženy, které správně jí. Je to vlastně  Růst hory tchaj. Neublíží,ale v závažnějším stavu nepomůže.

Na meridiánech můžete moxovat SP02,SP03, BL20. Na LR13 zvláště při zahájení léčby dávejte oboustranně středně silně baňky, dvakrát týdně, na 10 minut. Neutrálním způsobem ošetřete všechny body, které mají něco společného s krví, tj. SP10, SP06, SP08, BL17a BL16, BL39 anebo jsou mistři čchi - CV17 a CV06 především - lze i moxovat. Na uchu dop. napíchat alergoimunitní zónu + psychické body. Je možno-zvl. při akutní bolesti - vypustit kapku krve z ťingu dráhy, na níž bolest sídlí.-tam bude stáza.

JEŠTĚ DODÁVÁM: PŘI POUHÉM NEDOSTATKU SLEZINNÉ ČCHI JE JAZYK MÍRNĚ OTEKLÝ A HLAVNĚ MÁ OTISKY ZUBŮ PO STRANÁCH. NENÍ NA NĚM ŽÁDNÝ ZVLÁŠTNÍ POVLAK A ANI PULS NEMUSÍ NUTNĚ UKAZOVAT NĚJAKOU PATOLOGII,POUZE JE HŮŘE HMATNÝ. POKUD JE NA JAZYKU MASTNÝ ŠEDOBÍLÝ NEBO ŠEDOŽLUTÝŽLUTOHNĚDÝ POVLAK, PAK UŽ SE JEDNÁ O HORŠÍ STÁDIUM POSTIŽENÍ SLEZINY VLHKEM, NEBO DOKONCE SE ZAČNE TVOŘIT CHOROBNÝ HLEN TAN. PAK NAJDETE I TYPICKÝ HLADKÝ PULS-JAKOBY SE VÁM KUTÁLEL A ZTRÁCEL POD PRSTY

2.DOSTÁVÁME SE K PATOLOGII DRUHÉ A TO JE PRÁZDNOTA ČCHI SLEZINY + VLHKOST NEBO DOKONCE TAN. BÝVÁ TO DŮSLEDEK DLOUHODOBÉ ŠPATNÉ STRAVY - NEJČASTĚJI - A PŘEDCHÁZÍ TOMU DELŠÍ PERIODA PRÁZDNOTY ČCHI SLEZINY. při léčbě tohoto stavu musíte být opravdu hodně razantní stran stravy a na meridiánech okamžitě přidejte PC05 + ST40 - velmi účinná kombinace pro vypuzení vnitřního tanu - a nějakou směs rozpouštějící vnitřní tan - např. při přítomnosti zažívacích, zvl. žlučníkových potíží je vhodná Baldachýnová komnata WEN DAN WAN.  Máte-li skutečně dojem, že se vám po těle zmnožují jakési hrčky neboli zatuhliny, může to být spíš než shluky krevních sraženin právě TAN - a v tomto případě,navíc když máte ještě pocit knedlíku v krku, dejte NEI XIAO LUO LI WAN  (u dr. Hoffmanna "Labutí šíje"). HAI ZAO YU HU WAN  je skvělá směs, zabíjející jednou ranou dvě mouchy naráz - rozpouští totiž tan i krevní straženiny - takže byste k léku vylučujícímu tan již nemusela nutně brát specielní lék pro ředění krve dle tčm -jinak co se týče Anopyrinu a jiných léčiv nasazených lékaři, určitě je berte a při zlepšení stavu se zkuste s hematologem domluvit na event. snížení či vysazení - sama bez porady to rozhodně nedělejte. BAN XIA BAI ZHU TIAN MA WAN mod. = Výborná směs na zbavení se tanu, která se hodí pro každého, je známá též jako Druhý dech sokola, je další z možností, jak se zbavit tanu. V KAŽDÉM PŘÍPADĚ SI VYBERTE JEDNU SMĚS BLIŽŠÍ VAŠIM POTÍŽÍM, A DLOUHODOBĚ NA "VYHNÁNÍ TANU" UŽÍVEJTE NÁPOJ ČÍNSKÝCH MUDRCŮ ve formě "pitíčka" ráno a večer. KAŽDOPÁDNĚ UŽ JENOM PRÁZDNOTA ČCHI SLEZINY MŮŽE VYSVĚTLIT PACIENTČINU STRAŠNOU ÚNAVU - A POKUD SE TO ZKOMBINUJE S PŘÍTOMNOSTÍ HLENU TAN, ZNAVENOST JE NEÚNOSNÁ, i když okolí často nevěří.

