Miloš Vymazal: Epistaxe, neboli krvácení z nosu, je přechodné krvácení z porušených cév v oblasti nosní sliznice.

Příčinou může být trauma, akutní nebo chronická rýma, adenoidní vegetace, těžké ataky kašle (při černém kašli či akutním zánětu hrtanu a průdušek), horečnaté infekce (a jiná onemocnění provázená hemoragickou diatézou), tumory v nosohltanu či cizí tělesa, nebo také nadměrné rýpání do nosu prstem.
Citace z Wikipedie

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz BV: Prosim o radu-kamarad (18let) je posledni dobou hodne unavený, vyčerpaný, spousti se mu krev z nosu apod. Je hodne sportovne zalozeny, kazdy den ma trenink. Neznate nejakou bylinu nebo neco na lepší regeneraci?


Odpověď IP: Krvácení z nosu může mít dvě hlavní příčiny, každá se léčí úplně jinak, u vašeho kamaráda bych si vzhledem k věku, únavě a sportovnímu vytížení tipla, že to bude krvácení z prázdnoty, ale mohu se klidně mýlit. Nejlepší rada je vyhledat praktika TCM. Pokud by to bylo krvácení z prázdnoty, a únava by byla doprovázena pocitem tíhy v těle a stolice by byla spíše kašovitá, mohl by vyzkoušet bylinnou směs BU ZHONG YI QI WAN, pod názvem Tygří pramen ke koupi v bylinkárnách.


Doplnění tcm-cs

Krvácení z nosu
• Může být z plnosti i z prázdnoty. Malé množství světlé krve svědčí spíš pro [bs]ohnivou horkost plné
povahy[/bs]. Pokud se objeví při emočním rozrušení, oheň jater napadl plíce. Oheň, jak známo, způsobuje vylévání krve z cév.

• Prázdnota – krvácení je způsobeno tím, že slezina nedokáže udržet krev v cévách (resp. Čchi nedokáže udržet krev na svém místě). Toto krvácení je spíš opakované, snadno vzniká a také snadno končí.
Zdroj: přednášky MUDr. Doris Danielová

Pro zastavení krvácení jsou dobré xi body - body štěrbin. V případě nosu lze použít bod LI06

Pianli | LI06 - pchien-li

Pianli | LI06 - pchien-li


Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com