Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz MČ: Poradí někdo, jak na začínající zánět středního ucha u dospělého?

Zánět středního ucha (Otitis media), občas také zánět středouší, je časté, bolestivé onemocnění projevující se převážně u dětí. Rozlišujeme zánět akutní, trvající max. jen několik dní, a zánět chronický, který může trvat i podstatně déle.
Doplnění z Wikipedie

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Příspěvek obsahuje odkaz na soubory ke stažení, které jsou přístupné v placené verzi!
Tcm-cs.com na Facebooku: Odpověď JM: Jednoznačně nejúčinnější považuji aurikuloterapii. Bod vnitřní ucho + trigeminus. Můžeme připíchnout i imunitu. Do ucha můžeme přikápnout kapku esence levandule. Je to lepší než slivovice.

Odpověď HB:  Já tedy nevím,... levandule je báječná bylinka, ale na Arometerapii p. Hádek říkal že do ucha ne. Je silná a může zapouzdřit. Toto si opravdu moc pamatuji. Já ji mám moc ráda ale toto je její záludnost.

Odpověď JM: Tu levanduli na ucho jsem teď četl v posledním vydání aromaterapie. ale je to příspěvek uživatelky, takže zkušenost a znalost Hadka má samozřejmě vyšší hodnotu. Ale ty esence a kapání považuji jen jako podpůrnou ( i když lze ji užívat i jako hlavní) metodu. Děkuji za tuto informaci.

Odpověd LI: Příčina je ve slinivce a dvanáctníku osobně mám píchané uši 33 a po zklidnění dvanáctníku mi zmizeli problémy se záněty

Odpověd  MČ: Děkuji za rady, mě se osvědčil také malý kousek česneku zabalený do vaty a nechaný přes noc v uchu, ale pomáhá to jen krátkodobě. Souvislost jsem hledala spíše s ledvinami..

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Miloš Vymazal: Zánět středního ucha
Etiopatogeneza
* Vlhké horko stoupá přes meridiány do ucha, vznikne hnisání
* Toto vzniklo v důsledku špatné funkce sleziny, utlačované hyperaktivními játry
K uchu mají vztah dráhy TE, SI, GB. Vzdáleně ale souvisí též s KI

Akupunkturní sestava
Cíl léčby: zklidnit játra a žlučník, podpořit slezinu a vyhnat vlhkou horkost

Body: TE21 ermen, SI19 tinggong, TE17 yifeng, KI15 zhongzhu 1 chun pod pupkem, GB41dřevo v dřevu a unášení – sníží horko, zulinqi, LI11 quchi,zem v kovu posílí plíce, GV14 dazhui (jang-vypustit), taiyang a GB20 fengchi proti bolesti hlavy.

Text z prezentace ke stažení Zánět středního ucha, MUDr. Doris Danielová

Ermen | TE21 - er-men

Ermen | TE21 - er-men

Tinggong | SI19 - tching-kung

Yifeng | TE17 - i-feng

Yifeng | TE17 - i-feng

Zulinqi | GB41 - cu-lin-čchi

Quchi | LI11 - čchü-čch

Quchi | LI11 - čchü-čch

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz IH: Prosim radu, 4let dcerka dnes zacala s tim, ze ji bolí ouško. Asi to zatim neni nic hrozneho, jinak je ok, ale ma delsi dobu slabou rýmu. Co s tim, aby neskoncila se zanetem? Dekuju moc za rady

Odpověď fb-tcm-cs: Na akutní poruchy ucha (bolesti ucha, vertigo), jsou doporučovány následující body:
GV20
Místní body: TE21, SI19, GB02
Vzdálené body: LI04, TE03, GB41
Zdroj: Clinical Acupuncture A to Z,  Anton Jayasuriya
Baihui | GV20 - paj-chuej

Baihui | GV20 - paj-chuej

Ermen | TE21 - er-men

Ermen | TE21 - er-men

Tinghui | GB02 - tching-chuej

Tinghui | GB02 - tching-chuej

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Zhongzhu | TE03 - čung-ču

Zhongzhu | TE03 - čung-ču

Další doporučovaná kombinace bodů:
Bolest ucha: LI04, TE04, SI03
Zdroj: Acupuncture Diagnostic Manual, Dr. Kuhns (ADM)
Hegu | LI04 - che-ku

Hegu | LI04 - che-ku

Yangchi | TE04 - jang-čch

Yangchi | TE04 - jang-čch

Houxi | SI03 - chou-si

Houxi | SI03 - chou-si

Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz ZH: Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaky máte názor na píchání ouška u detí při nemoci?  Může píchání oušek dítěti nějak uškodit , narušit ouško nebo je to opravdu při nemoci, kdy začnou bolet ouška jediná pomoc k ottoků hnisu ? Děkuji za odpověď

Odpověď KKH: pri zánetu ucha tu máme super bylinné zmesi ako Lond Dan Xie Gan Tang, najlepšie spraviť individuálny odvar kde sa navedie ešte účinok do uší, ak nezaberie ten tak to nechať na lekároch

Dotaz HF: Je nejaka preventivní bylinka z TCM co je na záněty středních oušek a imunitu deti ?