3. JDE-LI O NEMOC KRVE, NESMÍME NIKDY ZAPOMENOUT ANI NA JÁTRA A SRDCE. TAM TOTIŽ TAKÉ MOHOU BÝT SKRYTÉ PATOLOGIE - I KDYŽ KOŘENEM NEMOCÍ JE VĚTŠINOU PRÁVĚ PROBRANÁ SLEZINA a proto léčba jater a srdce je druhotná, tj. napřed se musí správně zaléčit slezina a pak hned po nastavení léčby se soustředíme na tyto další orgány,máme-li podezření, že jsou také v nepořádku.. V JÁTRECH SE MÁ KREV SHROMAŽĎOVAT. JE-LI JÍ MÁLO, VZNIKÁ SYNDROM NEDOSTATKU KRVE V JÁTRECH - ROZMAZANÉ VIDĚNÍ, VÝBUŠNOST, ZMĚNY NÁLAD a menstruační potíže se přidružují k celkové únavě. Je to vlastně chybění jinu v játrech a takto se i projeví - hučení v uších, motání hlavy, vyšší tlak nebo "jen" náladovost. Zde masírujte LR08 - střídejte strany, lepte semínka, tím doplníte jin jater, a dbejte aby pohyb krve byl PLYNULÝ, na což se hodí HARMONIZAČNÍ SMĚSI, KTERÉ I ROZHÝBÁVAJÍ SPRÁVNÝ TOK KRVE A PŮSOBÍ PROTI STÁZE KRVE -  XUE FU ZHU YU WAN je jedna z možností směsí, má navíc speciální dobrý účinek na harmonizaci jater. Je známá pod názvem Zpevnění podemletého břehu. Na meridiánech ošetřujeme játra všemi možnými způsoby - pouze u výrazné prázdnoty jinu je moxa kontraindikovaná. BL18, BL20 ,LR14, LR03 - silné body dráhy jater použijte určitě, k tomu přidávejte body viz výše v oddílu Slezina. Rozumíte-li problematice, sestavujte si "recepty kombinací bodů" sami. Spoluúčast jater na nemoci zde popsané poznáme podle červených okrajů jazyka bez zvláštního povlaku, ale s trhlinami - prasklinami. Puls je rychlejší a jemný.

ÚLOHA SRDCE: SRDCE JE PÁNEM DUCHA A CÉV, JE ZODPOVĚDNÉ ZA ROZVOD KRVE DO VŠECH CÉV TĚLA. Proto nezapomeňte na ošetřování mistrovského bodu pro cévy, LU 09 - ten je vhodný vždy !! Jestliže se v srdci nachází krve málo, vzniká nedostatek krve v srdci, ochabuje duševní činnost, nastupuje duševní únava, bývá rychlý hůře hmatný tep, je výrazně rudá špička jazyka - tj.chybí jin v srdci. Podle mých zkušeností se srdeční problémy zpravidla upraví samy, je-li započata důrazná léčba sleziny. Nicméně na zklidnění a zlepšení spánku dopor. ošetření yuan bodů dráhy srdce HT 07 dále kombinaci šu a mu - CV14 + BL 15, na psychiku přiřadit i body dráhy perikardu - ty se mimo jiné výborně hodí k bodům jaterní dráhy.

Existují i DALŠÍ ORGÁNY, KTERÉ SE ÚČASTNÍ CELÉHO KOLOBĚHU TVORBY,USKLADNĚNÍ, DIFUZE, HARMONICKÉHO TOKU KRVE. Prakticky se můžeme dostat do problematiky všech cangů - nejpravděpodobnější příčiny pacientčiných potíží však jsem zmínila. Chybí mi samozřejmě aspoň fotka jazyka, takže nemohu zaručit, že jsem se stoprocentně trefila a rovněž se omlouvám za zjednodušení výkladu - šlo mi o to, aby pochopil i pacient jen málo vzdělaný v tčm.
V úctě
Doris Danielová

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com