Odpověď KKH: Tam ide skôr o to riešiť celkovú odolnosť organizmu , nie len uší. Podľa TČM chceme okolo tela vytvoriť kovový štít cez ktorý neprenikne žiaden vírus či baktéria, alebo prievan a chlad. Môju subjektívnu obľúbenosť si získala bylina Huang qi - astragálus, ten sa nachádza napríklad v zmesi na posilnenie imunity Yu ping feng san, ale znovu záleží od toho kde je dieťatko oslabené, jedno z dievčatiek ktoré liečim je napr. veľmi bledé, modré pod očami, taký typ ľadovej královny a tej sa skôr hodí Gui Zhi tang.
Huang qi | Čínské byliny

Huang qi | Čínské byliny

Gui zhi | Čínské byliny

Gui zhi | Čínské byliny

MUDr. Doris Danielová: PÍCHÁNÍ DO UCHA U DĚTÍ

tazatelka má asi na mysli i píchání náušnic - zde určitě doporučuji - z vlastní praxe- vyčkat do cca 12-15 let, až si dítě samo o náušnice řekne. Pokud je chce už dříve, navštivte terapeuta tčm - všichni nebo skoro všichni - dělají i aurikuloterapii a doporučí co nejméně škodlivou oblast k propíchnutí ucha.

Jiná je situace "píchání do ušního bubínku" - tzv. paracentéza. Někdy a ne vzácně je to nejlepší způsob, jak uvolnit cestu stagnujícímu horkému infekčnímu hlenu ve středouší. Zatím jsem neviděla nikoho, kdo by po paracentéze měl bubínek trvale poškozený - jizvička se zhojí a vyhladí, zvl.když dítěti podáte homeopatikum ARNICA MONTANA 9CH každou hodinu 3 kuličky ve lžičce vody cucat. /toto sice není tčm,ale jde o tak důležitý lék,že by ho každý příznivec jakékoli alternativní léčby měl znát/. Lékař, který paracentézu umí, neublíží. To by musel být úplný packal - anebo - pozor - může se stát při zmítání,řvaní a podobných projevů našeho potomka během výkonu....Popisují se "zjizvené bubínky" u spíše starší generace - po velmi častých opakovaných paracentézách, mohou se projevit snížením sluchu. Ale je to vzácné.

KDO SE CHCE PÍCHÁNÍ UŠNÍHO BUBÍNKU VYHNOUT, NECHŤ DODRŽUJE TOTO:
-nezahleňovat tělo /mléko,sladkosti,bílé pečivo/
-pokud už dítě huhňá, má jistojistotně zahleněné minimálně Eustachovy trubice a zvětšenou nosní mandli. Tam ihned nasadíme něco na rozpouštění hlenu v oblasti hlavy a krku - viz zde e-shop - a doplníme skvělým homeopatikem LYMFOMYOSOT 3x1/2 tbl cucat dlouhodobě. Tím zminimalizujeme riziko přenešení infekčního hlenu z nosohltanu do středního ucha.
- k tomu ovšem je nezbytné dávat dítěti dlouhodobě NEUTRÁLNÍ STRAVU NA SLEZINU - viz stravování dle 5 prvků
smile DD

Další odkazy
Píchnutí uší pro náušnice

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
Píchání do ucha u dětí
Píchání do ucha u dětí
Jiří Randis: Od malička jsem měl problémy se zánětem. Jedíné co náš (chirurg-sadista) ORL lékař uměl vzít jehlu a propíchnout. Po vojně jsem nastoupil do jedné fabriky kde jsem musel vstupní prohlídku absolvovat u jejich obvodního lékaře. Zjistil že mám zánět středního ucha, což jsem věděl ale řekl sem mu že chci práci a né marodit od prvního dne. Doporučil mně tam si dát obklady octanu hlinitého (nevím už kolik procent) a pak se i zakázal prodávat. Zánět hezky zmizel do ztracena a od té doby mám klid. Až dnes po 20 letech.